$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Dünyayı korkutan görüntü! Kuzey Kore, yeni tip uzun menzilli füze denemesi yaptı

Dünyayı korkutan görüntü! Kuzey Kore, yeni tip uzun menzilli füze denemesi yaptı
  • 13.09.2021
  • 61 kez okundu

Kuzey Kore devlet medyası, ülkenin Japonya’nın çoğunu vurabilecek yeni bir uzun menzilli seyir füzesini test ettiğini açıkladı. Pentagon, füze denemesini kınadı, bölgesel müttefikleri korumaya söz verdi.

Kuzey Kore, yeni tip bir uzun menzilli füze denemesini başarı ile gerçekleştirdiğini duyurdu. Devlet medyasında yer alan habere göre, füze denemesi Cumartesi ve Pazar günleri yapıldı ve iki denemede de füzeler, 1500 kilometreden fazla mesafe kat etti. Pyongyang son büyük füze denemesini, geçen Ocak ayında, ABD’nin yeni başkanı Joe Biden‘ın yemin töreninden saatler sonra yapmıştı.

Füze denemelerine ilişkin yapılan haberde, iki denemede de ülkenin kara suları içinde belirlenen hedeflerin başarı ile vurulduğu açıklandı.

ABD İLE SORUN YAŞAMALARINA NEDEN OLUYOR

Kuzey Kore‘nin nükleer silah ve balistik füze programları, sık sık ABD ile ilişkilerinde derin sorunlar yaşamasına neden oluyor. Eski Başkan Donald Trump ile Kuzey Kore lider Kim Jong-un arasında üç görüşme gerçekleşti ancak bu temaslardan somut sonuçlar çıkmadı. Füzenin fotoğrafları da yayımlandı.

Kuzey Kore, yeni tip bir uzun menzilli füze denemesi gerçekleştirdiğini duyurdu

İKİ YILLIK ÇALIŞMANIN ÜRÜNÜ

Yapılan son füze denemeleri, ülkenin silah programındaki aşamalı gelişmenin sürdüğünü gösterdiği şeklinde değerlendiriliyor. İktidardaki İşçi Partisi‘nin gazetesi Rodong Sinmun’da yer alan haberde, yeni uzun menzilli balistik füzenin fotoğrafları da yer aldı. Kuzey Kore’nin devlet ajansı KCNA, son denemede kullanılan füzenin iki yıllık bir çalışmanın ürünü olduğunu duyurdu.

Ajanstaki açıklamada, bu yeni tip füze için, “düşman güçlere karşı, etkili bir caydırıcı daha elde etme noktasında önemli olduğu” ifadesi kullanıldı. Kuzey Kore lideri Kim Jong Un‘un yer almadığı haberde, denemenin iktidar partisinin önde gelen isimlerinden Pak Jong Chon tarafından izlendiği açıklandı.

ZAMANLAMASI MANİDAR BULUNDU

Bu füze denemesinin önemli nükleer silahsızlanma toplantısından bir gün önce yapılması ile de dikkat çekti. ABD, Güney Kore ve Japonya arasında, Tokyo‘da yapılacak toplantıda, Kuzey Kore’yi görüşme masasına çekmek için adımlar tartışılacak. Biden yönetimi, Pyongyang ile nükleer silahsızlanma konusunda diplomasi kanallarını kullanmaya açık olduğunu duyurdu. Ancak Beyaz Saray, yaptırımların hafifletilmesi noktasında bir taahhüt vermiyor.

ABD’nin Kuzey Kore Özel Temsilcisi Sung Kim, Kuzey Koreli yetkililerle istedikleri yerde buluşmaya hazır olduğunu söyledi.

Dünyayı korkutan görüntü! Kuzey Kore, yeni tip uzun menzilli füze denemesi yaptı

Etiketler: / / / /

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ