$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

İstanbul depremi için korkutan tahmin: 2030 yılına kadar olacak, 91 bin 81 bina ağır, 167 bin 116 bina orta hasar görecek

İstanbul depremi için korkutan tahmin: 2030 yılına kadar olacak, 91 bin 81 bina ağır, 167 bin 116 bina orta hasar görecek
  • 05.03.2022
  • 30 kez okundu

İBB Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi, 7.5 büyüklüğündeki bir deprem senaryosuna göre yaptıkları tahmini analizde İstanbul’da 91 bin 81 binanın ağır veya çok ağır hasar, 167 bin 116 binanın da orta hasar alacağı bilgisine ulaştı.

Uzmanlar İstanbul‘da 2030 yılına kadar 7 ve üzerinde bir depremin olma olasılığının yüzde 64olduğunu belirtiyor.

İstanbul genelinde resmi kayıtlarda 1 milyon 166 bin bina bulunuyor. “İstanbul Olası Deprem Kayıp Tahminlerinin Güncellenmesi Projesi” sonuçlarına göre; İstanbul’da meydana gelecek 7.5 büyüklüğündeki bir deprem senaryosunda yaklaşık 48 bin binanın ağır veya çok ağır, 146 bin binanın ise orta hasar alacağı tahmin ediliyordu.

ÖNCEKİ RAKAMLARIN 3.3 KATI HASAR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) bu kapsamda İstanbul’un risk haritasını çıkarmak ve depremde ağır hasar alması muhtemel yapıları tespit etmek amacıyla hızlı tarama yöntemleriyle bina tespit çalışmaları başlattı.

İBB Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanı Özlem Tut, 7.5 büyüklüğündeki bir depreme ilişkin analizlerini şöyle paylaştı:

“91 bin 81 binanın ağır veya çok ağır hasar; 167 bin 116 binanın orta hasar alacağı bilgisine ulaştık. Ağır veya çok ağır hasar alacağı tahmin edilen bina sayısının önceki çalışmalarda tahmin edilen sayıya oranla 1.8 kat; orta hasar alacağı tahmin edilen bina sayısının ise 3.3 kat arttığı gördük.”

BİNA İNCELEMESİ İÇİN BAŞVURU YAPILABİLİYOR

Tut, bu çalışmada olası bir depremde İstanbul genelinde can kaybına neden olabilecek binaları tespit etmek üzere öncelikle 2000 yılından önce inşa edilmiş binaları ele aldıklarını belirtti.

Hızlı tarama yöntemleri ile bina incelemesi projesinin 33 ilçeye ait sonuçlarını açıklayan Tut, vatandaşların bireysel başvuru yapabilmeleri için “binatespiti.ibb.istanbul” internet sitesi yayına açıldığını da söyledi.

NELER YAPILDI?

Tut, İBB’nin bugüne dek kenti depreme hazırlamak için yaptıkları çalışmaları şöyle özetledi:

*Şubat 2022 itibari ile toplam 36 ilçede ilçe belediyelerinin kendi özel durumlarını da çözecek şekilde plan notlarını hazırlandı.

*14 ilçede yeni kentsel dönüşüm projelendirme çalışması başlatıldı. 5 ilçede uygulamaya yönelik projelendirme çalışmaları devam etmekte.

Eyüpsultan ilçesindeki 24,5 hektarlık alanda yürüttüğümüz projenin ilk etap konutlarının ruhsatı alındı, bu yıl içerisinde inşaatı başlayacak.

AFAD tarafından gelen talep üzerine toplanma ve barınma alanlarının çoklu afet risk analizleri yapılarak revize edildi. 5 bin 599 acil toplanma alanı, 130 çadır alanları, 28 hayvan barınağı,36 adet kültür ve mali değer tahliye alanı, 197 adet transfer alanı belirlendi.

*Kentsel Dönüşüm Masasının etkileşim kurduğu toplam kişi sayısı 181 bin 382’ye ulaştı.

*Deprem Tırı, 2022 sonbaharında hizmet vermeye başlayacak.

*39 ilçe için mahalle bazında deprem risk raporlarını, heyelan envanteri hazırlandı.

*17 ilçe için mahalle bazında tsunami risk analizi ve eylem planı raporlarını hazırlandı. Tahliye yollarına 900 adet yönlendirici tsunami tabelası montajı işlemleri 2022 sonu itibarı ile tamamlanacak.

Beşiktaş Karanfilköy’de 20 hektarlık alanda mikrobölgeleme çalışması tamamlandı. BeylikdüzüBüyükçekmeceÇatalcaEsenyurtKüçükçekmece, Beşiktaş, ŞişliSarıyer‘de toplam257 kilometrekarelik alan için mikrobölgeleme projesi başlatıldı.

*BÜ Kandilli Rasathanesi DAE Deprem MühendisliğiJeodezi ve Jeofizik Bölümleri ile yapılan protokol kapsamında 20 ve daha fazla katlı yüksek yapılar, kültürel miras ve sanayi envanterinin deprem riskleri 2023 sonuna kadar ayrı ayrı çalışılmış olacak.

Etiketler: / / /

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ