$ DOLAR → Alış: 7,59 / Satış: 7,62
€ EURO → Alış: 9,01 / Satış: 9,05

MÜTEAHHİTLER DENETLENİYOR MU?

Ülkemizde kentsel dönüşüm projelerinin gündeme gelmesi, hızlı artan konut sorunu

MÜTEAHHİTLER DENETLENİYOR MU?
  • 29.01.2020
  • 341 kez okundu

YETERİNCE MÜTEAHHİTLER DENETLENİYOR MU?

ŞARTLAR DEĞİŞTİ Mİ?

TARSUS’TA MÜTEAHHİTLER YETERİNCE DENETLENİYOR MU?

Ülkemizde kentsel dönüşüm projelerinin gündeme gelmesi, hızlı artan konut sorunu, son olarak düşen banka faizleri ile birlikte inşaat sektöründe yavaş yavaş kıpırdanma görüldü. Böylece müteahhitlik daha cazip hale geldi. Müteahhitlik nedir? İnşaatların tüm yapım süresini başlatan, koordine eden, proje için personel çalıştıran, denetimlerin zamanında planlanmasını yapan, yürüten kişiler müteahhittir.

Müteahhitlik şartları: Daha önce bu mesleğe başlamak için üniversite şartı aranmıyor, 18 yaşını doldurmuş olan TC vatandaşları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüğü’ne başvurup “yeterlilik belgesi” alarak bu mesleğe başlayabiliyordu. Bazı üniversitelerinde sertifika programı bulunuyordu. Yani paran varsa yeterlilik belgesi al, müteahhit ol dönemi biraz olsun erdi gibi. Az da olsa bir takım şartlar getirildi. Geçtiğimiz günlerde Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yaptığı çalışmalar sonunda ekonomik yeterlilik ve personel şartlarında birtakım yenilikler yapıldı.

Kim denetler? Yeterince denetleniyor mu? Kentsel dönüşüm projesinin hızla hayata geçmeye başladığı şu günlerde oldukça cazip hale gelen müteahhitleri kim denetler ve yeterince denetleniyor mu?Bunları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı denetler. Ancak yeterince denetleniyor mu? Vatandaşlar bu konunun yetersiz olduğunu söyledi. Son alınan kararla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı denetimlerin elektronik ortamda yapılmasını yapılan inşaatların sağlam depremlere dayanıklı olup olmadığını tespit edecek.

Tarsus’ta da hızlanacak olan kentsel dönüşüm kapsamında müteahhitler denetlenecek mi? Sık sık yapılması istenen denetimler konusunda duyarlı olunması istenirken ülkemizin deprem bölgesi kuşağında olduğu unutulmamalıdır.

Soruyoruz. Tarsus’ta Müteahhitler yeterince denetleniyor mu? Geçtiğimiz günlerde” müteahhitler yeterince denetleniyor mu” haberi son Elazığ ve Malatya depreminden sonra yeniden gündeme geldi. Vatandaşlar Tarsus’ta da hızla büyüyen binaların depreme dayanıklı olup olmadığının kontrolü için müteahhitlerin yetkililerce sık sık denetlenmesini istediler.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ