$ DOLAR → Alış: 8,83 / Satış: 8,86
€ EURO → Alış: 10,33 / Satış: 10,37

BAŞKAN ÖZYİĞİT: “BELEDİYE OLARAK TÜM ÇABAMIZ ÇOCUKLARIMIZ VE GENÇLERİMİZE YÖNELİK.”

Minik Bilim Kahramanları Yenişehir’de buluşuyor.

BAŞKAN ÖZYİĞİT: “BELEDİYE OLARAK TÜM ÇABAMIZ ÇOCUKLARIMIZ VE GENÇLERİMİZE YÖNELİK.”
  • 21.11.2019
  • 82 kez okundu
BAŞKAN ÖZYİĞİT: “BELEDİYE OLARAK TÜM ÇABAMIZ ÇOCUKLARIMIZ VE GENÇLERİMİZE YÖNELİK.
Minik Bilim Kahramanları Yenişehir’de buluşuyor.
Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, belediye olarak tüm çabalarının çocuklara ve gençlere yönelik olduğunu söyledi. Başkan Özyiğit bu çerçevede Yenişehir Belediyesi Akademiyi kurduklarını vurguladı. Özyiğit, “Yenişehir Belediyesi Akademiyi en kısa zamanda kamuoyuna tanıtacağız. Belediye olarak tüm çabamız çocuklarımız ve gençlerimiz. Türkiye’de bilimin dışında kurtulma şansımız yok. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ifade ettiği, muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkma hedefini, bilimin dışında gerçekleştiremeyiz diye düşünüyorum. Onun için varlığımız çocuklarımıza armağan olsun” dedi.
Yenişehir Belediyesi, Yenişehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Bilim Kahramanları Derneği ve Yenişehir Belediyesi Akademinin paydaşlar arasında yer aldığı, Doğa Koleji’nin ev sahipliğinde “Minik Bilim Kahramanları Buluşuyor Fuarı” gerçekleştirilecek.
Dünyada 41 ülkede uygulanan, 2014 yılından bu yana ise Türkiye’de de hayata geçirilen “FIRST LEGO League Junior Programı”, ülkemizde “Minik Bilim Kahramanları Buluşuyor Fuarı” başlığıyla düzenleniyor.
Legolarla 6-10 yaş arası çocukları araştırma ve tasarım yapmaya teşvik ederken, takım çalışması ve iletişim becerilerini kazandıran ve bu sayede sorgulayan, insana değer veren, öğrendiklerini dünyanın iyiliği için kullanan çocukların yetiştirilmesine katkı sunmayı hedefleyen “Minik Bilim Kahramanları Buluşuyor Fuarı” bu yıl, “Yeni Şehrin Mühendisleri Yenişehir’i Şekillendiriyor” temasıyla gerçekleştirilecek.
Yenişehir Belediyesi, çocuk gelişimine önemli desteği olan bu fuara katılmaları amacıyla 11 devlet okulunun fuar malzemelerini karşıladı.
Mersin genelinden toplamda 20 takımın katılacağı “Minik Bilim Kahramanları Buluşuyor Fuarı”nın tanıtım toplantısı, Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Yenişehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Kamil Çelebiyılmaz, Doğa Koleji Müdürü İbrahim Belci ve Bilim Kahramanları Derneği Genel Sekreteri Aslı Yıkıcı Yurtsever’in katılımıyla yapıldı.
“Yenişehir Belediyesi Akademi kuruldu”
Tanıtım toplantısında konuşan Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, belediye olarak tüm çabalarının çocuklar ve gençler için olduğunu söyledi.
Yenişehir’in hem altyapı hem de insan kaynağı açısından çok özel bir ilçe olduğunu ifade eden başkan Özyiğit, bu özellikleri her alanda mutlaka bir sonuca ulaştırmayı hedeflediklerini söyledi.
Bu çerçevede Yenişehir Belediye Akademisini kurduklarını vurgulayan Abdullah Özyiğit, Yenişehir Belediye Akademisinde çocuklara ve gençlere yönelik çeşitli çalışmalar yapıldığını dile getirdi.
Özyiğit, “Yenişehir Belediyesi Akademiyi en kısa zamanda kamuoyuna tanıtacağız. Belediye olarak tüm çabamız çocuklarımız ve gençlerimize yönelik. Neden çocuklarımız ve gençlerimiz için? Dünyayı bilim kurtaracak, ama Türkiye’yi de iyi yetiştirdiğimiz bizim çocuklarımız kurtaracak. Onun için biz, 0-3 yaş arası çocuklarımıza zihinsel gelişim taraması yaparak başlayacağız eğitim çalışmalarımıza.
Ayrıca ailelerimize ‘Anne, Baba Erken Çocukluk Eğitimi’ vererek bir çocuğun nasıl yetiştirilmesi gerektiğini aktaracağız. Bugün burada Yenişehir ile de özdeşleşen ‘Yeni Şehrin Mühendisleri Yenişehir’i Şekillendiriyor’ projesine, özellikle dezavantajlı ailelerin devlet okullarında eğitim alan çocuklarının da sürece katılmalarını sağlamak amacıyla destek veriyoruz. Önümüzdeki yıllarda bu etkinliğe daha fazla devlet okulumuzun katılmasını sağlamayı hedefliyoruz” dedi.
Her fırsatta belediye başkanlığı süresi boyunca ön açıcı olacağını vurguladığını anımsatan Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hangi kurum, kuruluş ya da birey, topluma yararlı bir projeyle bize gelirse, onlara önderlik yapmaya ya da destekçisi olmaya hazırız. Bu konuda kapılarımız sonuna kadar açık olacak. Türkiye’de bilimin dışında kurtulma şansımız yok. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ifade ettiği, muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkma hedefini, bilimin dışında gerçekleştiremeyiz diye düşünüyorum. Onun için varlığımız çocuklarımıza armağan olsun.”
Yenişehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Kamil Çelebiyılmaz ise yaptığı konuşmada umudun bilimde olduğunu ve bilimin küçük yaşlarda başlaması gerektiğini bu nedenle de müdürlük olarak projeyi desteklerini söyledi. “Minik Bilim Kahramanları Buluşuyor Fuarı”na Yenişehir’den 11 devlet okulunun katılacağını ifade eden Çelebiyılmaz, 2014’ten bu yana düzenlenen fuara en çok katılım sağlayan devlet okulunun Yenişehir’den olduğuna dikkat çekti ve bu sayının aslında kendileri için yetersiz olduğunu ve ilçede bulunan tüm okulların bu çalışmayı yürütecek kapasitede olduğunu söyledi.
Bilim Kahramanları Derneği Genel Sekreteri Aslı Yıkıcı Yurtsever ise yaptığı konuşmada derneğin amaçlarını sıraladı. Yurtsever, “Bilim Kahramanları Derneği olarak umudun bilimde olduğu inancıyla, bilimin toplumun her kesimine yayılması ma özellikle de çocukların ve gençlerin daha erken yaşlarda bilimle, mühendislikle tanışması için çalışmalar yapıyoruz” diye konuştu.
Konuşmaların ardından Fuara katılacak devlet okullarına legolardan oluşan fuar materyalleri teslim edildi.
“Yeni Şehrin Mühendisleri Yenişehir’i Şekillendiriyor” temalı “Minik Bilim Kahramanları Buluşuyor Fuarı” 18 Nisan 2020’de hayata geçirilecek. Doğa Koleji ev sahipliğinde gerçekleştirilecek ve 11’i devlet okulu olmak üzere toplam 20 takımın katılacağı fuarda minik öğrenciler, bilimin ışığında ve hayal güçleri doğrultusunda ürettikleri projeleri gün boyu düzenlenecek etkinlikler çerçevesinde beğeniye sunacaklar. Dereceye giren takımlar ödüllerini aynı gün, Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenecek törenle alacaklar.
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ