$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Bu yıl hac yapılacak mı? İşte 2021 hac takvimi ve başvuru şartları

Bu yıl hac yapılacak mı? İşte 2021 hac takvimi ve başvuru şartları
  • 28.05.2021
  • 101 kez okundu

Bu yıl hac yapılacak mı? İşte 2021 hac takvimi ve başvuru şartları

Bu yıl hac yapılacak mı? İşte 2021 hac takvimi ve başvuru şartları

Türkiye hac kontenjanı ne kadar olacak? Sene başında sadece kendi vatandaşları için hac organizasyonu yapacağını açıklayan Suudi Arabistan, koronavirüs aşısı olan ve son 6 ay hasta olmadıklarını kanıtlayan ülke dışından 45 bin kişi kontenjan açtığını duyurdu. İşte, 2021 hac ibadeti ile ilgili son durum…

Bu sene Türkiye’den hacca gidilecek mi, merak konusu oldu. Hac ibadetini yerine getirmek isteyen Müslümanlara, Suudi Arabistan’dan müjdeli haber geldi. 2021 yılında hac ibadeti için 15 bini ülke içinden, 45 bini ülke dışından olmak üzere toplam 60 bin kişilik kontenjan açıldı. Fakat hacca gitmek için bazı şartları yerine getirmek gerekiyor.

hajj-pilgrim-2020.jpg

HACCA NE ZAMAN GİDİLECEK 2021?

Bu yıl hac ibadeti 17-22 Temmuz 2021 tarihleri arasında yapılacak. Eğer ülkemizden hacca gidilmesine izin verilirse, ilk hac kafilesi tahmini olarak 15 Haziran 2021 günü yola çıkabilir. Dönüşlerin ise ağustos ayının ilk haftası gerçeklemesi muhtemel.

BU YIL HACCA GİDİLECEK Mİ? HAC KONTENJANI NE KADAR?

Hac ibadetinin kovid-19 salgını gölgesinde özel sağlık ve güvenlik şartları çerçevesinde yapılacağını duyuran Suudi Arabistan’dan yeni bir açıklama geldi.

Konu ile ilgili yayımlanan genelgeyle bu yıl yapılacak hac ibadeti için 60 bin kişilik kontenjan açıldı. Genelde bunun yerli ve yabancı hacı adaylarını kapsadığı bilgisinin altı çizildi.

60 bin kişilik kontenjan içerisinden 15 bini Suudi Arabistan’da yaşayanlara, 45 bini ise dünyaya açık olacak. 45 bin kontenjan içerisinden kaç bininin Türkiye’ye verileceği ise önümüzdeki günlerde netleşecek.

HAC BAŞVURU ŞARTLARI NELER? ÇİN AŞISI OLANLAR ALINMAYACAK!

Hacı adaylarının son 6 ay içinde hasta olmadıklarını, hastanede yatmadıklarını kanıtlamaları istenecek. Ayrıca adaylardan koronavirüs aşısı yaptırdıklarını kanıtlayan resmi aşı belgeleri de talep edilecek.

Bunun haricinde pandemi önlemleri kapsamında yurt dışından gelecek hacı adayları 3 gün zorunlu karantinada kalacak.

Suudi Arabistan, Çin aşısı olan ve hac için Pakistan’dan gelenleri ülkeye almaması sonrası ülkeye girişte geçerli olan aşıların olduğu bir liste yayımladı. Listede Çin aşıları Sinovac ve Coronavac’a yer verilmedi. Suudi hükümetin yayımladığı listeye göre, Türkiye’de Çin aşısı (Sinovac) olanlar da Hacca gidemeyecek.

1348203-001.jpg

TÜRKİYE HAC KURASI NE ZAMAN 2021?

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın düzenlediği hac kurası bu yıl gerçekleşmedi. Zira, 2020 kurasında hak kazanan vatandaşlara, 2021 hac organizasyonuna katılma hakkı tanındı. Fakat bu haktan vazgeçen hacı adaylarından oluşan boş kontenjanlar için kura düzenlenebilir.

Koronavirüs salgınının devam etmesi dolayısıyla Suudi Arabistan yurt dışı ülkelerinden seyahatleri kısıtlamış durumda. 2021 yılında ülkemizden hacca kaç kişinin gideceği, salgının seyrine göre ilerleyen haftalarda belli olacak.

HACCA GİTMEKTEN VAZGEÇEN ADAYLAR PARALARINI GERİ ALABİLİR Mİ?

Diyanet İşleri Başkanlığı, 2020 haccı için kesin kayıt yaptıran hacı adaylarının 2021 için ‘erteleme’ veya ‘vazgeçme’ tercihinde bulunabileceğini belirterek, “2021’de hacca gitmekten vazgeçenlere ödemiş oldukları ücretlerin tamamı iade edilecek ve bu kişiler kazanılmış kura katsayılarıyla gelecek yıllarda kuraya dahil edilecek” açıklamasında bulunmuştu.

HAC KİMLERE FARZ?

Hac ibadeti; sağlıklı olan, yurt dışına çıkması için önünde herhangi bir pürüz veya engel olmayan ve güvenli yollardan Kabe’ye gidebilecek kişilere farzdır. Maddi yükümlülükleri de yerine getirebilmesi önemlidir. Bu kutsal görev için birikimi veya parası olmayan müminler, hac ibadetini daha sonra gerçekleştirebilir.

2021-03-02-141141-001.jpg

Etiketler: / /

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ