$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

BÜYÜKŞEHİR’DEN YİNE BİR İLK: MOXO DİKKAT TESTİ

DİKKAT EKSİKLİĞİ VE HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞUŞÜPHESİOLAN ÇOCUKLARA MOXODİKKAT TESTİ

BÜYÜKŞEHİR’DEN YİNE BİR İLK: MOXO DİKKAT TESTİ
  • 19.12.2019
  • 211 kez okundu

 

DİKKAT EKSİKLİĞİ VE HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞUŞÜPHESİOLAN ÇOCUKLARA MOXODİKKAT TESTİ

TOPLUMSAL TARAMA TESTİ OLARAK ÜCRETSİZ MOXODİKKAT TESTİ UYGULAMASI

Mersin Büyükşehir Belediyesi, yine bir ilke imza atarak, çocuklarda dikkat eksikliği ve hiperaktivitebozukluğunun (DEHB)değerlendirilmesinde detaylı ölçümler sağlayan ve dikkat performansı ölçümü yapan Moxo Dikkat Performans Testi’ni ücretsiz olarak uygulamaya başladı.

Moxo testi sayesinde çocuklarda dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun detaylı değerlendirmesi yapılabilecek ve uygulanan test sonucunda hazırlanan değerlendirme raporu ileailelerbilgilendirilip, ihtiyaç durumunda ilgili kuruluşlara yönlendirilecek. Oldukça maliyetli olduğu için kamu kurumlarında uygulanmayan test, Büyükşehir Belediyesi Engeliler ve Sağlık İşleri Dairesi’ndeücretsiz olarak yapılmaya başlandı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, yine bir ilke imza atarak, çocuklarda dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu(DEHB) tanısına yardımcı olan, dikkat performansı ölçümü yapan Moxo Dikkat Performans Testi’ni ücretsiz olarak uygulamaya başladı.

Uygulanan Moxo testi sayesinde çocuklarda dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olup olmadığının değerlendirmesi yapılabilecek ve uygulanan test sonucunda oluşturulan rapora göre aileler detaylı bilgilendirilerek,gerekli görülmesi durumundailgili kuruluşlara yönlendirilecek. Oldukça maliyetli olduğu için kamu kurumlarında uygulanmayan test, Büyükşehir Belediyesi Kliniği ve Aile Danışma Birimi’nde ücretsiz bir şekilde yapılmaya başlandı.

Moxo Dikkat Performans Testi nedir?

Uzman Klinik Psikolog Yücel Şavklı tarafından başlatılan “Mersin’de Yaşayan Çocuklarda Dikkat Eksikliği ve HiperaktiviteBozukluğu’nunMoxo Test İle Ölçülmesi Projesi”kapsamında çocuklarda dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu belirtileri hakkında detaylı değerlendirme yapılıyor ve aileler bilgilendiriliyor.

“Moxo Dikkat Performans Testi”6 yaş ve üzeri için geliştirilmiş dikkat eksikliği ve hiperaktivitebozukluğu tanısına yardımcı olan, bilgisayar üzerinden yapılan görsel ve işitsel çeldiricilerin, dikkat dağıtıcıların kullanılarak dikkat performansını ölçen, tanıya yardımcı bir test.

Testte dikkat, zamanlama, dürtüsellik ve hiperaktivite alanlarında detaylı değerlendirme yapılarak her kişiye ait bir profil oluşturuluyor.Ayrıca bu dört alanın görsel, işitsel ve karma çeldiricilerden etkileniş biçimi, aralarındakikorelasyon ve dalgalanmaların olup olmadığı ölçümlenebiliyor.Bu kişisel profile uygun olarak güçlü yönler ve güçlendirilmesi gereken yönler hakkında da bilgi edinilebiliyor.

Çocuklarda en sık görülen rahatsızlıkların başında geliyor

Çocuklarda en sık görülen rahatsızlıkların başında gelen ve tedavi edilmediği taktirde ilerleyen zamanlarda davranım bozukluğunave anti-sosyal kişilik bozukluğuna neden olabilen dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğuna Büyükşehir bünyesinde uygulanan MoxoDikkat Testi ile tanıya yönelik değerlendirmeler yapılabiliyor.

Şavklı, “Tedavi edilmediği taktirde davranım bozukluğu ve anti-sosyal kişilik bozukluğuna kadar gidiyor”

Çocuklarda DEHB’nintanımını yapan ve belirtilerinden bahseden Uzman Klinik Psikolog YücelŞavklı, “Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu çağımızın en önemli sorunlarından ve çocuklarda en sık görülen rahatsızlıkların başında geliyor. Ergenlikte ve yetişkinlikte devam edebilen bir rahatsızlık. Aşırı hareketlilik, davranışlarını kontrol edememe, dikkat ve odaklanma sorunu gibi temel belirtileri var. Toplumumuzda görülme oranı yüzde 8’lerin üzerinde. Bizim de yaptığımız uygulamalarda elde ettiğimiz veriler bu oranları destekler nitelikte” dedi.

Mersin’de Yaşayan Çocuklarda Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunun Moxo Testi İle Ölçülmesi Projesi’nin detaylarını paylaşan Şavklı, “Bu test sayesinde çocuklardan elde ettiğimiz verilerle tanı ve yönlendirmeyi yapabiliyoruz. Buradaki temel amacımız toplumu, aileyi ve halk sağlığını ilgilendiren bir konuda ailelerimize yardımcı olmak. Bu rahatsızlığı yaşan çocuklar tedavi edilmediği taktirdeilerleyen zamanlarda eş tanı olarak davranım bozukluğu ve yetişkinlikte anti-sosyal kişilik bozukluğuna kadar gidebilen bir ivme var” diye konuştu.

“DEHB ile madde bağımlılığı arasında önemli bir korelasyonvar”

Tedavi edilmeyen DEHB ile madde bağımlılığı arasında doğrudan ilişki olduğunu ifade eden Şavklı, “Madde bağımlılığı günümüzde en sık karşılaştığımız sorunlardan bir tanesi ve dikkat eksikliği hipeaktivite bozukluğu ile madde bağımlılığı arasında önemli bir korelasyon var. Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tanımlı kişiler eğer tedavi edilmezse madde bağımlılığına6 kat daha fazla eğilimli olduğu ortaya çıkmıştır. Ülkemizde de bunu destekler çalışmalar var” diye belirtti.

Test ile detaylı değerlendirme yapılıyor

Moxo testi ile sadece değerlendirme yapılabildiğini, detaylı bilgilendirme yapıldıktan sonra, gerekli durumlardatedavi için aileyiilgili kurumlara yönlendirdiklerinin altını çizen Şavklı, şunları söyledi:

“Biz burada dört alt alanda detaylı değerlendirme, bilgilendirme ve yönlendirme yapıyoruz.Moxo testi ile çocuklarda dikkat, zamanlama, dürtüsellik ve hiperaktivite boyutlarını değerlendiriyoruz. Aynı zamanda bu boyutlar birbirlerini etkiliyorlar mıveya dalgalanmalar var mı? Zaman etkisi ve beraberinde görsel ve işitsel, aynı zamanda karma çeldiricilerden etkileniş biçimini ölçmüş oluyoruz. Bu sonuçlar üzerinden tanı ve yönlendirme konusunda analiz oluşturuyoruz. Uygulama kapsamında ilk olarak aileyi ön görüşmeye alıp çocuk hakkında detaylı bilgi alıyoruz. Aynı seans içerisinde çocuğa Moxo Dikkat Testi’ni uyguluyoruz. Test sonucunda elde ettiğimiz analizler ışığında raporu hazırlayıp, planlanan bir sonraki seansta raporları aileye bildiriyoruz ve çocuğun güçlü veya desteklenmesi gereken yanlarını da söylüyoruz. Biz burada yaptığımız bilgilendirmeve ek eğitimlerle aynı zamanda çocuğun çevresini bilinçlendirmiş ve farkındalık yaratmış oluyoruz. Bunun da tedaviye büyük etkisi var.”

DEHB’nin belirtilerinin farklı rahatsızlıkların belirtileri ile karıştırılabildiğini ifade eden Yücel Şavklı, “Aileler çocuklarında bu rahatsızlıkların olduğundan şüpheleniyorsa belirtileri iyi gözlemlemelerigerekiyor çünkü dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun belirtileri başka rahatsızlıkların belirtileri ile karıştırılabiliyor. Bu noktada Moxo testi ayırıcı tanı noktasında da etkin bir rol oynuyor. Aileler bize başvurduğunda uygulamamızı yapıp değerlendirmemizi yaparız. Tanıya yönelik etkilerini de değerlendirmiş oluruz” şeklinde kaydetti.

Aileler Mersin Büyükşehir Belediyesi Kliniği ve Aile Danışma Birimi’nden randevu alabilirler

Şimdiye kadar 100 çocuğa Moxo testi uyguladıklarını ve çıkan sonuçların toplumda görülme sıklığı olan yüzde 8 oranının üzerinde olduğunu ifade eden Şavklı, çocuklarında dikkat eksikliği ve hiperaktivitebozukluğu olduğundan şüphelenen ailelerin Mersin Büyükşehir Belediyesi Kliniği ve Aile Danışma Birimine gelerek veya0324 232 00 72 numaralı telefonu arayarakrandevu almaları gerektiğini kaydetti.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ