$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

TARSUS GASTRONOMİ GÜNLERİ BAŞLADI

Tarsus’un Tarihi Kubat Paşa Medresesi’nde 25-26-27 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilecek olan “3. Tarsus Gastronomi Günleri”nin açılışı yoğun katılım ile yapıldı

TARSUS GASTRONOMİ GÜNLERİ BAŞLADI
  • 25.10.2019
  • 154 kez okundu
  1. TARSUS GASTRONOMİ GÜNLERİ BAŞLADI

Tarsus’un Tarihi Kubat Paşa Medresesi’nde 25-26-27 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilecek olan “3. Tarsus Gastronomi Günleri”nin açılışı yoğun katılım ile yapıldı.

3 gün sürecek olan Gastronomi günlerinde, Tarsus ve Mersin’e özgü yöresel ürünlerin lezzetleri ziyaretçilerin beğenisine sunulacak.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Tarsus Belediyesi, Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası, Mersin Kent Konseyi, Tarsus Kent Konseyi, Tarsus Slow Food Grubu ile Tarsus Zeytin Platformu işbirliğiyle düzenlenen 3. Tarsus Gastronomi Günlerinin açılışı gerçekleştirildi.

Gastronomi Günlerinin açılışına, Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel Otcu, Belediye Başkanı Dr.Haluk Bozdoğan, Tarsus Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Murat Tiryaki, Tarsus Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Aydın, Emniyet Müdürü Ercan Elbir, Tarsus Tarım ve Orman Müdürü Hayri Erdoğan, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı H.Ruhi Koçak, Ziraat Odası Başkanı Veyis Avcı, Oda ve STK’ların Başkan ve Temsilcileri, Mersin Kent Konseyi Başkanı Yasmina Lokmanoğlu, Tarsus Kent Konseyi Başkanı Dr. Ali Cerrahoğlu ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Bu yılki teması ‘’Öğrenelim Öğretelim’’ olan Tarsus Gastronomi Günleri önemli sayıda ünlü yemek şefini ve Türkiye’nin dört bir yanından gelen konukları ağırlamaya başladı.

Açılan stantlar protokol üyeleri ve katılımcılar tarafından gezilirken, Tarsus ve Mersin’e özgü yiyecek ve içeceklerin tadına bakıldı. Stantları tek tek gezen Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan Lösemili Çocuklar Vakfı’nın standında maske takarak Lösemili Çocuklara Destek mesajı verip, onların yararına sergilenen çeşitli ürünlerden satın alarak Vakfa bireysel katkıda bulundu.

Tarsus’a özgü tatlıların en sevilenlerinin başında gelen Yayla Bandırma’sının yapım tekniğini öğrenen Başkan Bozdoğan; kendi elleriyle yaptığı tek batım yayla bandırmasını satışa sunmak üzere standa yerleştirdi. 

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan burada gazetecilere yaptığı açıklamada; “Gastronomi Günleri bir kentin tanıtımında gerçekten çok önemli. Çünkü şöyle genel olarak Türkiye’ye baktığınız zaman belediye başkanlarının artık bu ülkede çok farklı bir profil çizdikleri ortada, onların tek bir isteği var. Kentin birçok noktasının özellikle tarihi noktaların tanıtılması. Ama bu tanıtım yapılırken de özellikle böyle önemli gerçekten değerli besinlere sahip olan bir kentin, yiyeceklere sahip olan bir kentin hele hele Türkiye’deki 1800 çeşit ürünün yetiştiği tek bir kent olan Tarsus’un tanıtımında elbette ki bu Gastronomi Günleri çok önemli. O yüzden yılda bir defa değil de nereden bakarsanız bakın en azından üç aya bir tekrarlanmasında fayda görüyorum. Yıllardır hep söylediğimiz bir olay vardı. Biliyorsunuz turizm ring hatlarından bahsediyorduk. O turizm ring hatlarının Tarsus’ta yeteri kadar oluşmadığını ve aktif olarak Tarsus’un tanıtımında bir eksiklik olduğunu söylüyorduk. O eksiklikle ilgili çalışmalara görev ilk geldiğimiz günden itibaren başladık.

Kervansaraylar olsun, Medreseler olsun, İpek yolu olsun bunlarla ilgili ring hattı ortaya çıktığı zaman bu kenti düşünün, bütün dinlerin temsil edildiği ve tarihi kente bir bakın. 10 bin yıllık kentiz. Hep bu söyleniyor. Bana soracak olursanız daha eski bir kentiz. Bir kültür varken o kültürü hiçbir zaman şöyle düşünmeyin, 1071’den beri biz Türk’üz lafı değil. Tam tersi o Türk lafını kullanmak gerekiyorsa ta Luvi dönemlerinden beri kullanmamız gerekiyor ve herkesin de bunu bilmesi lazım. Bu kentte Luviler’den eser var, Hititler’den var, Asurlular’dan izler var. Ve birçok yere bakıldığında bu kentin tarihin nerelere dayandığını tahmin bile edemezsiniz.  Bir höyük çalışmasında bile bir arkeoparkı ortaya koyduğunda bu eserlerin ne kadar önemli olduğunu herkes görecek. Adana’da Haluk Uygur’un başını çektiği yeni bir kitap çıkartacaklar. Herhalde bu önümüzdeki 3-4 ay içerisinde çıkacak. Bir İngiliz’in 1880’lerde yazdığı bir kitap. Tarsus’tan yurt dışına 100 tane heykeli nasıl çıkarttığını anlatıyor ve bu heykellerle ilgili bir kitabı çıkıyor. 

Hatırlamanız lazım çocukluğumuzda cebimizde bozuk paradan çok bazen sikke taşırdık. Böyle bir kentte yaşıyoruz. Yani bu şehri tarihi özellikleri ile yöremize ait yiyeceklerle, Gastronomi Günleri ile harmanlayıp tanıtmak gerekiyor. Bu sadece belediyelerin görevi, bu kenti yöneten insanların görevi değil, hepimizin görevi. Ben özellikle basındaki arkadaşların bile eleştiri kültürünü bir tarafa bırakıp, bu kent için bir şeyler yapmalarını özellikle istiyorum. Buna hepimizin ihtiyacı var.” dedi. //www.iklimhaber.com

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ