$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

“Bu Yıl İçin 50 Milyon Liralık Bütçe Yaptık”

“Bu Yıl İçin 50 Milyon Liralık Bütçe Yaptık”
  • 16.05.2021
  • 111 kez okundu

Başkan Seçer: “Birinci Amacımız İnsanların Şu Anki Dertlerine Deva Olabilmek”

“Yiğit Muhtaç Oldu Kuru Soğana”

 

“Kadın Üreticilerimize Destek Verme Görevimiz Var”

Başkan Seçer, ‘İlker Karagöz İle Çalar Saat Hafta Sonu Programı’na Konuk Oldu

FOX TV’de yayınlanan ‘İlker Karagöz ile Çalar Saat Hafta Sonu Programı’nın canlı yayın konuğu olan Başkan Seçer, pandemi sürecinde Mersin’de gönül birliğiyle yaptıkları çalışmaları anlattı. Başkan Seçer, pandemide vatandaşlara hizmet götürebilmek için 2019 yılının sonunda sosyal hizmetlere ayrılan bütçenin 2 katını harcadıklarını belirterek, “2020 yılı içerisinde yaklaşık 40 milyon gibi bir rakama evrilmişti. Bu yıl yaptığımız bütçe şu anda 50 milyon lira ve süratle bunu tüketmeye devam ediyoruz” diye konuştu

Birinci amaçlarının insanların şu anki dertlerine deva olabilmek olduğunu söyleyen Seçer, temel ihtiyaç konusunda yoğun talep aldıklarını vurguladı. Seçer, “Bugüne kadar kendi yaşamını çok rahatlıkla sürdürebilen vatandaşlarımız bile ihtiyaç sahibi oldu. Yani ‘yiğit muhtaç oldu kuru soğana’ deyimi belki de buna tam olarak oturacak durumda” dedi.

100 üreticiye toplam 10 bin kaz projesinin detaylarını da anlatan Seçer, “Kadın üreticilerimize destek verme görevimiz var. Tek amacımız evdeki gizli iş gücü olan kadınların o potansiyelini açığa çıkarmak. Kaz projesi de bunlardan bir tanesi. İşin içerisinde emek var, alın teri var, kadın var, üretim var, ekonomiye katkı var. Bunlar güzel şeyler. İnşallah bu projelerin de sayısını çoğaltacağız” ifadelerini kullandı.

 

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, FOX TV ekranlarında yayınlanan ‘İlker Karagöz ile Çalar Saat Hafta Sonu Programı’nın canlı yayın konuğu oldu. Programda Mersinli üreticiye yeni kazanç kapısı aralayan 100 üreticiye toplam 10 bin kaz projesinin detaylarını anlatan Başkan Seçer, pandemi sürecinde tüm belediye ekipleri ile seferber oldukları hizmetleri de değerlendirdi. Başkan Seçer, aşı sürecinin hızlanması yönünde kendisine yöneltilen bir soruyu, “Aşı konusunda bizim bir yetki taşıdığımızı söyleyemeyiz ama merkezi yönetimle yerel yönetimler arasında bir koordineli çalışma olursa, bu konuda bize yetki verilirse, ‘Gelin bir işbirliği yapalım, daha seri çalışalım’ ya da ‘Belirli bir kaynak ayırın, istiyorsanız siz de vatandaşlarımıza aşı yapabilirsiniz’ noktasında bir düzenleme yapılabilir denirse biz buna açığız” sözleriyle yanıtladı

Tek amacımız evdeki gizli iş gücü olan kadınların o potansiyelini açığa çıkarmak”

Programın bir diğer konuğu olan Sözcü Gazetesi Yazarı Deniz Zeyrek, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirdiği ‘Kaz’anç Projesi ile ilgili Mersin’in memleketi Kars’a rakip olduğunu ifade ederek, “Gerçekten çalışmalarınızı takdir ediyorum. Kadınların üretime dahil olması, para kazanması güzel bir şey. Biz rekabete varız, yeter ki kadınlar üretsin, yeter ki kadınlar para kazansın, ailelerini geçindirsin” dedi. Başkan Seçer, kadın üreticilere destek verme görevlerinin olduğunu belirterek, “Tek amacımız evdeki gizli iş gücü olan kadınların o potansiyelini açığa çıkarmak. Kaz projesi de bunlardan bir tanesi. İşin içerisinde emek var, alın teri var, kadın var, üretim var, ekonomiye katkı var. Bunlar güzel şeyler. İnşallah bu projelerin de sayısını çoğaltacağız” dedi.

“Vatandaşlarımız yoğun bir ekonomik sıkıntı yaşıyor”

Başkan Seçer, pandemi koşullarının herkesi etkilediğini ve zorlu günler yaşandığını belirterek, salgının başladığı günden bugüne kadar merkezi yönetim ile yerel yönetimlerin eş güdümle çalışmış olması gerektiğini vurguladı. Seçer, “Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak özellikle dezavantajlı nüfusu, bu yaşlıdır ya da kronik rahatsızlığı vardır, evinden çıkamıyordur, hastalığa yakalanmıştır, önemli ekonomik-psikolojik sıkıntılar yaşıyordur, ilk etapta bu vatandaşlarımıza ulaşma çabası içerisindeyiz. Yoğun bir ekonomik sıkıntı yaşıyor vatandaşlarımız. Genelde günlük ihtiyaçlarını idame ettirme sıkıntısı içerisindeler. Artık insanlar her şeyi bırakmış, bunun peşine düşmüş” diye konuştu.

Çok yoğun taleplerle karşı karşıyayız”

Mersin’de yürüttükleri planlı ve programlı çalışma ile dezavantajlı kesimleri kayıt altına alıp tespit ettiklerini söyleyen Başkan Seçer, vatandaşlarla bu süreci en sağlıklı şekilde atlatmak için gönül bağıyla hizmet sunduklarını aktardı. Seçer, şunları söyledi:

“Bizim MER-EK Halk Ekmek Fabrikamız var. Günde 50 bin ekmek üretiyor. Ramazan süresi boyunca da biz 400 gramlık pideyi 1,5 TL’den satışa sunduk. Zaten normalde bizde 250 gramlık ekmek 75 kuruştur. Satış noktalarımıza bu ekmek ulaşır ulaşmaz tükeniyor. O kadar yoğun talep var. Bunlardan gözlemleyebiliyorsunuz. Çağrı Merkezimize gelen gıda yardım talebinden yeni doğum yapan annelerin bebeklerine mama talebine kadar, yaş almış vatandaşlardan rahatsızlık yaşayan vatandaşların sıcak yemek talebine kadar, çok yoğun taleplerle karşı karşıyayız. Bugüne kadar kendi yaşamını çok rahatlıkla sürdürebilen vatandaşlarımız bile ihtiyaç sahibi oldu. Yani ‘yiğit muhtaç oldu kuru soğana’ deyimi belki de buna tam olarak oturacak durumda. Ekonomik sıkıntılar bir taraftan, pandeminin getirdiği yan etkiler bir taraftan bunun da bir an önce noktalanması lazım. İşte Pazartesi’ye doğru süratle yürüyoruz. Ama Pazartesi günü ne yapacağını yurttaşlarımız bilmiyor. Bu da ayrı bir handikap yaratıyor. Bir an önce normalleşmek gerekiyor. Normalleşmek için de aşı yapmak gerekiyor. Toplumun önemli bir kesiminin aslında bugüne kadar aşısının yapılması gerekiyordu. Burada merkezi yönetimin ağır kaldığını, başarısız olduğunu düşünüyorum. Asıl mesele buna bakmak lazım; kapanalım. İş yeri kapalı olsun. Etkinlikleri yasaklayalım. İnsanların bir araya geldikleri noktaları kapatalım. İyi güzel de onların yan etkilerini artık aşmak da zorlaştı. Ekonomik açıdan büyük sorunlar yaşanıyor, psikolojik açıdan da çok büyük sorunlar yaşanıyor.”

“Birinci amaç insanların şu anki dertlerine deva olabilmek”

Belediye olarak pandemi sürecinde vatandaşlara temel hizmetlerde bulunmak için bu yıl 50 milyon lira bir bütçe yaptıklarını dile getiren Başkan Seçer, “Geçtiğimiz dönemde, daha henüz pandemi ortada yokken 2019 sonunda sosyal hizmetlere ayırdığımız bütçenin 2 kat fazlasını harcamışız. 2020 yılı içerisinde yaklaşık 40 milyon gibi bir rakama evrilmişti. Bu yıl yaptığımız bütçe şu anda 50 milyon lira ve süratle bunu tüketmeye devam ediyoruz. Sadece bir kalemden örnek vereyim. İlk geldiğimizde 2019 yılında yaptığımız gıda yardımı yaklaşık olarak 60 bin koli idi. Ama biz 2020 yılı içerisinde 170 bin koli gıda yardımında bulunduk. Şu an itibariyle de 100 bini aştık ve devam ediyor” dedi.

Başkan Seçer, belediye başkanları olarak bir araya gelip, rutin toplantılar yaptıklarını ifade ederek, “Baştan beri temel prensibimiz; bırakalım altyapı-üstyapı çalışmasını elbette bir andan rölantiye alalım onlar da devam etsin ama asıl birinci amaç, insanların şu anki dertlerini deva olabilmek. İnsanların beslenmesi lazım, yaşamlarını devam ettirebilmesi için mutfaklarında tencerenin kaynaması lazım, çocuklarına mama vermeleri lazım, en azından çocuklarına asgari olarak giyimlerini, paltolarını, pantolonlarını, tişörtlerini alabilmeleri lazım. Bayramda biz gelir düzeyi yoksul ailelerin bulunduğu mahallelerde evlerine kadar giysi götürdük. İhtiyaç sahibi ailelerin kayıtları var bizde. ‘Kaç çocukları var? Durumları nedir?’ Bunlar kayıt altında ve biz evlerine kadar ulaşıyoruz” diye konuştu.

“Üreticinin ürünü elinde kaldı”

Başkan Seçer, tam kapanmadan dolayı mağduriyet yaşayan üreticinin elindeki malı alarak hem ürünü çürümekten kurtardıklarını hem de vatandaşa ücretsiz ulaştırdıklarını anlatarak, “Burası örtü altı seranın yaygın olduğu bir bölge. Turfanda bölgesi. Biber, patlıcan, domates, salatalık üreten üreticinin ürünü elinde kaldı. Biz Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak devreye girdik. Onları paketledik kendi imkanlarımızla. Bir de bu işi gönülden yapmak var. Çalışanlarımız bu işi gönülden yaptı. Kültür daireden sanatçılarımız, ses sanatçılarımız, tiyatro sanatçılarımız bu gönül hareketine katkı verdi. Bunlar son derece önemli. Türkiye işte böyle bir aşamadan geçiyor ve yerel yönetimler de bu kadar kutsal bir görev yapıyor. Çok önemli, çok insani bir durum” dedi.

“Merkezi yönetimle aşı konusunda koordineli çalışmaya açığız”

İlker Karagöz’ün, “Aşı yapmak için Büyükşehir Belediyeleri kaynak ayırabilir şeklinde bir çıkış var. İlerlemesi var mıdır, yok mudur, devreye girecek misiniz? Tabi ki bunun protokollerinin de yapılması gerekiyor” sorusu üzerine Başkan Seçer, şu yanıtı verdi:

“Aşı konusunda bizim bir yetki taşıdığımızı söyleyemeyiz ama merkezi yönetimle yerel yönetimler arasında bir koordineli çalışma olursa, bu konuda bize yetki verilirse, ‘Gelin bir işbirliği yapalım, daha seri çalışalım’ ya da ‘Belirli bir kaynak ayırın, istiyorsanız siz de vatandaşlarımıza aşı yapabilirsiniz’ noktasında bir düzenleme yapılabilir denirse biz buna açığız. Bunda bir sıkıntı yok. Az önce sizler de söylediniz, bizim öncelikli amacımız kaynaklarımızı bu süreci aşma yönünde kullanmak. Bunu pekala da yapabiliriz.”

“Toplamda yaklaşık olarak 2 bin 500 vefat söz konusu”

Mersin’deki vaka sayılarına ilişkin yöneltilen soruya ise Başkan Seçer, definlerin Büyükşehir’in uhdesinde yapılmasından kaynaklı günlük 6 ile 10 arasında defin yapıldığını bildiklerini ancak vaka sayılarına dair bilgi sahibi olmadıklarını belirtti. Seçer, vefat sayılarına ilişkin şunları söyledi:

“Ben en son bana ulaşan rakamları vereyim. 2 bin 275 vefat gerçekleşmiş ve Mersin’e defnedilmiş. 227 vefat burada olmuş ama cenazeler Mersin dışına gönderilmiş. Toplamda yaklaşık olarak 2 bin 500 vefat söz konusu. Bu şöyle daha net anlaşılır. Mersin’in yerli nüfusu 1 milyon 850 bin, Suriyeli nüfusu da katarsanız bu 2.2 milyon kişiye kadar ulaşabilir. Bizim pandemi süreci başladığı ilk 3 ayda toplamda vefat sayısı 25’ti. Mart, Nisan, Mayıs 2020’deki vefat sayısı toplamda 25’ti. Bugün geldiğimiz noktada üzerinden 1 yıl geçti. Bu sayı tam tamına 100 katına çıkarak, 12 ayda 2 bin 500 kişiye evirildi. Yoğun bir vaka görüldü. Bunun temel sebeplerinden bir tanesi Mersin’in dış illere açık olması. Çünkü yazlıkçı nüfus, denize, yaylalara gelen nüfusun Adana’dan, Konya’dan, Niğde’den, Gaziantep’ten, Urfa’dan maalesef buraya virüsü taşıması sonucunda burada vaka sayıları ve dolayısıyla da ölümlü vaka sayılarında önemli artış gözlendi.”

 

Etiketler: / /

Tororslar’da Şubat Ayı Meclis Toplantısı Yapıldı
  Toroslar Belediye Meclisi’nin Şubat Ayı Toplantısı, Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz başkanlığında Yunus Emre Kültür Merkezi’nde yapıldı.   Saygı...
Tarsus’ta Neler Oldu
www.iklimhaber.com   BELEDİYE MECLİSİ DÜN TOPLANDI Tarsus’ta 2023 Yılı Şubat Ayı Olağan Meclis Toplantısı 3. Birleşimin 1. Oturumu dün yapıldı....
Cumhurbaşkanlığı Genelgesiyle Meclise Gelen Oto Galericiler Sitesi Yapılmasını İçeren Gündem Maddesi Tarsus Belediyesi Meclisinde Oy Çokluğu İle Reddedildi
Tarsus Belediyesi Şubat Ayı Olağan Meclis Toplantısı gerçekleştirildi. Mecliste, İçişleri Bakanlığı’nın, Cumhurbaşkanlığı’nın ve Ticaret Bakanlığı’nın ikinci el oto galericileri ilgilendiren...
Tarsus Belediyesi’nde En Düşük İşçi Maaşı “11 Bin 343 Tl” Oldu
Tarsus Belediyesi’nde toplu iş sözleşmesi süreci tamamlandı. Tarsus Belediyesi Türkiye genelinde toplu iş sözleşmesi konusunda en iyi çalışma şartlarını sunan...
Tororslar Belediyesi, 7. Tematik Kış Kampları Kapsamında Mersin’e Gelen Üniversiteli Gençleri Ağırladı
“Gençler, Mersin Şehitliği’ni ve Kuvayi Milliye Karargâhı’nı Ziyaret Etti”     Toroslar Belediyesi, Türkiye’nin dört bir yanından Mersin’e gelen Güzel...
İstanbul’da 3 Ülkenin Ardından Fransa Başkonsolosluğu da Güvenlik Gerekçesiyle Kapatıldı
İstanbul’da Hollanda, İngiltere ve Almanya’nın ardından Beyoğlu’nda bulunan Fransa Başkonsolosluğu da güvenlik gerekçesiyle geçici bir süreliğine kapatıldı. Pierre Loti Fransız...
Tarsus’ta Neler Oldu
www.iklimhaber.com   AKADEMİ DERNEĞİ’NDEN TARSUS TİCARET  BORSASI YÖNETİM KURULU BAŞKANI ALİ SEÇER’E ZİYARET Akademi Derneği Yönetimi, Tarsus Ticaret  Borsası Yönetim...
Toroslar’ın Yaylaları Beyaza Büründü
  “Toroslar’dan Kartpostallık Manzaralar”   Mersin’in merkez ilçesi Toroslar’ın yüksek kesimleri, kar yağışı ile beyaza büründü. Yaz aylarında yemyeşil doğasıyla...
Bakan Koca Bizzat Duyurdu! SMA’lı Çocuklara Umut Olacak Gelişme
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, SMA Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklama yaptı. SMA hastaları için solüsyon şeklindeki ilacın ruhsatlandırma aşamasına geldiğini...
Tarsus’ta Neler Oldu
www.iklimhaber.com   DOLANDIRICILIK YAPAN ŞÜPHELİ ŞAHISLAR SUÇÜSTÜ YAKALANDI Tarsus Şehit Kerim Mahallesinde bulunan  banka şubesinden 495.000,00 TL parayı  çekmek için...
Mustafa destici’nin babası Ali İhsan destici’nin Eskişehir’de vefat etti
Mustafa Destici’nin babası Ali İhsan Destici Eskişehir’de vefat etti Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı, dostumuz Mustafa...
Tarsus’ta Neler Oldu
www.iklimhaber.com   TARSUS BELEDİYESİ’NDEN CEZAEVİ  KÜTÜPHANELERİ İÇİN 2 BİN 500 ADET KİTAP BAĞIŞLANDI Tarsus Ceza İnfaz Kurumu Kütüphanesi için  başlatılan...
Tarsus Belediyesi’nden Cezaevi Kütüphaneleri İçin 2 Bin 500 Adet Kitap Bağışlandı
Tarsus Ceza İnfaz Kurumu Kütüphanesi için başlatılan kampanyaya en büyük destek Tarsus Belediyesi’nden geldi. Kampanyaya Tarsus Belediyesi’nden toplamda 2 bin...
Toroslar Zabıtasından Semt Pazarlarında Hassas Terazi Uygulaması
  Toroslar Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, ilçede kurulan semt pazarlarında fiyat etiketi ve hassas terazili denetim uygulaması yaptı. Vatandaşların alışverişlerinde...
Tarsus Belediyesi Okuma Salonları Son Bir Yılda 42 Bin 472 Vatandaşa Hizmet Etti
    BAŞKAN BOZDOĞAN;” OKUMAK AYDINLATIR, OKUMA SALONLARIMIZ İLE HER MAHALLEDE AYDINLANMAYA HİZMET EDİYORUZ”   Hayata geçirdiği öğrenci dostu uygulamalarla...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ