$ DOLAR → Alış: 18,49 / Satış: 18,56
€ EURO → Alış: 17,91 / Satış: 17,98

Başkan Seçer, Özel Gereksinimli Çocukların Mutluluğuna Ortak Oldu

MERSİN BÜYÜKŞEHİR’DEN “ENGELLERİ ÇALIŞARAK AŞIYORUZ” ETKİNLİĞİ

“MOLA EVLERİNİN SAYISINI ARTIRACAĞIZ”

“SİZLERİN HAYATINI KOLAYLAŞTIRMAK İÇİN BÜTÜN İMKÂNLARIMIZI SEFERBER ETTİK”

Başkan Seçer, Özel Gereksinimli Çocukların Mutluluğuna Ortak Oldu
  • 03.12.2021
  • 52 kez okundu

 

 

 

Başkan Seçer, Büyükşehir Belediyesi’nin ‘3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ dolayısıyla düzenlediği “Engelleri Çalışarak Aşıyoruz” etkinliğine katıldı. Etkinlikte; özel gereksinimli çocuklar piyanodan halk oyunlarına kadar birbirinden güzel performanslarını sergiledi. Özel gereksinimli bireylerle karşılıklı oynayan ve onların mutluluklarına ortak olan Başkan Seçer, “Sizlerin hayatını kolaylaştırmak için bütün imkânlarımızı seferber ettik” dedi. Büyükşehir Belediyesi’nin engelleri aşmak adına hayata geçirdiği projeleri ve hizmetleri tek tek anlatan Başkan Seçer, “Mola Evlerinin sayısını artıracağız” müjdesini verdi.

 

 

 

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi, ‘3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde farkındalık yaratmak amacıyla özel gereksinimli çocuklar ve aileleri için “Engellileri Çalışarak Aşıyoruz” etkinliği düzenledi. Büyükşehir Belediyesi Engelliler ve Sağlık Hizmetleri Dairesi koordinesinde düzenlenen ve çocukların sahne performanslarıyla renkli görüntülere sahne olan etkinliğe, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer de katıldı. Başkan Seçer, özel gereksinimli bireylerin hayatını kolaylaştırmak için tüm imkanlarını seferber ettiklerini söyledi.

 

 

 

 

 

Çocuklar birbirinden güzel yeteneklerini sergiledi

Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen etkinliğe Başkan Seçer’in yanı sıra CHP Parti Meclisi Üyesi ve Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan ile MTSO Meclis Başkanı Hamit İzol, Büyükşehir Belediyesi bürokratları ve daire başkanları katıldı.

 

 

 

 

Büyükşehir Belediyesi’nin engelli hizmetleri tanıtım videosunun gösterilmesiyle başlayan programda, özel çocuklar birbirinden güzel yeteneklerini sergiledi. Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası müzisyeni Cem Görkem Gündoğdu, çalışma arkadaşı Hazal Deniz Kahraman’la birlikte piyano çaldı. Akdeniz Özel Eğitim Uygulama Okulu öğrencilerinin ritim, Büyükşehir Belediyesi Engelsiz Yaşam Parkı öğrencilerinin vals, dans ve halk oyunları, Büyükşehir Belediyesi Mola Evi öğrencilerinin Reyhani oyununu sergilediği etkinliğin kapanışını Büyükşehir Belediyesi Özel Eğitim Uygulama Okulu öğrencileri Kafkas dansı ile yaptı. Akdeniz Özel Eğitim Uygulama Okulu öğrencilerinin ritim performansı sırasında Başkan Seçer de özel gereksinimli bireylerle birlikte karşılıklı oynayarak çocukların mutluluğuna ortak oldu.

 

 

 

 

 

 

Başkan Seçer’den salondakilere ‘aşı olun’ çağrısı

Mersin’in çok güzel bir kent olduğunu ve bu kentte kocaman bir aile olduklarını vurgulayarak konuşmasına başlayan Başkan Seçer, Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı çalışmalar kapsamında Mersin’de yaklaşık 32 bin özel bireyin kayıt altına alındığını söyledi. Pandemi sürecinin herkesi etkilediğini vurgulayan Başkan Seçer, özel gereksinimli bireylerin bu süreçte uzun süre evde kaldığını anımsatarak, salondakilere aşı olup olmadıklarını sordu. Aşısını olduğunu ve kendisini bu yüzden daha güvende hissettiğini kaydeden Seçer, “Aşı olmayan yurttaşlarımızın da bir an önce aşı olmalarını istiyorum” dedi.

 

 

 

 

 

Başkan Seçer, özel bireylere sağladıkları desteklerden bahsetti

Başkan Seçer, Büyükşehir Belediyesi olarak özel gereksinimli bireyler için sürdürdükleri çalışmaları tek tek anlattı. Toroslar ilçesi Halkkent Mahallesi’ndeki Engelsiz Yaşam Merkezi’nden bahseden Seçer, “Birçoğunuz biliyorsunuz ve oradaki hizmetlerimizden de yararlanıyorsunuz. Ancak pandemi süreci içerisinde oradaki hizmetlerimizde meydana gelen aksaklıkları aşmak için online ya da özel çocuklarımızın, bireylerimizin evlerine giderek, onlara o hizmetleri ulaştırmaya çalıştık” dedi. Psiko-Sosyal Destek Hizmeti ve Ücretsiz Duyu Bütünleme Terapisi gibi hizmetlerin devam ettiğini belirten Başkan Seçer, transfer aracı hizmetinden de bahsetti.

 

 

 

 

 

Medikal malzeme desteği, mesleki ve hobi kursları gibi birçok hizmetin bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da devam edeceğini belirten Başkan Seçer, medikal malzemeler için bakım onarım hizmetini sürdürdüklerini sözlerine ekledi. Başkan Seçer, akülü araç taleplerine de değinerek, “Yurttaşlarımızın akülü araç talepleri oluyor. Uygunluğuna göre bunların tamamını karşılamaya gayret ediyoruz ve karşılıyoruz da. Bu araçlar için de akülü araç şarj istasyonlarımız 10 noktada bu hizmetlerini yapmaya devam ediyor” dedi.

 

 

 

 

 

“Mola Evlerinin sayısını artıracağız”

Yenişehir ilçesindeki Engelsiz Yaşam Parkı’na da değinen Başkan Seçer, parkın içerisinde özel bireyler için terapi amaçlı yüzme kursu, gelişimsel oyun terapileri, fitness eğitimleri, survivor hareket parkuru, bocce oyun parkuru, halk oyunları, dans, resim ve satranç kursları ile el sanatları atölyelerinin de bulunduğunu söyledi. Engelsiz Yaşam Merkezi’ndeki Mola Evi’nin yanı sıra Tarsus Kültür Park’ta bir Mola Evi açtıklarını ifade eden Başkan Seçer, “Mersin merkezde, Adnan Menderes’teki Kültür Park içerisinde bir Mola Evi yapımı çalışmalarımız sürüyor. Proje çalışmaları bitmek üzere. Önümüzdeki günlerde orada da bir Mola Evi açacağız. Yine arkadaşlarımız Erdemli’de böyle bir çalışmayı başlattı. Kısa süre içerisinde onu tamamlayacaklar. Mola Evlerinin sayısını artıracağız” diye konuştu.

 

 

 

 

 

 

“Biz büyük bir aileyiz”

CNG’li 87 “Sarı Limon” otobüsü belediye filosuna kazandırdıklarını hatırlatan Başkan Seçer, 2022 yılında ise 100 yeni otobüsün geleceğinin müjdesini verdi. İlçelerde kırsal mahallelerde yapılacak seferlerde kullanılmak üzere 68 yeni ‘Sarı Limon’un daha geleceğini belirten Seçer, “2022 yılı içerisinde Mersinimizde daha konforlu, daha modern, daha yeni ama her şeyden önemlisi özel bireylerimizin kullanımı için son derece uygun otobüslere kavuşacağız” dedi. Ayrımcılığı reddettiklerinin de altını çizen Başkan Seçer, “Biz büyük bir aileyiz. Her birimiz bu ailenin bir bireyiyiz. Hepimiz ülkemizin, şehrimizin imkanlarından eşit bir şekilde yararlanma hakkına sahibiz. Biz ayrımcılığı reddederiz. Cinsiyet ayrımcılığı, etnik ayrımcılık, insanların engelli engelsiz ayrımı. Bu tip ayrımları reddediyoruz. Hepimiz Türkiye Cumhuriyeti’nin eşit yurttaşlarıyız” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

“Gençlik Kampı ziyaretlerini sıklaştıralım”

Başkan Seçer, 29 Ekim’de Ankara’ya bir gezi düzenlediklerini ve özel bireylerin Anıtkabir’i ziyaret ettiğini belirterek, önümüzdeki sene 29 Ekim’de bu gezinin yeniden organize edilmesi için Engelliler ve Sağlık Hizmetleri Dairesi Başkanı Hülya Atila’dan hazırlıklara şimdiden başlamasını istedi. Seçer, çocukları gelecek sene yapılacak geziye davet ederken, bir daveti de Tarsus Gençlik Kampı için yaptı. Belediyenin birçok biriminin özel bireyler için ortak çalışmalar yapabileceğini belirten ve etkinlikte bulunan daire başkanlarına seslenen Başkan Seçer, “Özellikle Gençlik Kampı ziyaretlerini sıklaştıralım. Havanın güzel olduğu hafta sonlarında aileleriyle beraber çocuklarımızı oraya götürelim. O çamurun, suyun, doğal hayatın içerisinde tüm streslerini oraya boşaltsınlar” ifadelerine yer verdi.

“Bizler sizler için varız”

Başkan Seçer, oyuncak yapımında faaliyet gösteren atölyelerinin olduğunu hatırlatarak, “Bizler sizler için varız, sizlerin hayatını kolaylaştırmak için bütün imkânlarımızı seferber ettik. Biz de her şeyin her alanda en mükemmelini yapmaya çalışıyoruz. Mersin’e her şey yaraşır. Mersin’de hemşehrilerime her şey yaraşır. Siz özel bireylerimize hele ki çocuklarımıza her şey çok daha fazla yaraşır. Çok daha iyi olacağız, çok daha güzel hizmetler yapacağız. Mersin’de huzur, birlik ve beraberlik içerisinde daha mutlu bir hayat süreceğiz” diye konuştu.

 

 

 

 

 

Başarır:Önemli olan gönüllerde engelleri aşmak”

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, “Yollarda, sokaklarda, parkta, alışveriş merkezlerinde engelleri aşabiliriz ama önemli olan gönüllerde aşmak. Gönülleri açmak. İşte bunu başaran bir Belediye Başkanımız olduğu için gerçekten gururluyum. Nasıl engellere engel olunur en iyi örneğini göstermiş Sayın Belediye Başkanımız. Çok doğru bir cümle, ‘engelleri çalışarak aşacağız.’ Gönüllerde, kalplerde sevgiyle aşacağız. Sadece bir gün değil, bir hafta değil, 365 gün bu farkındalığı yaşayacağız” dedi.

“Çok sevdim Mola Evi’ni”

Özel gereksinimli bireyleri temsilen konuşan 21 yaşındaki Hidrosfeli hastası Yaren Saraçer, “Liseyi bitirdikten sonra evdeydim hep. Sadece özel eğitim ve fizik tedaviye gidiyordum. Daha sonra hep evde olduğum için annem bana Mola Evi’ni önerdi. İlk başta gitmek istemedim. Daha sonrasında öğretmenlerimin desteğiyle gelmeye başladım. Yine aynı olur sandım ama çok sevdim Mola Evi’ni. Kendimi burada engelli hissetmiyorum. Arkadaşlarımı seviyorum. Evden çıkmayan engelli arkadaşlarım varsa onlar da buraya gelsinler” diye konuştu.

 

 

 

 

“Engelsiz Yaşam Merkezi ikinci evimiz oldu”

Özel bireylerin annelerini temsilen konuşan Nurşen Coşkun ise şu ifadeleri kullandı:

“Kızımla beraber Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin bize sağladığı imkanlarla çıktığımız yolda keyifle ilerliyoruz. Engelsiz Yaşam Merkezi ikinci evimiz oldu. Engelli çocuğa sahip bir anne olarak, bize sunulan kurs imkanlarından, sosyal ve kültürel aktivite imkanlarından severek faydalanıyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Vahap Seçer Bey’e ve Engelsiz Yaşam Merkezi’nde emeği geçen tüm çalışan arkadaşlarımıza bu imkanları bize sağladıkları için hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün farkındalığına yılda bir gün değil, biz Engelsiz Yaşam Merkezi’nde her gün varıyoruz. Hepinize teşekkür ediyorum.”

Etiketler: / / / / / / / / / / /

Tarsus Karavanpark, Yerli Ve Yabancı Turistlerin İlgi Odağı Oldu
Tarsus Belediyesi tarafından hizmete açılan, yurtiçinden ve yurtdışından karavan sahibi misafirlerin konakladığı Karavan Park, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı...
Büyükşehir, İbadethaneleri Pırıl Pırıl Yapıyor
Mersin Büyükşehir Belediyesi, kent genelindeki ibadethane temizliği ile vatandaşlardan takdir topluyor. Kurduğu ibadethane temizlik ekibi ile Mersin’de bulunan cami, cemevi,...
Tarsus’ta Neler Oldu?
iklimhaber.com ŞEHİT İÇİN ŞEHADET BERATI VERİLDİ 1 Eylül 2022 günü şehit olan  Tarsuslu Astsubay Kıdemli Çavuş Okan Meteöz’ün Şehadet Beratı...
Toroslar Zabıtası, Çevre Kirliliğine Geçit Vermiyor
Toroslar Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, rutin denetimlerinin yanı sıra çevre ve görüntü kirliliğine neden olacak uygulamalara da geçit vermiyor.  ...
Başkan Seçer’den Zabıta Personeline İade-İ Ziyaret
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Zabıta Haftası dolayısıyla geçtiğimiz günlerde kendisini ziyaret eden Zabıta Dairesi Başkanlığı personeline iade-i ziyarette...
Gözne Paket Atıksu Arıtma Tesisi Çalışmalarında Sona Gelindi
Mersin Büyükşehir Belediyesi Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü’nün, çalışmalarına son hızla devam ettiği Gözne Paket Atıksu Arıtma...
Tarsus Mithatpaşa Eğitim Ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezinde, Veli Bilgilendirme Toplantıları Düzenlendi
Dezavantajlı bölgelerde açtığı kurs merkezleri ile eğitimde fırsat eşitliği yaratarak öğrencilere destek olan Mersin Büyükşehir Belediyesi, velilere yönelik olarak da...
Carettalar, Semt77 Yalovaspor’u 84-79 Yendi
Carettalar Yarı Finale Adını Yazdırdı   Türkiye Erkekler Basketbol Federasyon Kupası’nda çeyrek final oynayan temsilcimiz MSK Mersin Büyükşehir Belediyesi, rakibi...
Tarsus’ta Neler Oldu
BAŞKAN HALUK BOZDOĞAN : ŞEHİDİMİZİ UNUTMAYACAĞIZ Mersin merkez Mezitli ilçesi Tece Mahallesi’ndeki Tece Polisevi’ne düzenlenen terör saldırısında şehit düşen polis...
Başkan Yılmaz’dan, Hain Saldırıya Kınama
Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, Tece Polisevi’ne yönelik yapılan hain saldırıyı kınadı.   Saldırıda şehit düşen polis memuruna Allah’tan...
Mersin Büyükşehir, Üreticiye Ekipman Desteğini Sürdürüyor
  Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi, üreticilere alet-ekipman desteğini sürdürüyor. Bu destekler kapsamında ceviz soyma makinesini kullanan ceviz üreticilerinin...
Fatma Türkon Köprüsü Birçok Mahallenin Ana Bağlantı Noktası Olacak
Mersin Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım Bakım ve Onarım Dairesi ekipleri, üreticilerin Mut Hali’ne ulaşmasına alternatif bir yol kazandıracak ve kent...
Büyükşehir’in Öğrenciye Hizmetleri Otogar’da Başlıyor
Mersin Büyükşehir Belediyesi, Mersin’de üniversite kazanan öğrencileri Mersin Şehirlerarası Otobüs Terminali’nde karşılıyor. MEŞOT’a açtığı stantta, otobüsten inen öğrencileri ve ailelerini...
Mersinliler, Büyükşehir’in Ambulans Hizmetinden %99 Oranında Memnun
Mersin Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi’ne bağlı ‘Ambulans Birimi’, hasta ve yakınlarının hastaneye ulaşımını sağlıyor. Ayda ortalama 900 hastaya ambulans...
Tarsus ‘ta Neler Oldu
MEZİTLİ’DE POLİSE YAPILAN SALDIRIYA TARSUS’TAN KINAMA Mersin  Mezitli Tece’de bulunan Polis  evine dün gece yapılan hain saldırı üzüntü  yarattı. Saldırıda...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ