$ DOLAR → Alış: 9,31 / Satış: 9,34
€ EURO → Alış: 10,82 / Satış: 10,87

BAŞKAN BOZDOĞAN , “ YAPILAN YANLIŞLARLA İLGİLİ DOSYALAR SAVCILIĞA GÖNDERİLECEK”

“İŞSİZLİK SORUNUNU ORTADAN KALDIRACAK SANAYİ BÖLGESİ İÇİN BUGÜN İMZALAR ATILDI”

BAŞKAN BOZDOĞAN , “ YAPILAN YANLIŞLARLA İLGİLİ DOSYALAR SAVCILIĞA GÖNDERİLECEK”
  • 07.01.2020
  • 117 kez okundu

BAŞKAN BOZDOĞAN , “ YAPILAN YANLIŞLARLA İLGİLİ DOSYALAR SAVCILIĞA GÖNDERİLECEK

Tarsus Belediyesi Ocak Ayı Olağan Meclis Toplantısı gerçekleşti.  Mecliste önemli açıklamalarda değinen Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, “ Ben kentimin işsizlik konusunda ne kadar kötü gittiğini biliyorum, ben kentimin ne kadar kötü bir çarpık kentleşmeye götürüldüğünü biliyorum ve ben kentimdeki bazı haksız rantları çok iyi biliyorum. Daha önceki yönetim tarafından yapılan yanlışlarla ilgili dosyalar savcılığa intikal edecektir” dedi.

 

BOZDOĞAN, HERKESE TEŞEKKÜR ETTİ

Belediye meclis salonunda gerçekleştirilen toplantıda Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, bir süre önce kalp rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü hastanede kendisinin yalnız bırakmayan Tarsus halkına, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Genel Başkan Yardımcılarına, belediye başkanlarına, milletvekillerine, meclis üyelerine, siyasi partilere ve STK Temsilcilerine teşekkür etti. 

DENETİM KOMİSYON ÜYELERİ SEÇİLDİ 

 

18 maddenin görüşüldüğü mecliste yapılan oylama ile Denetim Komisyonuna, meclis üyelerden Gürbüz Günaştı, Aydın Polat, Ayla Oran Erciyas, Nüket Çelik ve Rüştü Çopur seçildi. 

İMAR ŞİRKETİNE YENİ MÜDÜR ATAMASI 

Maddeler arasında Tarsus Belediyesi’nde sözleşmesi sona eren 46 personel, 5393 sayılı Kanunun 49’uncu maddesi çerçevesinde 1 yıllık sözleşmelerinin yenilenmesi ve Tarsus İmar Ticaret Ltd. Şti’ne Ali Nail Özkul müdür olarak atanması ile ilgili tekfinin görüşülmesi oy birliğiyle kabul edildi. 

HALKIN HUZURU İÇİN YENİ İÇKİLİ YER BÖLGESİNİN TESPİT EDİLMESİ 

Halk istirahatinin sağlanması amacıyla kentte bulunan mevcut içkili yerlerinin değiştirilmesi, yeni içkili yer bölgesinin tespiti konusunda ilgili kurumlarla görüşülmesine teklifi oy birliği ile kabul edildi. 

İSTİHDAMDA KADINLARA POZİTİF AYRIMCILIK 

Toplantıda, belediye bünyesinde toplumsal cinsiyet eşitliği temeli pozitif ayrımcılık uygulanarak, istihdamda toplumsal cinsiyetin sağlanması doğrultusunda personel istihdamında yüzde 50 oranında kadın personel istihdam edilmesi teklifinin görüşülmesine meclis üyelerince oy birliğiyle kabul edildi.

 

Dilek ve temenni bölümünde yer alan meclis üyeleri, Başkan Bozdoğan’ın geçirdiği rahatsızlık nedeniyle geçmiş olsun dileklerini iletirken, kentte iki gündür yaşanan sel felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlar için baş sağlığında bulundular. 

“İŞSİZLİK SORUNUNU ORTADAN KALDIRACAK SANAYİ BÖLGESİ İÇİN BUGÜN İMZALAR ATILDI”

Söz alan Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan ise, “Sağlığım konusundaki temennileriniz için hepinize teşekkür ediyorum. İlk olarak bugün bizim için çok önemli bir gün. Hani Tarsus’ta 1980 öncesinde ve 80’li yıllarda ekonomik olarak tarımla değildi. İyi bir sanayimiz vardı. 22 tane fabrikamız vardı. Bunları kaybettik. Sonrasında yüzde 90’nı tarıma dayalı bir Tarsus oldu. Seçim döneminde de her gittiğim yerde de söyledim bir an önce Organize Sanayi Bölgesi’nin aktif hale gelmesi.  Sanayi bölgesi ile birlikte yaklaşık 40 bin insana ekmek kapısı olacak ve işsizlik oranını kaldıracak önemli bir proje. Bugün imzalarımızı attık. Belediye olarak 100 dönüm yer aldık. Ayılık ödemelerini de çıkarttık. İnanılmaz bir talep var. Şu an birinci etap bitti. Devamındaki etaplarda gelecek. Bunu düşündüğümüzde ekonomik olarak Tarsus’un kurtuluşu. Netice olarak tarımdan sonra sanayi hamlesinin ortaya konulması ve bizim ısrarla ortaya koyduğumuz bacasız fabrikalar yani turizm. Özellikle turizmle ilgili atakların yapılması ve insanlarımızın halkımızın bu konuda eğitilmesi gerçekten önem arz ediyor. Konuyla ilgili kent konseylerinde eğitim çalışmaları da başladı. Belediye olarak işçi alıp, işçi çıkarmakla işsizlik sorunu çözülmüyor. Bu alacağımız tedbirlerle gerçekten ciddi bir şekilde işsizliğin yok olması ve istihdam sağlanması elimizden gelen altyapı ne varsa belediyenin her imkanını kullanıyoruz” dedi.

“DEMİRYOLLARI AĞININ YER ALTINA İNMESİ İÇİN ÇALIŞMALARIMIZ SÜRÜYOR”

Tarsus’ta ulaşımın rahat nefes alması açısında demiryollarının ağının yer altına çekilmesi konusunda çalışmalarının sürdüğünü belirten Bozdoğan, “Öncelikle Rauf Denktaş parkı ile ilgili Mersin Büyükşehir Belediyesi ile çok önemli bir çalışma yapıyoruz. Parkın altını otopark yapacağız. Tarsus için önemli. Demiryollarının aşağıya inmesi de Tarsus için çok önemli ve  bu konuda da çalışmalarımız devam ediyor Devlet Demiryolları’na sık sık gidiyoruz. Bu mücadeleyi bütün siyasi partilerin hep birlikte vermesinde büyük fayda var çünkü Tarsus’un geleceği bu. Ulaşım konusunda da çok ciddi sıkıntılar yaşadığımız bir kent o yüzden de otoparklara çok önem veriyoruz. Birçok parkın alt kısmını otopark yapacağız” ifadelerini kullandı.

“HEPİMİZ TEYAKKUZDAYIZ”

Kentte son iki gündür yaşanan doğal afet olayına da değinen Başkan Bozdoğan, Son 24 saattir belediyede başkanlıkta kalıyorum…dün gece de buradaydım bu gece de bura kalacağım.  Kolay değil ne olursa olsun en ufak bir olayda vatandaşımızın yanında olmak zorundayız. Nöbetçi başkan yardımcısı arkadaşımız da var, müdürümüz de var. Yani hepimiz teyakkuzdayız, en ufak bir olayda vatandaşımızın yanındayız” şeklide konuştu. 

“DOSYALAR SAVCILIĞA İNTİKAL EDECEK”

Meclis üyesi Mahmut Tat’ın daha önce Başkan Bozdoğan’ın “Tarsus’u hırsızlardan kurtardık” söylediği sözü ile ilgili konuyla açıklama istedi. Başkan Bozdoğan, “Ben kentimin işsizlik konusunda ne kadar kötü gittiğini biliyorum, ben kentimin ne kadar kötü bir çarpık kentleşmeye götürüldüğünü biliyorum ve ben kentimdeki bazı haksız rantları çok iyi biliyorum. Bir ihale yapılırken bile 1 lirayı 2 lirayı arayan bir insan başkalarının yaptığı bir hatada neden yaptığını o insan mutlaka anlatır.  Hukuk İşleri Müdürlüğümüzün izah ettiği gibi savcılığa intikal eden evrakları burada ulu orta anlatmak doğru değil. Çoğu da gizli yürütülen evraktı” dedi. 

 

Başkan Bozdoğan son olarak, “Tarsus’u 31 Mart’a ikinci kez kurtardık”  söylediği sözü ile ilgili şu şekilde acıkmalarda bulundu, “Ben ne söylerim başkası ne anlar” . Yani şundan emin olun benim samimiyetimden, dürüstlüğümden en ufak bir taviz vermeyecek bir insanım ben. Bunu da göreceksiniz orada. Ağzımdan çıkan bir laftaki kurtuluş olayında anlatmak istediğim çok netti; bu kurtuluşu az önce size anlatırken de ekonomik bir kurtuluşu izah ettim, ekonomik bir kurtuluş. Buradaki sözün farklı yerlere gitmesinde elbette ki belli kisvelerin milleti uyutmak için yaptığı bir takım sözleri de duydum. Benim bir insanı karşıma alıp düşünün ya “siz Fransız’sınız biz sizden kurtarıyoruz” yok öyle bir şey. Kurtuluş kelimesindeki kastımız biz kentimizi kütüphane yoksunluğundan , sanattan , kültürden  ekonomiden ve sosyal yaşamın yoksunluğunda kurtardık”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ