$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Başkan Seçer, Meü Tıp Fakültesi’nin Mezuniyet Töreni’nde Genç Hekimlerin Heyecanlarına Ortak Oldu

Başkan Seçer, Meü Tıp Fakültesi’nin Mezuniyet Töreni’nde Genç Hekimlerin Heyecanlarına Ortak Oldu
  • 01.07.2022
  • 2.175 kez okundu

 

Seçer: “Üniversiteler Özgür Düşüncenin Rahatça Konuşulabildiği Bilim Platformlarıdır”

 “Çocuklarımız Mersin’i Tercih Etmekle Çok İyi Yapmış”

“Mersin’in Bir Üniversite Kenti Olması İçin Her Şeyi Yapıyoruz”

Başkan Seçer, Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı Mezuniyet Töreni’ne katılarak, genç hekimlerin mezuniyet heyecanlarına ortak oldu. Seçer, “Üniversiteler özgür düşüncenin rahatça konuşulabildiği bilim platformlarıdır. Zaten özgürce muhakeme etmedikçe, konuşmadıkça, irdelemedikçe, eleştirmedikçe bilim olmaz, düşünce gelişmez ve demokrasi hiç olmaz” dedi.

Ülkenin ve insanlığın geleceğini gençlerin şekillendireceğini vurgulayan Seçer, şehir dışından gelen anne babalara da seslendi. Seçer, “Çocuklarımız Mersin’i tercih etmekle ya da Mersin’de bir üniversiteyi, hele hele Mersin Üniversitesi gibi çok değerli bir üniversiteyi tercih etmekle çok iyi yapmış. Mersin güzel bir kent. Mersin’in havası, suyu güzel. Diğer şehirlere göre de daha ucuz bir kent. Mersin demokrasi kenti. Mersin her şeyden önemlisi Türkiye’nin özeti bir insanlık kenti” diye konuştu.

Mersin’in bir üniversite kenti olması için çaba gösterdiklerinin vurgusunu yapan Başkan Seçer, “Biz de elbette Mersin’in bir üniversite kenti olması için, çocuklarımızın daha rahat ortamda eğitimlerini, öğretimlerini sürdürmesi için her şeyi yapıyoruz ve bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz. Yeter ki onların hayatı kolaylaşsın. Kendilerini Mersin’de özgür hissetsin, iyi hissetsin, emin ellerde hissetsinler diye Mersin Belediye Başkanı olarak bunu kendime görev edindim ve yerine getiriyorum” ifadelerini kullandı. Başkan Seçer Mezuniyet Töreni’nde ayrıca, Tıp Fakültesi Dönem Birincisi Dr. Furkan Üstün’e plaketini ve hediyesini takdim etti.

 

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı Mezuniyet Töreni’ne katılarak, genç hekimlerin mezuniyet heyecanlarına ortak oldu. Başkan Seçer,  Mersin’in bir üniversite kenti olması için çaba gösterdiklerinin vurgusunu yaparak, “Biz de elbette Mersin’in bir üniversite kenti olması için, çocuklarımızın daha rahat ortamda eğitimlerini, öğretimlerini sürdürmesi için her şeyi yapıyoruz ve bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz” dedi. Başkan Seçer Mezuniyet Töreni’nde ayrıca, Dönem Birincisi Dr. Furkan Üstün’e plaketini ve hediyesini takdim etti.

“Üniversiteler özgür düşüncenin rahatça konuşulabildiği bilim platformlarıdır”

Mersin Üniversitesi Akdeniz Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen mezuniyet törenine; Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin Vali Yardımcısı İbrahim Küçük, Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Kaya, dekan yardımcıları, öğretim görevlileri, öğrenciler ve aileleri katıldı.  Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda konuşmalar yapıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, “Aranızda olmaktan çok büyük mutluluk duyuyorum” diyerek konuşmasına başladı. Hep birlikte genç mezunların mutluluklarını paylaştıklarını ifade eden Başkan Seçer, “Üniversiteler özgür düşüncenin rahatça konuşulabildiği bilim platformlarıdır. Zaten özgürce muhakeme etmedikçe, konuşmadıkça, irdelemedikçe, eleştirmedikçe bilim olmaz, düşünce gelişmez ve demokrasi hiç olmaz. Zaten demokrasinin yeşerdiği, geliştiği, zenginleştiği alanların en önemlilerinden biri de üniversitelerdir. Onun için özerk üniversite; siyasetin etkisinde olmayan, talimatla iş yapmayan, özgürce düşünen, sadece bilimin ışığında yürüyen ve Mustafa Kemal’in izinden giden” dedi.

“İnsanlığın geleceği onlar, insanlığı onlar şekillendirecek”

Başkan Seçer konuşmasının devamında, “Hepimiz anneyiz, babayız. Hem bizlerin, ailemizin hem ülkemizin geleceği; aslında insanlığın geleceği onlar, insanlığı onlar şekillendirecek. Onların birikimi, eğitimi, müktesebatı dünyaya gelecekte şekil verecek. Bir asır önce bu ülkeyi kuran, masa başında değil Kurtuluş Mücadelesi vererek kuran, tek başına değil hepimizin atalarıyla, Doğu’dan Batı’ya, Kuzey’den Güney’e etnik yapısı ne olursa olsun, mezhebi meşrebi ne olursa olsun bu kadim topraklarda, Anadolu topraklarında yaşayan insanlarla beraber bu ülkeyi kuran Atatürk, sonra ülkeyi bize armağan etti. Ama orada bakın ne diyor ‘Beni Türk hekimlerine emanet edin.’ 100 yıl önce bu çocuklarımızın değerini, kıymetini bildiği için, bizim her platformda bunu hatırlamamız için bu sözü söyleyen Ulu Önder’in karşısında bir kez daha saygıyla eğiliyorum” diye konuştu.

Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Dönem Birincisi Dr. Furkan Üstün’ün yaptığı konuşmada, ülkenin sağlık alanında nereden nereye geldiğini çok güzel bir şekilde anlattığını aktaran Başkan Seçer, “Furkan evladımız da nereden nereye deyip ülkemizin sağlık alanında hangi noktalara geldiğini çok güzel, çok veciz sözlerle, çok anlamlı, çok değerli sözlerle bizlere aktardı. Kendisini tebrik ediyorum.  Burada anne babalar var. Herkes çok mutlu değil mi? Neden? Hangi anne baba istemez ki evladı doktor olsun, ama her anne babanın isteği yerine gelmez, gelemez, mümkün değil. Doktor olacak insanın küçüklüğünden beri iyi yetişmesi lazım. İlköğretim, daha sonra lise, kendini iyi yetiştirmesi lazım. Temelden pozitif bilimleri içine sindirmesi lazım ki sınavda en yüksek puanı alsın. Siz eğitim-öğretim yılları boyunca kendini yetiştirmemiş, son 1 yıl sınava çalışmış ve Tıp Fakültesi’ni kazanmış bir öğrenci gördünüz mü? Yıllardır emek veriyorlar. Sadece burada 6 yıl okumak değil onların emeği, yılların emeği var. Elbette ki dolular, elbette ki üzgünler, elbette ki eğitimin durumunu, çalışma koşullarını, mesleki yaşamda karşılaştıkları şiddeti, geçim sıkıntısını konuşacaklar. Herkesten önce bunların hakkı” ifadelerini kullandı.

“Çocuklarımız Mersin’i tercih etmekle çok iyi yapmış”

Şehir dışından gelen anne babalara da seslenen Başkan Seçer, “Çocuklarımız Mersin’i tercih etmekle ya da Mersin’de bir üniversiteyi, hele hele Mersin Üniversitesi gibi çok değerli bir üniversiteyi tercih etmekle çok iyi yapmış. Mersin güzel bir kent. Mersin’in havası, suyu güzel. Diğer şehirlere göre de daha ucuz bir kent. Mersin demokrasi kenti. Mersin her şeyden önemlisi Türkiye’nin özeti bir insanlık kenti. Çünkü Türkiye’nin dört bir yanından şu nedenle, bu nedenle, geçim nedeniyle, terör nedeniyle, şiddet nedeniyle ya da dışlanmışlık nedeniyle bölgesini terk etmiş, çocuklarına daha iyi istikbal aramak için gecesini gündüzüne katan ailelerin gelip yerleşip oluşturduğu bir kent. Onun için burada insanlık zirve yapmıştır. Çünkü burada çalışan insanlar vardır. Halden anlayan insanlar vardır. İnsanlık tanımına uyan bir topluluktur Mersin’de yaşayan halk topluluğu. Onun için isabetli olmuş. Bu kadar Mersin’i övmem doğal, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanıyım ama gerçekleri söylüyorum, kalbimden konuşuyorum. Birkaç hafta sonra üniversite sınav sonuçları belli olacak. İnşallah gençlerimiz tercihini Mersin’den yana kullanır” dedi.

“Bizi elbette güzel günler bekleyecektir”

Mersin’in bir üniversite kenti olması için çaba gösterdiklerinin vurgusunu da yapan Başkan Seçer, “Biz de elbette Mersin’in bir üniversite kenti olması için, çocuklarımızın daha rahat ortamda eğitimlerini, öğretimlerini sürdürmesi için her şeyi yapıyoruz ve bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz. Yeter ki onların hayatı kolaylaşsın, kendilerini Mersin’de özgür hissetsin, iyi hissetsin, emin ellerde hissetsinler diye bunu kendimize görev edinmişiz ve yerine getiriyoruz. Son söz; o kadar güzel değerlendirmelerin, konuşmaların üzerine bir şey koymak istemiyorum. Ben siyasetçiyim ama burası siyaset yapılacak bir alan değil, onun da farkındayım. Yalnız çocuklarımıza bir cümle etmek istiyorum; demokrasilerde çareler tükenmez, her şeyin bir çaresi vardır. Bizi elbette güzel günler bekleyecektir. Bu sıkıntılı günler de aşılacak ve Türkiye daha rahat bir ortama erişecektir” diye konuştu.

Konuşmasını öğrencilere, anne babalara ve öğretim görevlilerine teşekkürle tamamlayan Başkan Seçer son olarak şunları söyledi:

“Başta anne babalara, yemeyip yediren, içmeyip içiren, dişinden tırnağından arttıran, kendimizi onlara emanet edeceğimiz bu doktorları yetiştiren sizlere çok teşekkür ediyorum. Hocalarımıza, mutlaka, eminim ki kendi evlatları gibi gördüler öğrencilerini. Onları mesleki alanda üstün başarılar sağlamaları için en iyi şekilde yetiştiren, ama her şeyden önemlisi ahlaklı birer insan olsun, birer hekim olsun diye ellerinden gelen çabayı gösterdiklerine inandığım hocalarımıza da çok teşekkür ediyorum. Son teşekkür de sizlere gençler; annenizin, babanızın mutluluğunu ben de anlayabiliyorum. Çünkü ben de bir babayım. Onlara bu mutluluğu yaşattığınız için sizlere çok teşekkür ediyorum ve ülkemde sizin gibi çocuklar olduğu için sizlerle gurur duyuyorum. Bir kez daha onun için teşekkür ediyorum. Allah yollarını açık etsin, şansları güzel olsun. Hem mesleki hayatta, hem de ileride kuracakları aile hayatında mutlu olabilecekleri bir yaşantıları olsun. En son dileğim de bu; mutluluk, tek kelimeyle mutluluk. Hepinize en derin sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Kaya da konuşmasında, “Herkesin emeğinin karşılığını aldığı, başarının haklı gururunun yaşandığı bir an. Biz toplum olarak aslında ekip çalışmasına çok yatkın değiliz ya da çok istekli değiliz, ama bugün buradaki sonuç gerçekten bir ekip çalışmasının ürünü. Bu ekibin en önemli bileşeni mutlaka ki öğrencilerimiz, mezunlarımız ama velilerimizin ve öğretim üyelerimizin hakkını da inkar edemeyiz” dedi.

Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Dönem Birincisi Dr. Furkan Üstün de, “ ‘Dünyada her şey için, maddiyat için, maneviyat için, hayat için, başarı için en hakiki yol gösterici ilimdir, fendir. İlim ve fennin dışında yol gösterici aramak gaflettir, cahilliktir, doğru yoldan sapmaktır’ diyen ve burada kendimi özgürce ifade etmemi sağlayan, ilkeleri ile yolumu aydınlatan, laik Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü özlem ve saygı ile anıyorum” diye konuştu.  

Konuşmaların ardından, sembolik son ders ve Hekimlik Andı gerçekleştirildi. Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Dönem Birincisi Dr. Furkan Üstün’ün yaş kütüğüne dönem plakasını çakması ile süren programda mezun olacak hekimlerin hatıra fotoğraflarının sunumu izlendi. Son olarak ise mezun olan hekimlere temsili diplomalar takdim edilirken, Başkan Seçer de Tıp Fakültesi Dönem Birincisi Dr. Furkan Üstün’e plaketini ve hediyesini takdim etti.

 

 

Reklam
Mersinli Yurttaş: Taş Kaynatıp Yiyeceğiz, Az Kaldı. O Günlere Geldik Artık
CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Mersin’de esnafın ve vatandaşların sorunlarını dinledi. Bir esnaf, “Nebati’nin gözlerine bakarsak çok iyidir, ışık...
Mersin İdman Yurdu 97 Yaşında!
BAŞKAN YILMAZ; “MERSİN İDMAN YURDU, KENTİMİZİN ORTAK DEĞERİDİR”   Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, kentin takımı Mersin İdman Yurdu’nun...
Mersin’de Arkadaşı Denizde Boğulan Şahıs da Hastanede Hayatını Kaybetti
Mersin’de önceki gün denize giren 2 arkadaştan birinin hayatını kaybetmesinin ardından hastaneye kaldırılan diğer şahıs da yaşamını yitirdi. Mersin‘de önceki...
“Oynaya Oynaya Gelin Çocuklar” Etkinliği İle Kırsal Mahallelerdeki Çocuklara Ulaşılıyor
“OYNAYA OYNAYA GELİN ÇOCUKLAR” ETKİNLİĞİ İLE KIRSAL MAHALLELERDEKİ ÇOCUKLARA ULAŞILIYOR   Tarsus Belediyesi çocuklara yönelik yürüttüğü projelerine bir yenisini daha...
Başkan Yılmaz’dan Personeline Yüzde 42 Zam
“Toroslar Belediyesinde En Düşük İşçi Maaşı 7 Bin 70 Tl Oldu”   Toroslar Belediyesinde yapılan Toplu İş Sözleşmesi ile en...
Mersin’de Telefon Dolandırıcılığını Polisin Dikkati Önledi
Mersin’in Anamur ilçesinde bir vatandaşın, telefonla görüştüğü dolandırıcıların hesabına 30 bin lira gönderme girişimi olayı fark eden polis ekiplerince engellendi....
Erdemli’de Trafik Kazası: 2 Yaralı
Mersin’in Erdemli ilçesinde meydana gelen trafik kazasında 2 kişi yaralandı. Mersin‘in Erdemli ilçesinde meydana gelen trafik kazasında 2 kişi yaralandı....
Başkan Seçer, Mersin İdman Yurdu’nun 97. Kuruluş Coşkusunu Taraftarlarla Birlikte Yaşadı
“Mersin İdman Yurdu’na Siyaset Üstü Bir Anlayışla Sahip Çıkacağız” “İnşallah Bu Sezon Sonunda Yine Burada, Mersin İdman Yurdu’nun Şampiyonluk Kutlamasını...
Lime Cinsi Limonda Hasat Başladı: Kilosu 50 Lira
Türkiye’de sezonun ilk lime cinsi limonu hasadı Mersin’in Silifke ilçesinde yapıldı. Türkiye‘de sezonun ilk lime cinsi limonu hasadı Mersin‘in Silifke ilçesinde...
Mersin Büyükşehir Ekipleri, Şevket Sümer’deki Kaçak Hafriyatları Temizledi
Yerleşim Alanları Ortasında Kalan 51 Bin Metrekarelik Alan Temizlendi   Mersin Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı, Akdeniz...
Mersin Büyükşehir’in “Hadi Gel Köyümüze Destek Verelim” Projesi Büyüyor
Anamur Ve Aydıncıklı Yetiştiricilere Toplam 100 Küçükbaş Hayvan Teslim Edildi Dağıtılan 100 Küçükbaşın 98’i Kendi Damızlıklarımızdan Oluşuyor “Aile Bütçemize Katkı...
Silahlı Kavgada ,Üç Kardeşten Biri Öldü, İkisi Yaralandı
Tarsus’ta  bir şahıs, daha önceden kavga ettiği kardeşlere pompalı tüfekle ateş açtı.  Tarsus’ta bir şahıs, daha önceden kavga ettiği kardeşlere pompalı tüfekle...
Tarsus’ta Neler Oldu
1999 YILI DEPREMİNİN YILDÖNÜMÜ 17 Ağustos 1999 Marmara depreminin yıldönümünde maalesef korkumuz yine deprem.  İnşaat Mühendisleri Odası Tarsus temsilcisi Namık...
Hüda Par Mersin İl Başkanı Kurum Ve Ziyaretlerini Sürdürüyor
HÜDA PAR Mersin İl Başkanı Tahir UYSAL ve Başkan Yardımcılarından oluşan bir heyet, Mersin Orman Bölge Müdürlüğüne atanan Mustafa YALÇIN’a...
Hasadı Yapılan Karpuzları Belediye Halka Ücretsiz Dağıtacak
  -İLK HASADI BAŞKAN BOZDOĞAN YAPTI Tarsus Belediyesi’nin ata ve yerli tohum seferberliği kapsamında halka ücretsiz olarak dağıtılan fideler meyve...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ