$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Çağın vebası olarak bilinen kanser aşısının Faz 2 denemelerine başlandı

Çağın vebası olarak bilinen kanser aşısının Faz 2 denemelerine başlandı
  • 01.10.2021
  • 73 kez okundu

Korona salgınından önce çağın vebası adledilen kanser tedavisi üzerinde çalışmalar yapan Alman biyoteknoloji firması BioNTech, deneysel kolon kanser aşısının Faz-2 denemelerine başladığını duyurdu. 200 hastanın katıldığı aşı çalışmalarının amacının, tümörlerin cerrahi ve kemoterapiden sonra yeniden ortaya çıkmadığında BNT122’nin etkinliğini incelemek olduğunu ifade eden bilim insanları, aşıyı başta deri kanseri olmak üzere diğer kanser türlerinde kullanmak için de çalışmalarını sürdürüyor.

BioNTech’ten yapılan açıklamada, mRNA (mesajcı RNA) teknolojisine dayanan BNT122 aşı adayı için faz 2 çalışmalarına başlandığı belirtildi.

200 HASTA KATILDI

ABD, Almanyaİspanya ve Belçika‘dan yaklaşık 200 hastanın çalışmaya katıldığına yer verilen açıklamada, çalışmanın amacının, tümörlerin cerrahi ve kemoterapiden sonra yeniden ortaya çıkıp çıkmadığında BNT122’nin etkinliğini incelemek olduğu ifade edildi.

DİĞER KANSER TÜRLERİ İÇİN DE ÇALIŞMALAR SÜRDÜRÜLÜYOR

BioNTech’in açıklamasında, dünya genelinde ölümcül ikinci kanser olarak bilinen kolon kanserinin tedavisi için yeni tedavilere ihtiyacın yüksek olduğuna da dikkat çekildi. Öte yandan, BioNTech başta deri kanseri olmak üzere diğer kanser türlerinde kullanımı için BNT122 aşısının klinik çalışmalarını da sürdürüyor.

“ESKİ ORGANLARIN YAŞLANMA SÜRECİNİ TERSİNE ÇEVİREBİLECEĞİMİZE İNANIYORUZ”

BioNTech kurucuları Özlem Türeci ve Uğur Şahin, koronavirüs aşısında kullanılan mRNA teknolojisinin birçok başka hastalığa çözüm olacağına inandıklarını her platformda dile getiriyor. Bu teknolojiyle organların yaşlanmasının yavaşlatılabileceğini söyleyen Uğur Şahin, Alman Bild gazetesine yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı;

“Yaşlı insanları, bilimkurgu filmlerindeki gibi birdenbire genç insanlara dönüştüremezsiniz. Ancak belki de hasar görmüş bir kalbin, diğer hasarlı veya eski organların yaşlanma sürecini tamamen veya kısmen tersine çevirebileceksiniz. Bunun bir gün mümkün olacağına kesinlikle inanıyoruz.”

“KANSER İÇİN YÜKSEK DÜZEYDE ACİLİYETİMİZ VAR”

Özlem Türeci ise mRNA teknolojisiyle çok hızlı bir şekilde aşı geliştirilmesinin, konuyla bağlantılı kurumların işbirliğinde çalışmasına da bağlı olduğunu ifade etmiş ve “Bunun için gereken hızın ve ek kaynakların (yetkililerle birlikte) başka terapilere aktarılmasını diliyoruz. Ayrıca kanser söz konusu olduğunda yüksek düzeyde aciliyetimiz var. Kovid-19 buna göre muhtemelen oldukça basit bir hedefti. Yeni başarının ön koşulu, bir hastalığın biyolojisini çok kesin bir şekilde anlamamızdır” demişti.

Çağın vebası olarak bilinen kanser aşısının Faz 2 denemelerine başlandı

Etiketler: / / / / / / /

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ