$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Mersin’de Motosiklet Denetimleri

Mersin’de Motosiklet Denetimleri
  • 03.07.2020
  • 138 kez okundu

19 Bin Lira Ceza Yazıldı, Bin 634 Araç Trafikten Men Edildi

Mersin Trafik Polislerince 01 Ocak-26 Haziran 2020 tarihleri arasında yürütülen tüm denetim ve düzenleme faaliyetleri ile pandemi kapsamında yapılan kontroller de dahil olmak üzere yoğunlaştırılmış motosiklet denetimleri gerçekleşti.

apılan denetimlerde, sürücü ile yolcuların koruma başlığı (kask) kullanımı, araç plakalarının görünürlüğü, abart egzoz ve sürücü araç tescil belgeleri üzerine kontroller yapıldı.
Mersin İl Geneli toplam 58.808 Motosiklet ve Motorlu Bisiklet kontrol edilerek 19.133 sürücüye 2918 sayılı Karayolları Trafik kanunu gereği Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı tanzim edilerek eksiklikleri bulunan 1.634 araç trafikten men edildi.
Öte yandan, 2020 yılında Mersin’de tescilli motorlu taşıtların %23’ünü oluşturan motorlu bisiklet ve motosikletlerin, meydana gelen ölümlü trafik kazalarına karışma oranı %33, yaralanmalı trafik kazalarına karışma oranı ise %38 olduğu tespit edildi.
Dünya Sağlık Örgütünün 2015 yılı “Yol Güvenliği’’ raporunda, dünyada ölümlü trafik kazalarının %49’unu yayalar ile bisiklet ve motosiklet sürücülerinin karıştığı kazalarının oluşturduğu, motosiklet kazalarında ölümlerin büyük bölümünün kafaya alınan darbeler sonucu gerçekleştiği, kask takmanın ölüm riskini %40 ağır yaralanma riskini ise %70 oranında düşürdüğü, alkolün trafik kaza riskini büyük ölçüde arttırdığı belirtiliyor.

 

Mersin’de Motosiklet Denetimleri: 19 Bin Lira Ceza Yazıldı, Bin 634 Araç Trafikten Men Edildi

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ