$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Başkan Seçer, 19. Mersin Uluslararası Müzik Festivali’nin Tanıtım Toplantısına Katıldı

SEÇER: “SANAT EVRENSEL BİR KAVRAM”

“SANATI, MERSİN HALKININ KALBİNİN AYNI ANDA ÇARPMASI İÇİN DE KULLANIYORUZ”

“BÜTÇE YAPARKEN DİĞER ALANLARDA YAPTIĞIMIZ KISITLAMALARI İŞİN İÇERİSİNE SANAT GİRDİĞİNDE YAPMIYORUZ”

Başkan Seçer, 19. Mersin Uluslararası Müzik Festivali’nin Tanıtım Toplantısına Katıldı
  • 06.09.2021
  • 63 kez okundu

 

 

 

Başkan Seçer, ‘19. Mersin Uluslararası Müzik Festivali’nin tanıtım toplantısında, “Sanat evrensel bir kavram. Müzik de bir sanat dalı ve insanları bir araya getiren en önemli, en değerli faaliyet alanı” diye konuştu. Büyükşehir Belediyesi olarak sanatın her dalını önemsediklerini belirten Seçer, “Sanatı; Mersin halkının bir arada olmasını, birbirini sevmesini, saymasını, birbiriyle beraber hareket edebilmesini, kalbinin aynı anda çarpmasını sağlamak için de kullanıyoruz” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer; Mersin Valiliği, Mersin Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri, meslek odaları ve sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle bu yıl 19’uncusu gerçekleştirilecek olan ‘Mersin Uluslararası Müzik Festivali’nin tanıtım toplantısına katıldı. Sanatın evrensel bir kavram olduğunu vurgulayan Başkan Seçer, “Sanatı; Mersin halkının bir arada olmasını, birbirini sevmesini, saymasını, birbiriyle beraber hareket edebilmesini, kalbinin aynı anda çarpmasını sağlamak için de kullanıyoruz” dedi.

 

Festival 22 gün sürecek

  1. Mersin Uluslararası Müzik Festivali ile Mersin, 11 Eylül-2 Ekim arasında 22 gün sürecek bir müzik şölenine ev sahipliği yapacak. Festivalle ilgili Hilton Oteli’nde gerçekleştirilen toplantıya Başkan Seçer’in yanı sıra Mersin Uluslararası Müzik Festivali Yürütme Kurulu Başkanı Selma Yağcı, Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Akdeniz Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Arslan, Tarsus Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Harun Doğan, meslek odaları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile Mersin Uluslararası Müzik Festivali’ne destek veren diğer sponsorlar katıldı. Toplantı, festival tanıtım videosu gösterimi ile başladı.

 

 

 

 

 

 

Seçer: “Sanat evrensel bir kavram”

Başkan Seçer, sanatın insanları bir araya getiren önemli kavramlardan biri olduğunu ifade ederek, “Sanat evrensel bir kavram. Müzik de bir sanat dalı ve insanları bir araya getiren en önemli, en değerli faaliyet alanı. İnsanları bir araya getirme, bütünleştirme, birleştirme kavramını hep kullanıyoruz. Bir Belediye Başkanı olarak mümkünse bunu sık sık hatırlatmak, kullanmak, bu değerli kelimeler üzerinde insanlara farkındalık yaratmak istiyoruz. Bunun temel sebeplerinden bir tanesi Mersin’in demografik yapısı. Türkiye’nin sosyo-kültürel yapısı. Biz Türkiye olarak çok kadim topraklar üzerinde yaşayan bir milletiz ve birçok kültürün bir araya geldiği, yoğurulduğu ve bir sentez gibi ortaya çıkan bir ağaç gibi düşünün Türkiye’yi, Türk milletini. Bizim bir arada olma zorunluluğumuz var. Gerekliliğin ötesine geçmiş bu. Türkiye’nin daha iyi noktalara gelebilmesi için, Türkiye’nin gelişebilmesi için, Türkiye’nin dünyada rekabet edebilen, saygın, parmakla gösterilebilen, sadece ekonomik açıdan değil, sosyal açıdan, demokrasi, insan hakları, hukuk devleti, ifade özgürlüğü gibi birçok değerli, önemli insan yaşamına dair kavramı bunun içerisine koyabilirsiniz” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

“Bütçe yaparken diğer alanlardaki kısıtlamaları işin içerisine sanat girdiğinde yapmıyoruz”

Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak sanatın her dalını önemsediklerini ifade eden Başkan Seçer, “Sanatı Mersin’in tanıtımında kullanmak için, Mersin halkının bir arada olmasını, birbirini sevmesini, birbirini saymasını, birbiriyle beraber hareket edebilmesini, kalbinin aynı anda çarpmasını sağlamak için de kullanıyoruz. Belki bütçe yaparken diğer alanlarda yaptığımız bazı kısıtlamaları işin içerisine sanat girdi mi gerçekten yapmıyoruz. Yeter ki yapacağımız işin bir değeri olsun, bir önemi olsun. Günü kurtarmak, yasak savmak, yapmış olmak için yapılan bir etkinliğin Mersin’e faydadan çok zarar getirebileceğini düşünüyorum. Yani etkinlik sayısının çokluğu değil, etkinlik sayısının değerinin, etkisinin, hem kentin tanıtımına hem kentin kültürel yaşamına katacağı değeri düşünerek hareket etme zorunluluğu var. İşte 19. Uluslararası Mersin Müzik Festivali de son derece etkin, değerli bir çalışma. Daha önceki yıllarda da Avrupa Festivaller Birliği’ne üye olarak katılmış, kabul edilmiş. Bu da ona ayrı bir önem katmış” diye konuştu.

“İnsanları sınırlar içerisine hapsetmememiz lazım”

Mersin’in sadece Türkiye’de tanıtılmasının yeterli olmadığını, tüm dünyada tanıtılması gerektiğini sözlerine ekleyen Seçer, şunları söyledi:

“Mersin tanınmadığı sürece Mersin yükselemez; Mersin bilinmediği sürece Mersin zenginleşemez; Mersin bilinmediği sürece insanlar buraya yatırıma gelmez. Onun için Mersin’i çok konuşturmamız gerekiyor. Biz zaman zaman eleştirilerle de karşı karşıya kalabiliyoruz. Elbette ki pandemi şartları insanların bir araya gelmesini zorluyor. Geçtiğimiz yıl da Uluslararası Müzik Festivali yapılamadı. Birçok etkinlik yapılamadı. Sadece Mersinimizde değil tüm dünyada bu şekilde tedbirler alınmıştı. Ancak biz fırsat bulduğumuz her koşulda tabi ki pandemi şartlarını da düşünerek, pandemi kurallarına uygun etkinlikler yapmaya devam ediyoruz. Geçtiğimiz 30 Ağustos bizim için, Türk milleti için çok değerli bir bayramdı. Hem bayramın değerini ortaya daha etkili koyabilmek hem de söylediğim gibi insanları bir araya getirmenin zenginliğini yaşatmak için bütün ilçelerde, yaylalarda, merkezde, her tarafta Türkiye’nin gerçekten kayda değer sanatçılarını getirdik. Siyasi kadrolar ya da siyasi kontenjanlardan isimleri değil, gerçekten herkese, sağcısı, solcusu, MHP’lisi, CHP’lisi, AK Partilisi, aklınıza ne gelirse bütün siyasi partilere gönül vermiş kitleleri bir araya getirecek etkinlikler yapmamız lazım. İnsanları sınırlar içerisine hapsetmememiz lazım. Bunun da önemli olduğunu düşünüyoruz.”

 

 

 

 

 

 

 

“Tüm Mersinliler’i bu müzik ziyafetine davet ediyorum”

3 Ekim 2021 tarihinde Rus Kızıl Ordu Korosu ve Haluk Levent konseri ile Mersinliler’e bir müzik ziyafeti yaşatmak istediklerini dile getiren Seçer, “Bu etkinlik vatandaşların bilet ücreti ödeyerek izleme imkânı bulduğu bir etkinlikti. Türkiye’deki konsepti bu. Sanıyorum 5 ilde verilecek. Bir tanesi Mersin. Bu teklif bize gelince dedim ki ‘tabi ki katkı sunalım, tabi ki yardımcı olurum, muazzam bir şey. Ama bir şartla, kapalı bir ortamda değil, açık bir ortamda, biletli değil, bu biletlerin bedelini belediye olarak ben öderim; Mersin halkı da gelir, bu konseri izler, bu müzik ziyafetini hep beraber yaşarız’ diye düşündük. Tüm Mersinliler’i de bu müzik ziyafetine bu arada, bu vesileyle davet etmiş olayım. Müzik Festivalimizin Yürütme Kurulu Üyeleri’ne, Selma Yağcı hanımefendinin, değerli ablamızın, büyüğümüzün nezdinde çok teşekkür ediyoruz. Festivalimizin başarılı geçmesini diliyorum. Mersin Uluslararası Müzik Festivali’nin tanıtımı konusunda da daha iyi olabiliriz. Özellikle sosyal medyada bu paylaşımları yapmak gerekiyor. Sosyal medya kullanıcılarının da bu katkıyı vermeleri önemli diye düşünüyorum. Çünkü izlenimlerim o yönde” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

Yağcı: “Bu yola adım attık ve vazgeçmeden ilerlemeyi borç biliyoruz”

Mersin Uluslararası Müzik Festivali Yürütme Kurulu Başkanı Selma Yağcı, festivali kararlılıkla sürdüreceklerini ifade ederek, “Hepimiz Mustafa Kemal Atatürk’ümüzün sözlerini biliyoruz. Bunlardan bir tanesi de ‘Toplumsal gelişimin kültür ve sanatsız olamayacağı’ idi. Ve yine bunlardan birisi ‘Hiçbir ülkenin kültürsüz yoluna hızla devam edemeyeceği’ idi. Biz de her konuda olduğu gibi bu konuda da onun sözünün desteğiyle ve siz sevgili dostlarımızın desteğiyle bu yola adım attık ve vazgeçmeden ilerlemeyi borç biliyoruz” diye konuştu.

Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, “Siyaset üstü, hep beraber bir şey yapmak gerçekten çok kıymetli, çok değerli. Ben emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, “Çok kaliteli bir festival ve dünyaca ünlü sanatçıların da içinde yer aldığı ve kentimizin markalaşmış bir çalışması. Dolayısıyla hep birlikte destek veriyoruz, vermeye devam edeceğiz” dedi.

Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, “Kentlerde kültürel politikaların oluşturulması gerekiyor, olması gerekiyor. Bunun içerisinde tabi sadece belediyelerle bu işin olmayacağı kesin. Her alanda olduğu gibi merkezi hükümet, valilik ve buna bağlı kamu idarelerinin de bu işin içerisinde olması gerekiyor” diye konuştu.

Akdeniz Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Arslan, “Bu sanat etkinliklerini insanların bu küresel çaptaki salgının etkisinde sığınacağı bir liman olarak düşünebiliriz. Onun için çok kıymetli buluyoruz” dedi.

Tarsus Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Harun Doğan ise “Barışın, dostluğun, kardeşliğin, huzurun vesilesi olan müzik bütün insanlık için önemli” diye konuştu.

Konuşmaların ardından 19. Mersin Uluslararası Müzik Festivali’ne katkı veren kurum ve sponsorlara Ressam Hasan Basri İnan’ın Atatürk temalı seramik çalışmalarının yer aldığı plaketler takdim edildi.

 

Etiketler: / / / / / / /

Kur’an’ı Kerim’in Yakılmasına Bir Tepki de Tarsus’tan
  Tarsus’ta İslami Sivil Toplum Kuruluşları, İsveç’te yaşanan Kur’an yakılması olayına karşı basın açıklaması düzenledi. İsveç’te İslam düşmanı Paludan’a Türkiye’nin...
Tarsus Şehir Tiyatrosu’nun Ezop Ve Çirkin Oyununa Büyük İlgi
  BAŞKAN BOZDOĞAN; “ TÜRKİYE’DEKİ EN İYİ ÖDÜLLERİ TOPLADILAR”   Tarsus Şehir Tiyatrosu’nun “Ezop ve Çirkin” oyunları, büyük bir ilgiyle...
Toroslar’da, Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı’na Destek Veren Vatandaşlar Madalyayla Onurlandırıldı
  TSKG Vakfına Bağış Yapan Başkan Yılmaz; “Türk Silahlı Kuvvetlerimizle Gurur Duyuyoruz” Türk milletinin desteğiyle her geçen gün daha da...
Tarsus’ta Neler Oldu
www.iklimhaber.com   CHP LİDERİNE KARŞILAMAYA TARSUS HEYETİDE KATILACAK Mersin Büyükşehir Belediyesinin yapımını tamamladığı ‘Toplu Taşıma Yerleşkesi’nin açılışı, CHP Genel Başkanı...
Cumhurbaşkanı Erdoğan İmzaladı! Kamuda Çalışan Sözleşmelilere Kadro Verilmesini Öngören Kanun Resmi Gazete’de
Kamuda çalışan 458 bin 615 sözleşmeliye kadro verilmesini öngören Devlet Memurları Kanunu ve Bazı Kanunlar ile 663 sayılı Kanun Hükmünde...
Tarsus’ta Neler Oldu
www.iklimhaber.com   TARSUS İDMANYURDU’NDA ÇEVİK KUVVETLİ TOPLANTI TFF 2. ligde zor günler geçiren Tarsus İdmanyurdu başkanı Cem Kavalcı  basın  toplantısında...
Başkan Yılmaz, Regaip Kandili’ni Kutladı
Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, Regaip Kandili dolayısıyla bir mesaj yayınlayarak, tüm İslam aleminin kandilini kutladı. Mübarek üç ayların...
Toroslar Belediyesinden Kan Bağışına Destek
    Kızılay’ın kan bağışı kampanyasına destek veren Mersin’in merkez ilçesi Toroslar Belediyesi, toplumsal dayanışma çağrısı yaptı. Toroslar Belediye Başkanı...
Üzerinde Tam 110 Bayraktar TB3 Taşıyacak! Türkiye’nin İlk Uçak Gemisi Havadan Görüntülendi
Türkiye’nin ilk uçak gemisi TCG Anadolu havadan görüntülendi. Emekli Tümamiral Cihat Yaycı geminin önemi için, “Türkiye Cumhuriyeti’nin gücünü göstermesi açısından...
Tarsus’ta Neler Oldu
www.iklimhaber.com   ÇUKUROVA 15. KİTAP FUARI’NDA TARSUS’U BAŞARIYLA TEMSİL ETTİLER Tarsus Belediyesi, TÜYAP Adana Fuarcılık A.Ş.  tarafından, Türkiye Yayıncılar Birliği...
Tarsus Belediyesi 225 Bin Kişinin Ziyaret Ettiği Çukurova 15. Kitap Fuarı’nda Tarsus’u Başarıyla Temsil Etti
  -TARSUS BELEDİYESİ FUARDA, YAZILI ESERLERİ VE TARSUSLU YAZARLARI İLE YOĞUN İLGİ GÖRDÜ Tarsus Belediyesi, TÜYAP Adana Fuarcılık A.Ş. tarafından,...
Toroslar’ın Yaylalarında, Ulaşım Ağı Daha da Güçleniyor
Toroslar Belediyesinin, yaylalarda gerçekleştirdiği yol yapım, bakım ve yenileme çalışmalarıyla ulaşım ağı daha kaliteli ve konforlu hale geliyor. Fen İşleri...
Rakibe Kırmızı Kart Göstermeye Yeltenen Hakeme Batshuayi’den Ağızları Açık Bırakan Hareket
Fenerbahçe’nin Ümraniyespor’u 2-1 mağlup ettiği maçın son dakikalarında sarı-lacivertlilerin golcüsü Michy Batshuayi’nin, oyundan çıkarken hakeme itiraz eden Ümraniyesporlu futbolcunun kırmızı...
Tarsus’ta Neler Oldu
www.iklimhaber.com   MEDYAD , UĞUR MUMCU’YU UNUTMADI Tarsus Medyad başkanı Okan Çalışkan ‘’30 Yıl önce yürekli cesur kalemi hain pusu...
EYT’liler Maaşlarını Toplu Olarak mı Alacak? AK Partili İsimden Merak Edilen Soruya Yanıt
Milyonlarca kişinin gözü kulağı EYT düzenlemesine çevrildi. Peki EYT ne zaman yasalaşır, eğer süreç uzarsa EYT’liler maaşlarını toplu olarak mı...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ