$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Ayaklar Neden Yanar? Yanma Hissinin Sebebi Nedir?

Ayaklar Neden Yanar? Yanma Hissinin Sebebi Nedir?
  • 28.09.2021
  • 148 kez okundu

Pek çok kişinin mustarip olduğu rahatsızlıklardan bir tanesi ayak yanmasıdır. Bu rahatsızlığın tek bir sebebi olmayacağı ve kişiden kişiye göre farklı sebeplerden dolayı kaynaklanabileceği ifade ediliyor.

Ayak yanması sık görülen rahatsızlıkların başında geliyor. Rahatsızlığın görülme sebeplerinin başında ayak damarlarına giden sinirlerin yıpranması geliyor. Ayakların hareket uzvu olmasından dolayı ayak yanması hayat kalitesi üzerinde doğrudan etkili. Bacak ve ayaklardaki sinirlerin hasar görmesi de ayaklarda yanma hissi yaratabilir.

ayaklarda-yanma-hissi-neden-olur-h1568999470-dde836.jpg

Başta zona hastalığı, şeker hastalığı, enfeksiyon gibi rahatsızlıklar sinirlerin zarar görmesine neden olabilir buna ek olarak ayak ve bacaklarda yaşanan incinme de sinirlere zarar verebilir.

Kan şekerinin uzun süre yüksek kalmasından dolayı yanma hissi oluşabilir, böyle bir durumda ayaklardaki sinirler kalınlaşır ve kişiye ayakları yanıyormuş hissi verir. Kişi uzun süre ayakta kalınan bir iş yapıyorsa veya ağır düzeyde sporla uğraşıyorsa bu da sinirlerin kalınlaşmasına ve yanma hissine neden olabilir.

Rahatsızlıkların yanı sıra farklı sebeplerden dolayı da ayak yanması oluşabilir. Ayağa uygun olmayan ayakkabı kullanımı, ayakların yanlış pozisyonda tutulması, ayaklardaki şişlik gibi sebepler de yanma hissine neden olabilir. Yanma hissi genellikle geceleri rahatsızlık verir.

Yaşla birlikte atardamar duvarının kalınlaşabilir ve bu da yanma hissine neden olabilir. Aşırı alkol kullanımı, böbrek rahatsızlığı, AIDS ve hipotroid de ayak yanmasına neden olabilecek nedenler olarak gösteriliyor.

ayak-yanmasi-nasil-gecer-ayak-yanmasi-icin-hangi-doktora-gidilmeli-h1568611578-10f913.jpg

Etiketler: /

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ