$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

BAŞKAN SEÇER’İN ERDEMLİ MESAİSİ

BÜYÜKŞEHİR’DEN ERDEMLİ’YE 300 MİLYON LİRALIK ALTYAPI YATIRIMI

BAŞKAN SEÇER’İN ERDEMLİ MESAİSİ
  • 20.01.2020
  • 137 kez okundu

BÜYÜKŞEHİR’DEN ERDEMLİ’YE 300 MİLYON LİRALIK ALTYAPI YATIRIMI

SEÇER: “ERDEMLİ İÇİN 300 MİLYON LİRA YATIRIMIMIZ SÖZ KONUSU”

11 yıl önce Erdemli Belediyesi’nce ihaleye çıkarılıp inşaatına başlanan, 2014 yılından sonra Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne devredilen Erdemli Toptancı Hali’nin inşaatı, 2018 yılında durmuştu. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, 11 yılda sadece yüzde 45’i tamamlanan Erdemli Toptancı Hali’nin en kısa sürede tamamlanması için düğmeye bastı.

Erdemli programı kapsamında hal tesisi inşaatı alanını gezen ve yetkililerden bilgi alan Başkan Seçer,hal için ihaleye çıkacaklarını ve en kısa sürede bitirmek istediklerini ifade etti. Seçer, “Biz bu konuyla ilgili bazı hukuki çalışmaları yaptık. Çok kısa süre sonra da tekrar buranın yapım ihalesine çıkacağız ve kısa süre içerisinde bunu bitirmek istiyoruz” dedi.

Erdemli kent merkezinde MESKİ tarafından yürütülen yağmursuyu hattı çalışmalarını yerinde inceleyen Başkan Seçer, önümüzdeki 4 yıl içinde ilçeye 300 milyon lira tutarında altyapı yatırımı yapacaklarının müjdesini verdi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, önceki dönemde ihale edilen ve inşaatı yarım kalan Erdemli Toptancı Hali için yeni bir ihaleye çıkacaklarını, toplam 103 dükkan bulunan halin en kısa sürede Erdemli’nin hizmetine sunulacağını söyledi. MESKİ tarafından Erdemli kent merkezinde yürütülen çalışmaları yerinde inceleyen Başkan Seçer, “Özellikle Erdemli-Silifke hattında, kıyı hattında hem temiz içme suyu, hem kanalizasyon, hem de arıtma tesisi projelerimiz önümüzdeki 4 yıl içinde hayata geçirilecek. Sadece Erdemli için 300 milyon lira yatırımımız söz konusu” dedi.

ERDEMLİ’NİN 11 YILLIK HAL SORUNU ÇÖZÜLECEK

11 yıl önce inşaatına başlanmıştı

Erdemli Belediyesi, 11 yıl önce, 65 dönümlük alan üzerinde 86 dükkan, 17 sevkiyatçı dükkanı ve idari binası da olan Toptancı Hali için ihaleye çıkmış ve müteahhit eliyle inşaata başlamıştı. 2014 yılında, Büyükşehir Belediyeleri Yasası’ndaki değişikliğin ardından hal tesisinin arazisi ve yarım kalan inşaatı da Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne geçmişti.

Önceki dönemde Mersin Büyükşehir Belediyesi hal tesisi için yeniden ihaleye çıktı, ancak işi alan firma ekonomik sorunlar yaşayınca Haziran 2018’de hal inşaatı bir kez daha durdu.

BAŞKAN SEÇER: “İNŞAATIN YÜZDE 45’İ BİTMİŞ. GERİ KALAN KISIM İÇİN İHALEYE ÇIKACAĞIZ”

Başkan Seçer inşaat alanını gezdi

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Erdemli’de tarım ve ticaret açısından oldukça büyük önem taşıyan hal tesisi inşaatının tamamlanması ve esnafa tahsis edilmesi için düğmeye bastı. Erdemli programı sırasında hal tesisi inşaatı alanını gezen ve birim sorumlularından bilgi alan Başkan Vahap Seçer, şunları söyledi:

“Erdemli için sebze ve meyve hali önemli. Çünkü üretici bölgesi burası. Şu anda daha önce inşaatına başlanmış ama akamete uğramış toptancı halin içerisindeyiz. 86 dükkana ve 17 sevkiyatçı dükkanına sahip bu kompleks. 2018 yılından beri de inşaat durmuş durumda. Yüklenici müteahhit firmanın ekonomik durumunun bozulmasıyla ilgili bir durum. Biz bu konuyla ilgili bazı hukuki çalışmaları yaptık. Çok kısa süre sonra da tekrar buranın yapım ihalesine çıkacağız ve kısa süre içerisinde bunu bitirmek istiyoruz. Toplamda yüzde 40-45 inşaatın gerçekleşme oranı var. Kalan yüzde 55-60’lık kısmını da yeni vereceğimiz ihaleyle bitireceğiz. 86 mevcut dükkanın aslında karşılığı var. Eski Erdemli Sebze ve Meyve Hali’ndeki dükkan sayımız da 86. Yalnız Kocahasanlı’da da esnafımız var. Orada aktif çalışan 14 esnafımız var. Onları da buraya entegre etmek istiyoruz. Bu sebeple de ilave bir ünite yapma ihtiyacı ortaya çıkıyor. Bu konuyla ilgili de arkadaşlarımız çalışıyorlar. Umut ediyorum en kısa sürede inşaatı bitiririz. Hem hijyen, hem fiziki koşulları uygun bir halde Erdemlimize kavuştururuz.”

Büyükşehir’den Erdemli’ye 300 milyon liralık altyapı yatırımı

Başkan Seçer, Erdemli kent merkezinde MESKİ tarafından yürütülen yağmursuyu hattı çalışmalarını yerinde inceledi. Şantiye sahasını gezen ve alanda görevli ekipten bilgi alan Başkan Seçer, önümüzdeki 4 yıl içinde ilçeye 300 milyon lira tutarında altyapı yatırımı yapacaklarını söyledi.

Erdemli’de MESKİ tarafından yürütülen çalışmalar hakkında bilgi veren Başkan Seçer, “Burada MESKİ’mizin bir çalışması var. Güzeloluk yolundan aşağıya, deniz tarafına, Silifke yolunu aşağısından geçen bir menfez. Burada daha önce sorunlar oldu. Aşırı yağmurlarda da tıkanmalar oldu ve burada bazı yerleri su bastı. Ama şimdi bu çalışmadan sonra rahatlayacak ve bu sorunu ortadan kaldıracağız” dedi.

Projeler 4 yıl içinde hayata geçirilecek

Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü’nün Erdemli ve Silifke ile ilgili önemli projeleri olduğunu ifade eden Başkan Seçer, “Özellikle Erdemli-Silifke hattında, kıyı hattında hem temiz içme suyu, hem kanalizasyon, hem de arıtma tesisi projelerimiz önümüzdeki 4 yıl içinde hayata geçirilecek. Sadece Erdemli için 300 milyon lira yatırımımız söz konusu. Bunlar yatırım programına alınmış. 2020, 2021, 2022, 2023 bu yıllar içerisinde başlanacak, inşaatlarımızı bitireceğiz. İnşallah bu 4 yılda özellikle kanalizasyon, arıtma ve altyapı konusunda sorunlar yaşayan bu bölgede önemli yatırımlara imza atacağız” diye konuştu.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ