$ DOLAR → Alış: 9,73 / Satış: 9,77
€ EURO → Alış: 11,32 / Satış: 11,37

Kredi Kartı Kullananlar Dikkat!

Kredi Kartı Kullananlar Dikkat!
  • 28.03.2020
  • 188 kez okundu

 

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarlarına İlişkin Flaş Karar Yayımlandı Kredi kartı kullanımlarına ilişkin yeni karar yayımlandı. Resmi Gazete’de yayımlanan yeni karar kapsamında kredi kartı kullanımlarında asgari ödeme oranları indirildi. Kredi kartı kullanan vatandaşları yakından ilgilendiren yeni karara ilişkin detaylar ve kredi kartı ödemelerinde uygulanacak yeni asgari tutarlar haberimizde.

Koronavirüs ile mücadele kapsamında adım atılması beklenen alanlardan olan kredi kartı kullanımlarına ilişkin yeni düzenleme geldi. Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan kararda kredi kartı kullanımlarında asgari ödeme tutarı belirlenmesinde kullanılan oranlar aşağı çekildi. İşte alınan yeni karar kapsamında vatandaşları kredi kartı asgari ödeme tutarlarına dair yeni düzenleme.

 

KREDİ KARTI ASGARİ ÖDEME TUTARLARI DEĞİŞTİRİLDİ

28 Mart tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan, “Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” kapsamında kredi kartı asgari ödeme oranları yüzde 30’dan yüzde 20 seviyesine düşürüldü.  Alınan bu karar kapsamında ayrıca kredi karı asgari ödeme tutarının belirlenmesi de bankalardan alındı. Bundan sonraki süreçte kredi kartlarının asgari ödeme tutarları Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumuna (BDDK) tarafından belrilenecek.  Uygulanacak yönetmeliğe göre BDDK kredi kartı kullanımlarında asgari ödeme tutarını en az yüzde 20, en fazla ise yüzde 40 oranında belirleme yetkisine sahip. Bu kararların dışında ayrıca Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu; Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının görüşlerini alarak bu oranı daha da düşük seviyede belirleyebilecek.

RESMİ GAZETE’DE YER ALAN YENİ KARAR Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan kredi kartı asgari ödeme seviyesine ilişkin yeni karar;

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ