$ DOLAR → Alış: 18,51 / Satış: 18,58
€ EURO → Alış: 18,13 / Satış: 18,20

Başkan Seçer, 19. Mersin Uluslararası Müzik Festivali’nin Tanıtım Toplantısına Katıldı

SEÇER: “SANAT EVRENSEL BİR KAVRAM”

“SANATI, MERSİN HALKININ KALBİNİN AYNI ANDA ÇARPMASI İÇİN DE KULLANIYORUZ”

“BÜTÇE YAPARKEN DİĞER ALANLARDA YAPTIĞIMIZ KISITLAMALARI İŞİN İÇERİSİNE SANAT GİRDİĞİNDE YAPMIYORUZ”

Başkan Seçer, 19. Mersin Uluslararası Müzik Festivali’nin Tanıtım Toplantısına Katıldı
  • 06.09.2021
  • 57 kez okundu

 

 

 

Başkan Seçer, ‘19. Mersin Uluslararası Müzik Festivali’nin tanıtım toplantısında, “Sanat evrensel bir kavram. Müzik de bir sanat dalı ve insanları bir araya getiren en önemli, en değerli faaliyet alanı” diye konuştu. Büyükşehir Belediyesi olarak sanatın her dalını önemsediklerini belirten Seçer, “Sanatı; Mersin halkının bir arada olmasını, birbirini sevmesini, saymasını, birbiriyle beraber hareket edebilmesini, kalbinin aynı anda çarpmasını sağlamak için de kullanıyoruz” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer; Mersin Valiliği, Mersin Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri, meslek odaları ve sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle bu yıl 19’uncusu gerçekleştirilecek olan ‘Mersin Uluslararası Müzik Festivali’nin tanıtım toplantısına katıldı. Sanatın evrensel bir kavram olduğunu vurgulayan Başkan Seçer, “Sanatı; Mersin halkının bir arada olmasını, birbirini sevmesini, saymasını, birbiriyle beraber hareket edebilmesini, kalbinin aynı anda çarpmasını sağlamak için de kullanıyoruz” dedi.

 

Festival 22 gün sürecek

  1. Mersin Uluslararası Müzik Festivali ile Mersin, 11 Eylül-2 Ekim arasında 22 gün sürecek bir müzik şölenine ev sahipliği yapacak. Festivalle ilgili Hilton Oteli’nde gerçekleştirilen toplantıya Başkan Seçer’in yanı sıra Mersin Uluslararası Müzik Festivali Yürütme Kurulu Başkanı Selma Yağcı, Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Akdeniz Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Arslan, Tarsus Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Harun Doğan, meslek odaları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile Mersin Uluslararası Müzik Festivali’ne destek veren diğer sponsorlar katıldı. Toplantı, festival tanıtım videosu gösterimi ile başladı.

 

 

 

 

 

 

Seçer: “Sanat evrensel bir kavram”

Başkan Seçer, sanatın insanları bir araya getiren önemli kavramlardan biri olduğunu ifade ederek, “Sanat evrensel bir kavram. Müzik de bir sanat dalı ve insanları bir araya getiren en önemli, en değerli faaliyet alanı. İnsanları bir araya getirme, bütünleştirme, birleştirme kavramını hep kullanıyoruz. Bir Belediye Başkanı olarak mümkünse bunu sık sık hatırlatmak, kullanmak, bu değerli kelimeler üzerinde insanlara farkındalık yaratmak istiyoruz. Bunun temel sebeplerinden bir tanesi Mersin’in demografik yapısı. Türkiye’nin sosyo-kültürel yapısı. Biz Türkiye olarak çok kadim topraklar üzerinde yaşayan bir milletiz ve birçok kültürün bir araya geldiği, yoğurulduğu ve bir sentez gibi ortaya çıkan bir ağaç gibi düşünün Türkiye’yi, Türk milletini. Bizim bir arada olma zorunluluğumuz var. Gerekliliğin ötesine geçmiş bu. Türkiye’nin daha iyi noktalara gelebilmesi için, Türkiye’nin gelişebilmesi için, Türkiye’nin dünyada rekabet edebilen, saygın, parmakla gösterilebilen, sadece ekonomik açıdan değil, sosyal açıdan, demokrasi, insan hakları, hukuk devleti, ifade özgürlüğü gibi birçok değerli, önemli insan yaşamına dair kavramı bunun içerisine koyabilirsiniz” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

“Bütçe yaparken diğer alanlardaki kısıtlamaları işin içerisine sanat girdiğinde yapmıyoruz”

Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak sanatın her dalını önemsediklerini ifade eden Başkan Seçer, “Sanatı Mersin’in tanıtımında kullanmak için, Mersin halkının bir arada olmasını, birbirini sevmesini, birbirini saymasını, birbiriyle beraber hareket edebilmesini, kalbinin aynı anda çarpmasını sağlamak için de kullanıyoruz. Belki bütçe yaparken diğer alanlarda yaptığımız bazı kısıtlamaları işin içerisine sanat girdi mi gerçekten yapmıyoruz. Yeter ki yapacağımız işin bir değeri olsun, bir önemi olsun. Günü kurtarmak, yasak savmak, yapmış olmak için yapılan bir etkinliğin Mersin’e faydadan çok zarar getirebileceğini düşünüyorum. Yani etkinlik sayısının çokluğu değil, etkinlik sayısının değerinin, etkisinin, hem kentin tanıtımına hem kentin kültürel yaşamına katacağı değeri düşünerek hareket etme zorunluluğu var. İşte 19. Uluslararası Mersin Müzik Festivali de son derece etkin, değerli bir çalışma. Daha önceki yıllarda da Avrupa Festivaller Birliği’ne üye olarak katılmış, kabul edilmiş. Bu da ona ayrı bir önem katmış” diye konuştu.

“İnsanları sınırlar içerisine hapsetmememiz lazım”

Mersin’in sadece Türkiye’de tanıtılmasının yeterli olmadığını, tüm dünyada tanıtılması gerektiğini sözlerine ekleyen Seçer, şunları söyledi:

“Mersin tanınmadığı sürece Mersin yükselemez; Mersin bilinmediği sürece Mersin zenginleşemez; Mersin bilinmediği sürece insanlar buraya yatırıma gelmez. Onun için Mersin’i çok konuşturmamız gerekiyor. Biz zaman zaman eleştirilerle de karşı karşıya kalabiliyoruz. Elbette ki pandemi şartları insanların bir araya gelmesini zorluyor. Geçtiğimiz yıl da Uluslararası Müzik Festivali yapılamadı. Birçok etkinlik yapılamadı. Sadece Mersinimizde değil tüm dünyada bu şekilde tedbirler alınmıştı. Ancak biz fırsat bulduğumuz her koşulda tabi ki pandemi şartlarını da düşünerek, pandemi kurallarına uygun etkinlikler yapmaya devam ediyoruz. Geçtiğimiz 30 Ağustos bizim için, Türk milleti için çok değerli bir bayramdı. Hem bayramın değerini ortaya daha etkili koyabilmek hem de söylediğim gibi insanları bir araya getirmenin zenginliğini yaşatmak için bütün ilçelerde, yaylalarda, merkezde, her tarafta Türkiye’nin gerçekten kayda değer sanatçılarını getirdik. Siyasi kadrolar ya da siyasi kontenjanlardan isimleri değil, gerçekten herkese, sağcısı, solcusu, MHP’lisi, CHP’lisi, AK Partilisi, aklınıza ne gelirse bütün siyasi partilere gönül vermiş kitleleri bir araya getirecek etkinlikler yapmamız lazım. İnsanları sınırlar içerisine hapsetmememiz lazım. Bunun da önemli olduğunu düşünüyoruz.”

 

 

 

 

 

 

 

“Tüm Mersinliler’i bu müzik ziyafetine davet ediyorum”

3 Ekim 2021 tarihinde Rus Kızıl Ordu Korosu ve Haluk Levent konseri ile Mersinliler’e bir müzik ziyafeti yaşatmak istediklerini dile getiren Seçer, “Bu etkinlik vatandaşların bilet ücreti ödeyerek izleme imkânı bulduğu bir etkinlikti. Türkiye’deki konsepti bu. Sanıyorum 5 ilde verilecek. Bir tanesi Mersin. Bu teklif bize gelince dedim ki ‘tabi ki katkı sunalım, tabi ki yardımcı olurum, muazzam bir şey. Ama bir şartla, kapalı bir ortamda değil, açık bir ortamda, biletli değil, bu biletlerin bedelini belediye olarak ben öderim; Mersin halkı da gelir, bu konseri izler, bu müzik ziyafetini hep beraber yaşarız’ diye düşündük. Tüm Mersinliler’i de bu müzik ziyafetine bu arada, bu vesileyle davet etmiş olayım. Müzik Festivalimizin Yürütme Kurulu Üyeleri’ne, Selma Yağcı hanımefendinin, değerli ablamızın, büyüğümüzün nezdinde çok teşekkür ediyoruz. Festivalimizin başarılı geçmesini diliyorum. Mersin Uluslararası Müzik Festivali’nin tanıtımı konusunda da daha iyi olabiliriz. Özellikle sosyal medyada bu paylaşımları yapmak gerekiyor. Sosyal medya kullanıcılarının da bu katkıyı vermeleri önemli diye düşünüyorum. Çünkü izlenimlerim o yönde” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

Yağcı: “Bu yola adım attık ve vazgeçmeden ilerlemeyi borç biliyoruz”

Mersin Uluslararası Müzik Festivali Yürütme Kurulu Başkanı Selma Yağcı, festivali kararlılıkla sürdüreceklerini ifade ederek, “Hepimiz Mustafa Kemal Atatürk’ümüzün sözlerini biliyoruz. Bunlardan bir tanesi de ‘Toplumsal gelişimin kültür ve sanatsız olamayacağı’ idi. Ve yine bunlardan birisi ‘Hiçbir ülkenin kültürsüz yoluna hızla devam edemeyeceği’ idi. Biz de her konuda olduğu gibi bu konuda da onun sözünün desteğiyle ve siz sevgili dostlarımızın desteğiyle bu yola adım attık ve vazgeçmeden ilerlemeyi borç biliyoruz” diye konuştu.

Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, “Siyaset üstü, hep beraber bir şey yapmak gerçekten çok kıymetli, çok değerli. Ben emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, “Çok kaliteli bir festival ve dünyaca ünlü sanatçıların da içinde yer aldığı ve kentimizin markalaşmış bir çalışması. Dolayısıyla hep birlikte destek veriyoruz, vermeye devam edeceğiz” dedi.

Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, “Kentlerde kültürel politikaların oluşturulması gerekiyor, olması gerekiyor. Bunun içerisinde tabi sadece belediyelerle bu işin olmayacağı kesin. Her alanda olduğu gibi merkezi hükümet, valilik ve buna bağlı kamu idarelerinin de bu işin içerisinde olması gerekiyor” diye konuştu.

Akdeniz Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Arslan, “Bu sanat etkinliklerini insanların bu küresel çaptaki salgının etkisinde sığınacağı bir liman olarak düşünebiliriz. Onun için çok kıymetli buluyoruz” dedi.

Tarsus Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Harun Doğan ise “Barışın, dostluğun, kardeşliğin, huzurun vesilesi olan müzik bütün insanlık için önemli” diye konuştu.

Konuşmaların ardından 19. Mersin Uluslararası Müzik Festivali’ne katkı veren kurum ve sponsorlara Ressam Hasan Basri İnan’ın Atatürk temalı seramik çalışmalarının yer aldığı plaketler takdim edildi.

 

Etiketler: / / / / / / /

Tarsus’a Bağlı Keşli-Sanlıca Yolu Uzun Yıllar Sonra Asfaltlandı
Mersin Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım Bakım ve Onarım Dairesi Başkanlığı ekipleri, program dahilinde kentin her noktasına hizmetlerini götürüyor.   Yaz...
Büyükşehir’in Moxo Testi’nden 500 Çocuk Faydalandı
Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin, çocuklarda dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tanısına yardımcı olan Moxo Dikkat Performans Testi uygulaması, her geçen gün...
Tarsust’ta Neler Oldu
iklimhaber.com 1 EKİM YAŞLILAR GÜNÜ KUTLAMASI Bugün 1 Ekim. Dünya Yaşlılar Günü. Kutlu olsun. Gün nedeniyle dün Tarsus İlçe İnsan...
Avrupa Spor Haftası’nda Doğa Yürüyüşü Yaptılar
Mersin’in merkez ilçesi Toroslar Belediyesi, gençleri Avrupa Spor Haftası’nda doğa yürüyüşünde buluşturdu.   Her yıl 23-30 Eylül tarihleri arasında “Aktif...
Büyükşehir Kreşlerinde Eğitim Gören Minikler, Onay Akbaş’ın Kişisel Resim Sergisi’ni Gezdi
Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Münir Özkul ve Adile Teyze Çocuk Gelişim Merkezleri’nde eğitim gören minikler, Sanatçı Onay Akbaş’ın ‘Çizgi: Bir...
Erdemlili Yetiştiricilere Yüzde 50 Hibeli Yem Desteği
Mersin Büyükşehir Belediyesi, Tarımsal Hizmetler Dairesi koordinesinde, kent genelinde üretimin artması amacıyla çeşitli projelerle üreticileri desteklemeye devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi,...
KIYAFET EVİ’NİN 2. ŞUBESİ TARSUS’TA AÇILDI
  BÜYÜKŞEHİR’DEN, DAR GELİRLİ VATANDAŞLARA KIYAFET DESTEĞİ AİLELER, YILDA 3 KERE BU HİZMETTEN FAYDALANABİLİYOR     Mersin Büyükşehir Belediyesi, dar...
Tarsus’ta Neler Oldu
TARSUS’TA  SİGORTA MESLEK KOMİTESİNDEN TEŞEKKÜR Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Koçak, meslek komitelerinin  Odaların en önemli organlarından biri...
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in kamuoyuna açıklamasıdır.
“Değerli vatandaşlarım; Kentimizde meydana gelen terör saldırısında şehit olan polisimize Allah’tan rahmet, yaralı polisimize ve vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum. Terör...
Tarsus Karavanpark, Yerli Ve Yabancı Turistlerin İlgi Odağı Oldu
Tarsus Belediyesi tarafından hizmete açılan, yurtiçinden ve yurtdışından karavan sahibi misafirlerin konakladığı Karavan Park, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı...
Büyükşehir, İbadethaneleri Pırıl Pırıl Yapıyor
Mersin Büyükşehir Belediyesi, kent genelindeki ibadethane temizliği ile vatandaşlardan takdir topluyor. Kurduğu ibadethane temizlik ekibi ile Mersin’de bulunan cami, cemevi,...
Tarsus’ta Neler Oldu?
iklimhaber.com ŞEHİT İÇİN ŞEHADET BERATI VERİLDİ 1 Eylül 2022 günü şehit olan  Tarsuslu Astsubay Kıdemli Çavuş Okan Meteöz’ün Şehadet Beratı...
Toroslar Zabıtası, Çevre Kirliliğine Geçit Vermiyor
Toroslar Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, rutin denetimlerinin yanı sıra çevre ve görüntü kirliliğine neden olacak uygulamalara da geçit vermiyor.  ...
Başkan Seçer’den Zabıta Personeline İade-İ Ziyaret
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Zabıta Haftası dolayısıyla geçtiğimiz günlerde kendisini ziyaret eden Zabıta Dairesi Başkanlığı personeline iade-i ziyarette...
Gözne Paket Atıksu Arıtma Tesisi Çalışmalarında Sona Gelindi
Mersin Büyükşehir Belediyesi Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü’nün, çalışmalarına son hızla devam ettiği Gözne Paket Atıksu Arıtma...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ