$ DOLAR → Alış: 8,82 / Satış: 8,85
€ EURO → Alış: 10,35 / Satış: 10,39

KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ MÜTEAHHİTLİĞİ CAZİP HALE GETİRDİ

Ülkemizde kentsel dönüşüm projelerinin gündeme gelmesi hızla artan konut sorunu

KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ MÜTEAHHİTLİĞİ CAZİP HALE GETİRDİ
  • 14.09.2019
  • 124 kez okundu

MÜTEAHHİTLER YETERİNCE DENETLENİYOR MU?

ŞARTLAR DEĞİŞTİ Mİ?

Ülkemizde kentsel dönüşüm projelerinin gündeme gelmesi hızla artan konut sorunu. Son olarak düşen banka faizleriyle birlikte inşaat sektöründe yavaş yavaş kıpırdanma görüldü. Böylece müteahhitlik daha cazip hale geldi. Müteahhitlik nedir? İnşaatların tüm yapım süresini başlatan, koordine eden, proje için personel çalıştıran, denetimleri zamanında planlanmasını yapan, yürüten kişiler müteahhittir.

Müteahhitlik şartları: Daha önce bu mesleğe başlamak için üniversite şartı aranmıyor. 18 yaşını doldurmuş olan T.C vatandaşları çevre ve şehircilik bakanlığı il müdürlüğüne başvurup “yeterlilik belgesi” alarak bu mesleğe başlayabiliyordu. Yani paran varsa yeterlilik belgesi al müteahhit ol dönemi biraz olsun sona erdi gibi. Az da olsa birtakım şartlar getirildi. Geçtiğimiz günlerde çevre ve şehircilik bakanlığının yaptığı çalışmalar sonunda ekonomik yeterlilik ve personel şartlarında bir takım yenilikler yapıldı

Kim denetler yeterince denetleniyor mu?

Kentsel dönüşüm projesinin hızla hayata geçmeye başladığı şu günlerde oldukça cazip hale gelen müteahhitleri kim denetler? Ve yeterince denetleniyor mu? Bunları çevre ve şehircilik bakanlığı denetler. Ancak yeterince denetleniyor mu vatandaşlar bu konunun yetersiz olduğunu söyledi. Son alınan kararla çevre ve şehircilik bakanlığı denetimlerin elektronik ortamda yapılmasını. yapılan inşaatların sağlam depremlere dayanıklı olup olmadığını tespit edecek.

Tarsus’ta da hızlanacak olan kentsel dönüşü kapsamında müteahhitler denetlenecek mi? Sık sık yapılması istenen kontrol ve denetimler konusunda duyarlı olunması istenirken ülkemizin deprem bölgesi kuşağında olduğu unutulmamalıdır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ