$ DOLAR → Alış: 18,59 / Satış: 18,67
€ EURO → Alış: 19,35 / Satış: 19,43

Büyükşehir’den 1042 Kişilik Üniversite Başarısı

MERSİN BÜYÜKŞEHİR HAZIRLADI, ÖĞRENCİLER KAZANDI

BÜYÜKŞEHİR’İN BAŞARI TABLOSU: TIP, HUKUK, DİŞ HEKİMLİĞİ VE DAHASI

ÜNİVERSİTEYİ KAZANAN GENÇLER, YKS’YE HAZIRLANAN GENÇLERLE BULUŞTU

Büyükşehir’den 1042 Kişilik Üniversite Başarısı
  • 13.09.2021
  • 77 kez okundu

 

 

 

 

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezleri’nden destek alan 4 bin 13 gencin 1042’si üniversitelerin çeşitli bölümlerine yerleşti. Büyükşehir, bu yıl 4 bin 100 öğrenciyi daha üniversite sınavına hazırlıyor. Kurs merkezlerini ziyaret eden Tıp, Mühendislik, Diş Hekimliği ve Hukuk Fakültelerini kazanan öğrenciler, 2022’de YKS’ye girecek gençlere tavsiyelerde bulundu.

Öğrencilerden Cansu Doğan, “Hukuk Fakültesi’ni Büyükşehir Belediyesi sayesinde kazandım” derken, bu yıl tıp fakültesi hedefiyle öğrenim gören Birgül Bolat ise “Burası olmasaydı dışarıya ücret ödeyemezdim” diye konuştu.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi’ne bağlı merkez ve 8 ilçedeki Eğitim ve Öğretimi Kurs Merkezlerinde 2020-2021 eğitim ve öğretim yılında üniversite sınavlarına hazırlanan 4 bin 13 öğrencinin 1042’si üniversitelerin Tıp, Mühendislik, Diş Hekimliği ve Hukuk gibi birçok bölümüne yerleşme başarısı gösterdi. 4 bin 100 öğrenciyle yeni eğitim dönemine başlayan Kurs Merkezlerini ziyaret eden gençler, Büyükşehir’in yeni üniversite adaylarına tavsiyelerde bulundu.

 

 

 

 

 

 

 

Büyükşehir’in gençlerinden büyük başarı

Büyükşehir’den destek alarak üniversite sınavlarına giren gençler önemli başarılar elde etti. Bu kapsamda 1042 öğrenciden 579’u lisans, 463’ü ise ön lisans bölümlerine yerleşti. Öğrencilerden 30’u Tıp Fakültesi, 42’si Mühendislik, 18’i Hukuk, 23’ü Diş Hekimliği, 105’i Öğretmenlik, 11’i Beslenme ve Diyetisyenlik, 8’i Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik, 27’si Hemşirelik, 7’si Mimarlık, 21’i Gastronomi ve Mutfak Sanatları, 12’si ise Psikoloji gibi birçok bölüme yerleşti.

Öte yandan gençlerden 26’sı İlk ve Acil Yardım, 10’u Anestezi, 15’i Hasta ve Yaşlı Bakım bölümlerini kazanırken, 9’u ise Adalet bölümüne yerleşti.

 

 

 

 

 

 

 

“1042 öğrencimizin üniversitelere yerleştiğini görmekteyiz”

Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Serdal Gökayaz, elde edilen başarı tablosuna dair açıklamalarda bulunarak, “2021 YKS sonuçlarına baktığımız zaman Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin hem merkezde hem 8 ilçede bulunan eğitim ve öğretime hazırlama kurslarında toplam 1042 öğrencimizin lisans ve ön lisans düzeyinde üniversitelere yerleştiğini görmekteyiz” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

“Belki de eğitim tarihinde pek fazla görülmemiş bir sene oldu”

Önceki yıllara kıyasla bu yıl pandemi nedeniyle farklı bir durum geliştiğini de sözlerine ekleyen Gökayaz, “Bu sene aslında belki de eğitim tarihinde pek fazla da görülmemiş bir sene oldu. Bütün eğitim kurumları çok ciddi bir pandemi problemiyle baş başaydı. Doğal olarak biz de etkilendik. Zaman zaman online sisteme, zaman zaman yüz yüze eğitime geçmek durumunda kaldık. Baktığımız zaman genel anlamda zor bir seneydi. Fakat bu zor süreci bütün öğretmen arkadaşlarımızla birlikte kolaya çevirmek için canla başla çalıştık. Online eğitime de yüz yüze eğitime geçildiği zamanlara da hızlı bir şekilde adapte olduk. Ortaya bu sonucu çıkartmak için herkes canla başla çalıştı” diye konuştu.

“Rehberlik çalışmalarımızın en son aşaması tercih danışmanlığı oldu”

Sadece üniversiteye hazırlık sürecinde değil, tercih döneminde de gençlere destek verdiklerini kaydeden Gökayaz, “Yıl içerisinde devam eden bütün rehberlik çalışmalarının en son aşaması da tercih danışmanlığı oldu. Tercih danışmanlığı konusunda da çok ciddi bir çalışma yaptık. Kongre Sarayı’nda yaklaşık 3 hafta süren bir çalışma tertipledik. Aynı zamanda sadece merkezde değil, 8 ilçemizde de bu çalışmayı Kurs Merkezlerimizde yürüttük. Evet, sınav sonuçları alınıyor, öğrenciler belli puanları alıyorlar fakat bir sonraki aşama, tercihlerin ne şekilde yapılıyor olduğu. Biz bu konunun da büyük bir hassasiyetle üzerinde duruyoruz ve dolayısıyla da tercihler konusunda da iyi bir çalışma ortaya koyuyoruz. Bu konuda yaptığımız çalışmalar Mersin’de yaşayan, bu sınava giren tüm öğrencilerimizi kapsar nitelikte bir çalışma oluyor” ifadelerine yer verdi.

Bu çalışmaları yaparken ‘eğitimde fırsat eşitliği’ ilkesini ön planda tuttuklarını vurgulayan Gökayaz, “Burada bir kıstasımız var. Yüzde 50 sosyoekonomik durumu,  yüzde 50 de başarı durumunu göz önüne alıyoruz” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

“Öğrencilerimiz süreci benimsediler ve baş etme stratejileri geliştirmeye başladılar”

Büyükşehir Belediyesi’nin kent merkezindeki Kurs Merkezi’nde görevli Rehber Öğretmen Özlem Özkan, pandemi sürecinden eğitim camiasının ciddi bir şekilde etkilendiğini vurgulayarak, “Öğrencilerimiz hem psikolojik hem de akademik anlamda bir çöküş sürecine girdiler. Fakat buna rağmen kötü sonuçlar almadık. Bocalamalarına rağmen süreci güzel götürdüler. Sonuçlar şaşırtıcı derecede iyiydi. Yani hem öğretmenlerimiz hem de öğrencilerimiz artık bu süreci benimsediler ve baş etme stratejileri geliştirmeye başladılar. Herhangi bir olumsuz durum karşısında artık bizim de A, B ve C planlarımızla hazır durumda bekliyoruz” ifadelerine yer verdi.

 

 

 

 

 

 

“Hukuk Fakültesi’ni Büyükşehir Belediyesi sayesinde kazandım”

Atatürk Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne yerleşen Büyükşehir’in gençlerinden Cansu Doğan, bu yıl Büyükşehir’in Kurs Merkezi’nde Hukuk Fakültesi hedefiyle üniversite sınavına hazırlanan Gül Damla Demir’le buluştu. Meslek lisesi mezunu olduğunu ve Adliye’de staj yaptığını belirten Cansu Doğan hayalini gerçekleştirdiğini vurgulayarak, “Hakim, savcı ve avukatların nasıl iş yaptıklarını gördüm ve ‘ben de burada olmalıyım’ dedim. O yüzden çok çalıştım. Lise son sınıftan beri çalışıyorum ama son sınıfta hedefimi tutturamadım. ‘Bir daha çalışacağım’ dedim. Bu sene yine çalıştım ve hedefi tutturdum. Büyükşehir Belediyesi sayesinde kazandım. Babam asgari ücretle çalıştığından özel dershanelere verecek paramız olmadığı için buraya başvurmuştum. Burası olmasaydı tek başıma çalışmak zorunda kalacaktım bu da hukuk için pek mümkün olmayacaktı. O yüzden Başkanımıza çok teşekkür ediyorum” dedi.

Gül Damla Demir de Hukuk Fakültesi için iddialı olduğunu belirterek, “Çok uzun süredir hayalim Çukurova Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazanmak. Geçen yıl mezun oldum, denedim, başaramadım. Alt yapı oluşturdum. Bu yıl yapabileceğime inanıyorum. Burada da ilk senem. Buranın bana vereceği şeylerle başaracağımı biliyorum. Çünkü geçen yıl gelen arkadaşlarım vardı, özele gitmeme rağmen benden daha çok verim aldılar” diye konuştu.

 

 

 

 

 

 

 

Burası olmasaydı dışarıya ücret ödeyemezdim”

Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazanan Ali Emre Kutsal da Anestezi Uzmanlığı kazanma hedefiyle çalışmaya başlayan Birgül Bolat’la buluştu. Küçüklükten beri Tıp Fakültesi kazanmak istediğini kaydeden Bolat, “Vahap Başkan’a ve tüm öğretmenlerimize teşekkür ederiz. Bu eğitim süreci genel olarak zaten online ağırlıklıydı. Kitap, deneme destekleri oldu. Rehberlik servisi velilerimizle sürekli iletişim halindeydi. Bizlerle de sürekli iletişim halindeydi. Öyle güzel bir süreç oldu” dedi.

17 yaşındaki Birgül Bolat da Mersin Üniversitesi’nde okumak istediğini belirterek, “Dersler çok güzel gidiyor. O yüzden mutluyum. Burası olmasaydı dışarıya ücret ödeyemezdim” diye konuştu.

Pamukkale Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’ni kazanan Ali Ceviz, geride bıraktığı eğitim süreciyle ilgili, “Genel olarak Tıp, Hukuk kazanan birçok kişiyi duydum. Ben de bunların içinde olmaktan dolayı mutluyum” ifadelerine yer verdi.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Makine Mühendisliği’ni kazanan Muhammet Doğan ise “Burayı nasıl hatırlayacağım? Zor durumda kaldığım için ekonomik şartlar el vermiyordu ama yine de bir çözüm sağladı bize. Burada aldığım eğitim hayatımda hep bir yerde olacak” dedi.

Etiketler: / / / / / /

Cumhurbaşkanı Erdoğan seçim startını İstanbul’da verdi: 2023’teki en büyük zaferi elde etmemizin önüne kimse geçemez
AK Partinin ‘Büyük İstanbul Buluşması’nda önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaklaşan 2023 seçimleri hakkında, “2023’teki en büyük zaferi...
TARSUS’TA NELER OLDU
iklimhaber.com TARSUS SARIULAK ZEYTİNYAĞI’NA  İLGİ BÜYÜK OLDU Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT)  öncülüğünde Antalya’da “Coğrafi İşaretler Sempozyumu ve Sergisi”...
Merakla bekleniyordu! EYT’de 1999’dan önce stajyerlik ve çıraklık yapanlara kapılar kapandı
Emeklilikte yaşa takılanlarda (EYT) stajyer ve çırak şeklinde çalışanların merakla beklediği soruyu cevaplayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin,...
Tarsus’ta Neler Oldu
SEÇİMDEN ÖNCE İL OLMAYI BEKLEYEN İLÇELER ARASINDA TARSUS İLK 10 İÇİNDE Türkiye’de Haziran 2023 seçimlerine kadar  10 yada 12 ilçenin...
“TARSUS NEDEN İL OLMALI?” KONUSU İLE FOTOĞRAFÇILAR MARATONU BAŞLIYOR
Medeniyetler Başkenti Tarsus’un il olması için “İl’le de Tarsus” projesini hayata geçiren Tarsus Belediyesi, tarihi ve kültürel değerleri ile ön...
BAŞKAN YILMAZ’DAN ÖĞRETMENLERE ÖZEL KUTLAMA
Eğitimcilerin Onuruna Düzenlediği Yemekte En Genç ve En Tecrübeli Öğretmene Plaket Takdim Eden Başkan Yılmaz, Tüm Öğretmenlerin Öğretmenler Günü’nü Kutladı....
TARSUS’TA NELER OLDU
iklimhaber.com TARSUS’TA ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLANDI Tüm Türkiye’de olduğu gibi dün Tarsus’ta  da 24 Kasım Öğretmenler günü kutlaması yapıldı. Tarsus’taki kutlama...
TADER Başkanı Özsu’dan ‘’Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü’’ Mesajı…
Ankara Tarsuslular Derneği Genel Başkanı Semih Özsu; ‘’ 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde, hayat hakları elinden...
BÜYÜK TÜRKÇÜ PROF. DR. TURAN YAZGAN, VEFATININ 10. YILINDA ANILDI
Prof. Dr. Turan Yazgan’ı Anma Programına Katılan Başkan Yılmaz; “Prof. Dr. Turan Yazgan Hocamız, Türk Milliyetçiliği Fikir Zincirinin En Önemlisi...
Tader den 24 Kasım Mesajı
Ankara Tarsuslular Derneği (TADER) Genel Başkanı Semih Özsu                    ‘’24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ’’ dolayısıyla bir mesaj yayımladı… Başkan Semih Özsu mesajında;...
TOROSLAR’DA VEZNELER HAFTA SONU AÇIK
Toroslar Belediyesi, Emlak, Çevre Temizlik ve İlan Reklam Vergilerinin 2022 yılı 2’nci taksit ödemeleri ile 7256 Sayılı Yapılandırma Kanunu’nun 12’nci...
TARSUS’TA NELER OLDU
iklimhaber.com TARSUS’TA ÖĞRETMENLER  GÜNÜ KUTLAMASI Bugün 24 Kasım Öğretmenler günü kutlaması  yapılacak. Tarsus’taki kutlama töreni için bu sabah saat 09.30...
TARSUS BELEDİYESİ TARAFINDAN ÇOCUKLARA DİŞ SAĞLIĞI EĞİTİMİ VERİLDİ
Çocukların küçük yaştan itibaren diş fırçalama alışkanlığı kazanması, ağız ve diş sağlığına önem vermesi için çalışmalar yapan Tarsus Belediyesi, Diş...
BAŞKAN YILMAZ, ÖĞRETMENLER GÜNÜ’NÜ KUTLADI
Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Tüm öğretmenlerin Öğretmenler Günü’nü kutlayan Başkan...
1. ULUSLARARASI TARSUS KUKLA FESTİVALİ 2 ARALIK’TA BAŞLIYOR
Tarsus Belediyesi’nin kenti kültür sanatla buluşturmak amacıyla hayata geçirdiği etkinlikler devam ediyor. Bu yıl ilki düzenlenecek olan ve 7 yerli...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ