$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

HÜDA PAR Mersin Milletvekili Faruk DİNÇ mecliste basın toplantısı düzenledi.

HÜDA PAR Mersin Milletvekili Faruk DİNÇ mecliste basın toplantısı düzenledi.
  • 28.09.2023
  • HÜDA PAR Mersin Milletvekili Faruk DİNÇ mecliste basın toplantısı düzenledi. için yorumlar kapalı
  • 419 kez okundu
HÜDA PAR Mersin Milletvekili Faruk DİNÇ mecliste basın toplantısı düzenledi.
HÜDA PAR Mersin Milletvekili Faruk Dinç, TBMM’de düzenlediği basın açıklamasında; madde bağımlılığı, gençlere evlilik kredisi, genç evlilik mağdurları ve süresiz nafaka, genç işsizlik konularına değinerek bu sorunlara ilişkin çözüm önerilerini açıkladı.
Bismillahirrahmanirrahim.
Değerli basın mensupları, medya aracılığıyla sesimizin ulaştığı kıymetli vatandaşlarımız ve her şeyin en iyisine, en güzeline layık olan sevgili gençler, sizleri saygı ve sevgiyle selamlıyorum.
Değerli basın mensupları,
26 Eylül 2023 Salı’yı Çarşamba’ya bağlayan gece, yani bu gece Hz. Muhammed (sav)’in dünyayı teşriflerinin yıl dönümü olan Mevlid Gecesi’dir. Bu münasebetle aziz milletimizin ve İslam aleminin Mevlid Kandilini tebrik ediyorum.
Sevgili Peygamberimizin kutlu viladetinin gerçekleştiği gün yeryüzü ne kadar O’nun nuruna müştak ve muhtaç idiyse bugün de aynı şekilde O’nun yol göstericiliğine, rehberliğine ve güzel ahlakına muhtaçtır. Hz. Resulullah, İslam ümmeti için hayat pınarıdır, ab-ı hayattır. İnsanlığın içinde kıvrandığı buhranlardan kurtuluşu için tek selamet sahilidir. O’nun getirdiği kutlu mesaja tabi olanlara ne mutlu!
Bugünkü basın toplantımızda ve bundan sonraki süreçte Meclis’te özellikle genç arkadaşlarımızın sesi olmaya gayret göstereceğim. HÜDA PAR Gençlik Politikaları Başkanı olarak bu memleketin güzel gençlerinin sorunlarını gündeme getirip bunların çözümü için kamuoyu oluşturmaya çalışacağım.
Değerli basın mensupları,
Gençlerinin kendilerini mutlu ve huzurlu hissetmediği bir toplumun, bugünü de geleceği de aydınlık değildir. Buhranlar ve bunalımlar geçiren bir genç nesil, topluma ve geleceğe dair umut kaynağı olamaz. HÜDA PAR olarak memleketin güzel gençlerine kendilerini mutlu ve huzurlu hissedecekleri bir toplum ve gelecek inşa etmek için gece gündüz çalışıyoruz. Yeni dönemde bu çalışmalarımızın bir ayağı da Meclis olacak. Gençlerin sorunlarını kısır siyasi tartışmaların gölgesine bırakmadan yeni bir yol haritası ortaya koyacağız.
Gençlerin sorunlarını araçsallaştıran siyasi geleneği yıkarak onların Meclis’te sesi olacağız her daim. Ve bilinenin aksine gençlerin siyaset kurumuna olan güvenini yeniden sağlayarak geleceğe umutla bakmalarını sağlayacağız.
Değerli arkadaşlar,
Biliyoruz ki toplumun materyalist anlayışla değerlendirildiği bir düzlemde kaoslar, kargaşalar ve huzursuzluklar eksik olmaz. Bu sebeple bizler, maddi kazanımların yanında gençliğimize ve toplumumuza ahlaki erdemleri ve manevi bilinci kazandırmayı, huzura giden sürecin olmazsa olmazı olarak değerlendiriyoruz.
Değerli arkadaşlar,
Bu girizgahtan sonra bugün gençlerin sorunlarına dair dile getireceğim hususları sizinle paylaşmak istiyorum;
  • Madde Bağımlılığı
  • Gençlere Evlilik Kredisi
  • Genç Evlilik Mağdurları ve Süresiz Nafaka
  • Genç İşsizlik
Madde Bağımlılığıyla Topyekûn Bir Mücadele Ertelenemez Bir Sorumluluktur
Değerli basın mensupları,
Bir milletin sahip olduğu genç nesil, o milletin en kıymetli hazinesidir. Bu hazineye sahip çıkmak, İslami ve insani sorumluluğumuzdur. Ne yazık ki gençliği ve nesli ifsad çalışmalarıyla bu hazine,  değersizleştirilmek istenmektedir. Özellikle madde bağımlılığı ve ahlaki yozlaşma, geleceğimizi ve neslimizi ciddi anlamda tehdit etmektedir.
Madde kullanımı gün geçtikçe çocuklar arasında yaygınlaşmakta, okul önlerinde uyuşturucu madde satışı yapıldığına dair şikayetler artmaktadır. TÜİK’in bu yılın ağustos ayında açıkladığı “Güvenlik Birimine Gelen veya Getirilen Çocuk İstatistikleri” raporunda “suça sürüklenen çocuklara isnat edilen suç türü dağılımında” uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanmak, satmak veya satın almak üçüncü sırada bulunuyor. Önlem alınmazsa büyük bir ibret vesikası olarak takip ettiğimiz Amerika ve Avrupa’daki kendinden geçmiş, zombileşmiş, sokaklarda içler acısı halde görüntülenen gençlerin benzerini kendi sokaklarımızda, mahallelerimizde ve şehirlerimizde görmeye başlayabiliriz ki bazı şehirlerimizde bu görüntülere maalesef şahit oluyoruz.
Madde bağımlılığı sorunu, siyaset üstü bir meseledir. Sadece polisiye tedbirler almak, madde bağımlılığıyla mücadelede yetersiz ve başarısız kalmaktadır. Toplumun tüm kesimlerinin bu konuda üst düzey bir duyarlılık geliştirmeleri ve madde bağımlılığıyla topyekûn bir mücadele içerisine girmeleri ertelenemez bir sorumluluktur.
Diğer taraftan uyuşturucuyla mücadele, sadece sokak satıcılarına yönelik yapılan operasyonlarla sürdürülemez. Sokak satıcıları, bataklıktaki sinek mesabesindedir. Yapılması gereken, uyuşturucu baronlarına ve trafiğine yönelik ciddi adımlar atmaktır. Uyuşturucu trafiğinin önüne geçilmesi ve baronların bertaraf edilmesi, bu bataklığın kurutulması noktasında ciddi bir adım olacaktır.
HÜDA PAR olarak madde bağımlılığıyla mücadele için gençlerimizin ve çocuklarımızın hayata yeniden kazandırılması için yuvaların dağılmaması için üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazırız. Bu bataklığın kurutulması için elimizden geleni  yapacağımızdan milletimizin kuşkusu olmasın.
Gençlere Evlilik Kredisi
Kıymetli basın mensupları,
Toplumun nüvesi olan aile kurumu, sağlıklı olduğu oranda toplum salahiyetini muhafaza eder. Bugün yaşadığımız ekonomik kriz, gençlerin yuva kurmasını da epey zorlaştırmıştır. Yeni bir yuva, mutlu bir aile kurmak isteyen, yeni bir hayata kapı aralamak isteyen gençlerimiz bu konuda ciddi sıkıntılarla karşılaşmaktadır.
Gençlerin çok büyük bir kısmı evliliğin beraberinde getirdiği ekonomik yükü taşıyamayacağını düşündüğünden evlenmekten kaçınmaktadır. Bu nedenle evlilik yaşı yükselmektedir.  Evlenip yuva kuran gençler de uzun yıllar düğün aşamasında girdiği yüklü miktarda borcu ödemekle uğraşmakta ve bu borcu ödemekte zorlanmaktadır. Huzurlu ve mutlu bir hayat arzusuyla evlenen gençler, borç ödemeyle meşgul olmaktan evliliklerinde aradıkları huzuru bulamamaktadır.
Seçim sürecinde Sayın Cumhurbaşkanı, yeni evlenecek gençlere 150 bin TL’lik evlilik kredisi verileceğini ve bu kredinin 2 yıl geri ödemesiz, 48 ay vadeli ve faizsiz olacağını belirtti. Biz de Genel Başkanımız Sayın Zekeriya Yapıcıoğlu’nun da ifade ettiği gibi diyoruz ki; gelin, gençlere verilecek bu krediyi geri almayalım, gençlere evlilik hediyemiz olsun. Oluşturacağımız fonu, bu uygulamayı yapabilecek şekilde ayarlayalım. Gençlerin yüzünde tebessüme vesile olalım. Huzurlu bir ailenin ilk temel taşını biz atmış olalım.
Borç altına giren bazı firmalara ciddi hibelerin verildiğini veya borçları artan spor kulüplerinin vergi borçlarının bir kalemde silindiğini biliyoruz. Devasa şirketler için futbol kulüpleri için var olan bütçe neden gençlere gelince olmasın?
Bu uygulamanın daha fazla geciktirilmeden hayata geçirilmesi çağrısında bulunuyoruz.
Genç Evlilik Mağdurları ve Süresiz Nafaka
Değerli basın mensupları,
Genç yaş akran evliliği nedeniyle yaşatılan haksız mağduriyetler devam etmektedir. Bir taraftan “kadının beyanı esastır” denilerek yuvalar dağıtılırken diğer yandan genç yaşta evlenen kadınların beyanının esas alınmaması büyük bir çelişkidir.
Toplumsal örf ve teamüllere uygun olarak kurulmuş binlerce aile, sonradan açılan ve yıllarca süren dava süreçleri ile dağıtılmış, binlerce genç istismar suçlamasıyla cezalandırılmıştır. Eşleri sözde istismar suçlamasıyla mahkûm edilen ve kendileri çocuklarıyla birlikte büyük mağduriyetler yaşayan binlerce genç kadın, eşlerinin salıverilmesini talep etmektedir. Hükümet bu çağrıya daha fazla kulak tıkamamalıdır. Geçtiğimiz birkaç yıl içerisinde, eşleri cezaevinde olan kadınlarla defaaten görüşüp söz konusu mağduriyetleri giderme sözü veren yetkililer, verdikleri sözü tutmalıdır. Kanayan bir yaraya dönüşen bu sorunun çözümü sloganik yaklaşımlara kurban edilmemeli, gerekli yasal düzenleme bir an önce hayata geçirilmelidir.
Diğer yandan birçok mağduriyetler yaşatan süresiz nafaka zulmü de hâlâ devam etmektedir. Sayın Aile bakanının süresiz nafaka konusunda yapmış olduğu açıklama mağdurları umutlandırmıştır.
Süresiz nafaka uygulaması boşanmış eşlerin tekrar evlenip yuva kurmasına engel teşkil ederken aile kurumu da büyük oranda zarar görmektedir. Süresiz nafaka uygulaması gençleri evlilikten uzaklaştırırken meşru evliliklerin yerine nikahsız birlikte yaşama kültürü dayatılmaktadır.
Süresiz nafaka uygulamasına artık son verilmeli, yerine değerlerimizle uyumlu kadını da erkeği de mağdur etmeyecek makul bir düzenleme getirilmelidir.
Genç İşsizlik Sorunu
Kıymetli basın mensupları,
Ülke olarak yaşadığımız ekonomik kriz, toplumun tüm kesimlerini olumsuz anlamda etkilemeye devam ediyor. Özellikle üniversite mezunu gençlerin kendi ihtisas alanlarında istihdam edilememeleri, gençlerde ciddi bir rahatsızlığa neden olmaktadır. Büyük umutlarla başladıkları eğitim serüveninin sonunda kendilerini diplomalı işsizler kervanında bulan gençlerimiz, çareyi yurt dışına çıkmakta görüyorlar.
Özellikle uzun yıllardır yatırımlardan mahrum bırakılan Doğu ve Güneydoğu bölgelerimizde gençlerin iş bulma konusundaki çabaları boşa çıkmaktadır. Mardin, Batman, Şırnak, Siirt ve Ağrı gibi illerimizde istihdam alanlarının azlığı, iller arası ve yurt dışı göçe sebebiyet vermektedir.
Üniversitelerde, birçok fakülteye plansız bir şekilde, istihdam ihtiyacının üzerinde öğrenci alımı, yığılmalara ve eğitim hayatı sonrasında diplomalı işsizliğe sebebiyet vermektedir. Diğer taraftan Organize Sanayi Bölgelerinde ve zanaata dayalı mesleklerde çalıştırılacak işçi ihtiyacının da üst düzeyde olması, eğitimin doğru bir şekilde planlanmadığını ortaya koymaktadır.
Son yıllarda sayıları artan Mesleki Teknik Liselerin daha da yaygınlık kazanması, genç işsizlik ve nitelikli iş gücü ihtiyacı sorununu çözmede katkı sağlayacaktır. Mesleki Teknik Liselerin toplumsal itibarının artırılması ve bu liselerden mezun olunduğunda sahip olunan zanaatın toplumsal açıdan saygınlığının sağlanması gereklidir.
Son olarak bugün yaşadıkları maddi krizin ve manevi bunalımın çözümü konusunda umutsuzluğa düşmüş genç arkadaşlarımıza şu çağrıda bulunmak istiyorum;
Umutsuz olmayın. HÜDA PAR olarak daima yanınızda olacağız, sorunlarınızın çözümü için Meclis’te sesiniz olacağız, hangi adımlar atılması gerekiyorsa atacağız. Sorunlarınızın çözümü başka ülkelerde değil, bu topraklardadır. Bu memleketin umudu sizlersiniz. Umudumuzun göçüp gitmesine HÜDA PAR olarak razı olmadık, olmayacağız.
Gençler, unutmayın; Umut sizde, çözüm HÜDA PAR’dadır!
Değerli arkadaşlar sorularınız varsa alabiliriz, yoksa katılımlarınızdan dolayı teşekkür ederim.
Vali Gül başkanlığında İstanbul Çocukları Vakfı Mütevelli Heyeti Toplantısı yapıldı
İstanbul Valisi Davut Gül başkanlığında, vakfın yönetim kurulu üyeleri ile “İstanbul Çocukları Vakfı Mütevelli Heyeti Toplantısı” gerçekleştirildi. Toplantıda, İstanbul’da yürütülen...
Irak’ın kuzeyindeki terörist hedeflerine hava harekatı düzenlendi
Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, PKK/KCK ve diğer terörist unsurları etkisiz hale getirerek Irak'ın kuzeyinden halka ve güvenlik güçlerine yönelik terör...
Steadfast Foxtrot 2023 Tatbikatı’nın Lojistik Fonksiyonel Arya Sistemi Sempozyumu yapıldı
Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Ulaştırma, Personel Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığında, Steadfast Foxtrot 2023 Fonksiyonel Planlama Tatbikatı’nın Lojistik Fonksiyonel Arya...
Bakan Uraloğlu: “Turistik Doğu Ekspresi sezonun ilk seferine başladı”
Turistik Doğu Ekspresi’nin sezonun ilk seferine başladığını belirten Bakan Uraloğlu, “En gözde turistik tren “Doğu Ekpresi” uğradığı her istasyonda yeni...
Özel: “Biz beyaz, gri, mavi yakalı tüm emekçilerden, çalışanlardan, yoksullardan tarafız”
Özel'in konuşmasınndan satır başları şöyle: "Dünya ekonomik krizine anında ve doğru tepkiler vererek genç cumhuriyetin erken dönem kazanımlarını korumayı başarıyordu....
Irak’ın kuzeyine hava harekatı… 13 hedef daha imha edildi!
Milli Savunma Bakanlığı, terör örgütü PKK’ya ait 13 hedef daha güçlü şekilde vurularak imha edildiğini açıkladı. ANKARA (İGFA) – Milli...
Düzce’de 27 gündür aranıyordu… Cansız bedenine ulaşıldı
Düzce’de 15 Kasım’dan bu yana ailesi tarafından kayıp başvurusu ile aranan Gökhan Koçoğlu’nun cansız bedeni fındık bahçesinde ağaca asılı şekilde...
Doğu Ekspresi sezonun ilk seferine çıktı
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, ilk seferine 1949 yılında başlayan Doğu Ekspresi’nin 100 milyon kilometre yol kat ederek dünyanın...
Bakan Bolat: “Unutulmamalıdır ki üniversite bir keşfetme sürecidir”
Bakan Bolat, İstanbul Aydın Üniversitesi’nde düzenlenen “Gençler İçin Meslek Sırları ve Kariyer Yönetimi” konulu sempozyumda bir araya geldi. Doğru bir...
Nilüfer Odunluk Mahallesi’nde eksiklikler neler?
Herkes Duysun ekibi “Mahallemin Muhtarları” programı kapsamında bu hafta Bursa’nın Nilüfer ilçesine bağlı Odunluk Mahallesi’nde nabız yokladı. Mahallenin en büyük...
Mahmut Şengül: Emekliler torun seveceklerine sokaklarda eylem yapıyor
Birleşik Emekliler Sendikası Genel Başkanı Mahmut Şengül, emeklilerin torun sevip hayatının son baharında rahat bir yaşam sürmesi gerekirken neden sokaklarda...
‘Adabımuaşeret’ müfredata girdi! Nezaketli ve görgülü nesil yetişecek
Millî Eğitim Bakanlığı’nca, ortaokullarda “görgü kuralları ve nezaket” dersi ile liselerde “adabımuaşeret” dersinin müfredatı hazırlandı. ANKARA (İGFA) – Milli Eğitim...
Temurci: “2024 yılında, 2017 yılına oranla 55 kat daha fazla bütçe açığı veriyoruz”
Temurci, yeni Anayasa çalışmalarında Meclis’in millet adına kullandığı yasama, bütçe ve denetim haklarının tekrar kuşkuya yer bırakmayacak şekilde meclise devredilmesinin...
Bakan Göktaş’tan BM etkinliğinde ‘Gazze’ tepkisi
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin kabulünün 75’nci yıl dönümü dolayısıyla...
Hatay’daki rezerv alanlar her açıdan takipte
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Hatay’ın binlerce yıllık bir şehir olduğunu ve tamamen fay hatlarının üstüne kurulmuş...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ