$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

GREYFURTLA İLACA DİKKAT

GREYFURTLA İLACA DİKKAT
  • 30.01.2020
  • 145 kez okundu

GREYFURTLA ALINAN İLAÇ

Greyfurt ile alınan ilaçlar zehre mi dönüşüyor?

Bazı sağlık uzmanları ve doktorlar bazı ilaçların greyfurtla birlikte alınması konusunda tehlikelerin bilinmediğine dikkat çekti.

Greyfurt meyvesi ilaçların karaciğerde ve bağırsaklarda çözülme işlemini durdurarak aşırı doza yol açtığı belirtildi. Greyfurtla ilaçların sisteme karışması arasındaki ilişkiyi araştıran uzmanlar, bu meyve ile birlikte alındığında tehlike yaratan ilaçlar sayısının arttığını belirtiyorlar.

Kanada Tıp Birliği yayın organında yayınlanan araştırmaya göre Lowson Sağlık Araştırma Enstitüsü’nde görevli ekip 2008 yılında greyfurtla birlikte alındığı tehlike yaratan ilaç sayısının 17 iken, 2012’de bu sayının 43’e çıktığını ayrıca greyfurtla beraber olumsuz etkiler yaratan ilaçlar arasında tansiyon, kanser ilaçları, Kolesterol düşürücü statinler  ve organ naklinden sonra bağışıklık sistemini bastırmak için kullanılan ilaçlar yer alıyor. Greyfurtun içinde furanokumarin adlı kimyasal madde ilaçları çözen enzimleri öldürdüğü ve beraberinde insan vücudu için bir takım olumsuzluklara yol açtığı belirtildi.

ilaçtan önce ve ilaçtan sonra greyfurt yememeliyiz.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ