$ DOLAR → Alış: 13,33 / Satış: 13,38
€ EURO → Alış: 15,09 / Satış: 15,15

BÜYÜKŞEHİR İLE ÜNİVERSİTE ARASINDA 2 DEV PROTOKOL

DAHA RAHAT EĞİTİM İÇİN İMZALAR ATILDI
BAŞKAN SEÇER: “İŞBİRLİĞİMİZ, MERSİN’DEKİ DİĞER KURUMLARA ÖRNEK OLACAK”

BÜYÜKŞEHİR İLE ÜNİVERSİTE ARASINDA 2 DEV PROTOKOL
  • 17.01.2020
  • 169 kez okundu

DAHA RAHAT EĞİTİM İÇİN İMZALAR ATILDI

BAŞKAN SEÇER: “İŞBİRLİĞİMİZ, MERSİN’DEKİ DİĞER KURUMLARA ÖRNEK OLACAK”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ile Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, kentteki öğrencilerin barınma ihtiyacına yönelik problemlerin ortadan kaldırılmasını amaçlayan 2 işbirliği protokolü imzaladı.

Başkan Seçer, üniversite ile Büyükşehir Belediyesi arasındaki bu protokolün diğer kurumlara örnek olacağını belirterek, “Umut ediyorum kurumlar arası bu işbirliğimiz, Mersin’deki diğer kurumlara da iyi bir örnek teşkil eder ve Mersin’in arzu ettiğimiz noktalara gelmesi için ortaya koyduğumuz çabalar daha da büyük bir ivme kazanır” dedi.

İmzalanan protokoller, yükseköğrenim öğrencileri ile Gülnar İlçesi’ndeki öğrencilerin barınma ihtiyacını karşılayacak “Gülnar Öğrenci Yurdu” ile Büyükşehir Belediyesi tarafından sağlık ve sosyal destek projesi kapsamında kullanılacak eski Mersin Üniversitesi Hastanesi binasını kapsıyor.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ile Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, kentteki öğrencilerin barınma ihtiyacına yönelik problemlerin ortadan kaldırılmasını amaçlayan 2 önemli işbirliği protokolü imzaladı.

Büyükşehir Belediye Meclisi’nde kabul edilen ve Mersin’deki eğitim çemberine büyük katkı sunacak 2 farklı konudaki işbirliği protokolü, Mersin Üniversitesi Konukevi’nde Başkan Seçer ve Rektör Prof. Dr. Çamsarı arasında imzalandı.

Büyükşehir Meclisi’nde kabul edilmişti

Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen Mersin Büyükşehir Belediyesi Ocak ayı Meclis Toplantısı 2. birleşiminde, yükseköğrenim gören öğrencilerin ve diğer öğrencilerin barınma ihtiyaçlarının karşılanması ve sosyal destek sunulması amacıyla Büyükşehir Belediyesi’nin Gülnar İlcesi’nde açacağı yurt ile Akdeniz İlçesi’nde yer alan Mersin Üniversitesi Eski Tıp Fakültesi Acil binasında sağlık, sosyal ve kültürel alanlardaki hizmetlerin daha verimli ve kaliteli yürütülmesi adına Mersin Üniversitesi ile protokol imzalanmasına yönelik madde oy birliğiyle kabul edilmişti.

İmzalanan protokoller, yükseköğrenim öğrencileri ile Gülnar İlçesi’ndeki diğer öğrencilerin barınma ihtiyacını karşılayacak Gülnar Öğrenci Yurdu ile Büyükşehir Belediyesi tarafından sağlık ve sosyal destek projesi kapsamında kullanılacak eski Mersin Üniversitesi Hastanesi binalarını kapsıyor.

“Bugün Mersin için önemli bir adım atacağız”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, eğitimin önemine vurgu yaparak, “Bugün Üniversitemizde çok değerli Rektör Hocamız ve Üniversitemiz’in değerli yönetici hocalarıyla beraber, Mersin için önemli bir adım atıyoruz. Üniversitemiz’in Gülnar’da mevcut, şu anda halihazırda olan yurdu ve eski Mersin Üniversitesi Hastanesi ile ilgili aramızda bir protokol yaparak, bundan sonraki süreçte bu binaların konuştuğumuz şartlara uygun bir şekilde kullanımının artık Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacağı bir sözleşmeyi, bir akidi imza altına alacağız. Gülnar’da mevcut yurdumuzu artık sadece üniversite öğrencilerine değil, üniversite öğrencilerimizin yanında, o bölgede özellikle Gülnar’ın kırsal mahallelerinde eğitim gören lise düzeyindeki, kalacak yer sorunu ya da barınma sorunu olan öğrencilerimizi de orada artık misafir edeceğiz. O bölgeler için eğitimin ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Biz de Belediye olarak Üniversitemiz ile beraber böyle güzel ve hayırlı işin altına imza atmaktan gerçekten son derece mutluyuz. Eğitim olunca diğer bütün konular teferruat kalıyor” dedi.

Eski Mersin Üniversitesi Hastanesi yerleşkesindeki binalar hakkında da bilgi veren Başkan Seçer, “Çok farklı değerlendirmeler yapabileceğiz orada. Meslek Edindirme Merkezi oluşturma, kreş gibi birçok hizmet alanı yaratabileceğiz. Netice itibariyle ortak amaç Mersin’e ve Mersin halkına hizmet. Ben Sayın Rektör Hocam Ahmet Çamsarı’nın nezdinde tüm Üniversite yönetimine çok teşekkür ediyorum. Bu süreçte sağladıkları katkıdan, bizlere gösterdikleri yakınlıktan dolayı. Umut ediyorum kurumlar arası bu işbirliğimiz, Mersin’deki diğer kurumlara da iyi bir örnek teşkil eder ve Mersin’in arzu ettiğimiz noktalara bir an önce gelmesi için ortaya koyduğumuz çabalar daha da bir ivme kazanır”  diye konuştu.

Prof. Dr. Çamsarı: “Söz konusu öğrenciler olunca biz çok heyecanlanıyoruz”

Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı ise, “Biz çok teşekkür ediyoruz. Burada olmanız bize gurur veriyor. Onur veriyor. Söz konusu öğrenciler olunca, eğitim olunca biz çok heyecanlanıyoruz. Çünkü öğrencilerin burada kolay okumadığını biliyoruz. Öğrencilerin özellikle barınma, yol, burs ve harçlıkları ile ilgili 3 sorunu çözdüğümüzde aslında bu bölgede, bu üniversitede ve belki de Türkiye’de hiçbir sorunları kalmayacak. Bu duyarlılık için de ben teşekkür ediyorum” dedi.

Protokol kapsamında Büyükşehir Belediyesi’ne tahsisi yapılan alanlar hakkında bilgiler veren Çamsarı, Büyükşehir Belediyesi’nin eğitim konusunda gösterdiği gayreti taktir ettiklerini ifade etti. Çamsarı, “Sizin bu teklifiniz gelince gerçekten mutlu olduk. Şu an bizim imkânlarımız orayı yapmaya çok el vermiyordu. Merkezde bizim 30 bini aşkın öğrencimiz var ve sadece burada 4 bin 500 kişilik yurt imkânımız var. Bu barınma sorununa bir nebze katkı sunabilirsek bizim açımızdan bir fayda, bir kazanç olacak. Kurum işbirliğini biz baştan beri diyoruz. Bu konuda sizlerin de gayretini Üniversite olarak takdir ediyoruz. Mersin’in hak ettiği hizmeti tek bir kurumun yapması mümkün değil. Mutlaka işbirliği yapmak lazım”  sözlerini kullandı. Konuşmaların ardından yapılan işbirliğinin kente ve eğitim alanına hayırlı olması temennileri ile imzalar atıldı.

Başkan Seçer, Kültür Merkezi inşaatını inceledi

Protokol merasiminin ardından üniversite kampusu içerisinde yürütülen inşaat ve tesis çalışmalarını Rektör Prof. Dr. Çamsarı eşliğinde inceleyen Başkan Seçer, üniversite içerisinde inşaatı devam eden Akdeniz Kültür Merkezi ile hizmetlerine devam eden Genç Girişimci Merkezi’ni inceleyerek, Çamsarı ve akademisyenlerden bu merkezler hakkında bilgi aldı.

Genç Girişimci Merkezi’nde yer alan kara tahtaya küçük de bir not ekleyen Başkan Seçer, “Mersin’i Seviyorum” yazdı.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ