$ DOLAR → Alış: 13,33 / Satış: 13,38
€ EURO → Alış: 15,09 / Satış: 15,15

FISTIK VE DOĞA, TARSUS DOĞA PARKI’NIN SEVİMLİ İKİ ÜYESİ

FISTIK VE DOĞA, TARSUS DOĞA PARKI’NIN SEVİMLİ İKİ ÜYESİ
  • 16.04.2020
  • 201 kez okundu

TARSUS DOĞA PARKI’NIN SEVİMLİ ÜYELERİ ANNE PAKOŞ VE BABA AYICAN’IN DOĞUMLA GELEN ÇİFTE MUTLULUĞU

Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarsus Doğa Parkı’nda dünyaya gelen iki küçük boz ayı yavrusu,11 yaşındaki anne Pakoş ve 14 yaşındaki BabaAyıcan’açiftemutluluk yaşattı.Henüz 100 günlük olan yavrular,doğası gereği baba ayının ve diğer ayıların zarar verme ihtimaline karşıfarklı bir alana konuldu. 900 gram doğan, şimdiden 13.3 kiloya ulaşan “Fıstık” ve “Doğa”, Tarsus Doğa Parkı’nın maskotu oldu.

Tarsus Doğa Parkı yetkililerinin özenle baktığı dişi yavrular yeterli erişkinliğe ulaştıktan sonra anne ayının yanına verilecek.Kendileri için oluşturulan alanda oyunlar oynayarak vakit geçiren iki kardeş, sevimlilikleri ile dikkat çekiyor.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarsus Doğa Parkı’nda dünyaya gelen iki küçük boz ayı yavrusu, 11 yaşındaki annePakoş ve 14 yaşındaki babaAyıcan’a çifte mutluluk yaşattı. 100 gün önce dünyaya gözlerini açan dişi yavrular sevimlilikleri ile Tarsus Doğa Parkı’nın maskotu oldu. “Fıstık” ve “Doğa” adı verilen şirin iki kardeş, kendileri için oluşturulan yaşam alanlarında oyunlar oynayarak vakit geçiriyor.

Annenin doğumu için karanlık özel bir alan oluşturuldu

Tarsus Doğa Parkı görevlileri anne Pakoş’unrahat bir doğum gerçekleştirmesi için maksimum özeni gösterdi. Boz ayılar doğuma yakın dönemde bulunduğu bölgedeki tüm ayılardan ve diğer yabani hayvanlardan uzaklaşarak doğum için kendisine izole uygun bir ortam buluyor. Tarsus Doğa Parkı yetkilileri de annenin doğumda kendisini güvende ve huzurlu hissetmesi için yaşadığı alanın dışında, diğer ayılardan izole bir yerde karanlık, özel bir in oluşturdu. Ekipler Pakoş’u doğuma iki hafta kalasöz konusu ine götürdü. AnnePakoş,kendisi için oluşturulan özel indehuzurlu bir şekilde yavrularını dünyaya getirdi.

 

Anne Pakoş’a özel beslenme programı uygulandı

 

Doğum gerçekleştikten sonra barınaktaki diğer tüm ayılarla ilişkisi kesilen anne Pakoş’unartan besin ihtiyaçlarıve yavrularını güven içinde büyütmesiiçin çoğunluğu pişmiş gıdalardan oluşan et ürünleri, meyve, sebze ve sütten oluşanözel beslenme programı uygulandı.

Yavrular, doğası gereği baba ayının ve diğer ayıların zarar verme ihtimaline karşıfarklı bir alanakonuldu.

100 günlük oldular

100 günlük olan ve önce anne sütü alan yavrular ek gıdalarla beslenmeye başladı. Şimdiden 13.3 kiloya ulaşan ve Doğa Parkı’nın maskotu olan yavruların sağlık durumu ise gayet iyi.

Yavru ayıların bakımları eğitimli bakıcılar tarafından devam ediyor ve belirli program dahilinde motor becerilerini artırmaya yönelik oyunlar ve hareketler yaptırılıyor. İsimleri henüz konulmayan yavrular 24 saat boyunca gözetim altında tutuluyor.Kendi yaşam alanlarında oyunlar oynayarak vakit geçiren iki kardeş,yeterli erişkinliğe ulaştıktan sonra annesinin yanına verilecek.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ