$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Asteroit hepimiz ayaktayken Dünya’yı teğet geçti, yenisinden korkuluyor

Asteroit hepimiz ayaktayken Dünya’yı teğet geçti, yenisinden korkuluyor
  • 03.11.2021
  • 49 kez okundu

Asteroit hepimiz ayaktayken Dünya'yı teğet geçti, yenisinden korkuluyor

Bilim insanları giderek artan asteroit tehdidi sebebiyle düşünceli günler geçiriyor. Geçtiğimiz günlerde bir asteroit dünyayı teğet geçtikten sonra fark edilebildi. Fakat yeni asteroitlerin Dünya’ya çarpmasından korkuluyor.

NASA, geçtiğimiz aylarda asteroit tehdidinin artık geçmişe göre çok daha ciddi bir boyuta ulaştığını belirterek, önlem amacıyla uzay aracını göğe fırlatmıştı. Önceki ay da Dünya’ya gelen bir asteroit günler sonra fark edilebilmişti. Çok geçmeden aynı durum tekrar yaşandı. 24 Ekim’de yer yüzünden sadece 3000 kilometre yüksekten geçti. Kaya büyüklüğündeki asteroit bu sefer Dünya’ya çarpmadı ancak yenileri bekleniyor.

GÜNDÜZ VAKTİ GEÇTİĞİ İÇİN GÖRÜLEMEDİ

Uzmanlar, asteroidin gündüz saatlerinde Dünya’nın yakınından geçtiği için fark edilemediği bilgisine yer verdi. Göktaşı ancak dört saat sonra Dünya’nın yörüngesinden çıktıktan sonra tespit edilebildi. Şimdilik küçük şekilde gelen asteroidin her hangi bir tehlike teşkil etmediği ancak daha büyük asteroitlerin Dünya’ya çarpma durumunun artık çok ciddi olduğu belirtildi.

EN AZ 140 METRE UZUNLUĞUNDA OLMALI

Yetkililer, Dünya’nın asıl korkması gerektiği göktaşı hakkında da bilgiler verdi. Dünya’yı ve insanlığı tehdit edebilecek seviyedeki bir göktaşının en az 140 metre büyüklüğünde olması gerekiyor. Böyle bir göktaşı, düştüğü yerde ciddi sıkıntılara neden olabilir. Onun haricindeki göktaşları, yeryüzüne inene kadar parçalanıyor.

Etiketler: / / / /

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ