$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

50 yaş üstü aşı randevusu alabilir mi, ne zaman aşı olacak? 50 yaş üstüne aşı sırası geldi mi? 50 yaş üstü aşı tarihi!

50 yaş üstü aşı randevusu alabilir mi, ne zaman aşı olacak? 50 yaş üstüne aşı sırası geldi mi? 50 yaş üstü aşı tarihi!
  • 01.06.2021
  • 389 kez okundu

50 yaş üstü aşı randevusu alabilir mi, ne zaman aşı olacak? 50 yaş üstüne aşı sırası geldi mi? 50 yaş üstü aşı tarihi!

50 yaş üstü aşı randevusu alabilir mi, ne zaman aşı olacak? 50 yaş üstüne aşı sırası geldi mi? 50 yaş üstü aşı tarihi!

55 yaş üstü vatandaşların aşı işlemleri büyük ölçüde tamamlandı. Aşı önceliği listesinde sıra 50 yaş üstü vatandaşlara geldi. En son Bilim Kurulu toplantısının ardından Fahrettin Koca 50 yaş üstü vatandaşların aşı tarihini duyurmuştu. Bunun üzerine pek çok vatandaş, 50 yaş üstü aşı randevusu alabilir mi, 50-54 yaş arası ne zaman aşı olacak sorusuna cevap arıyor. 50 yaş üstüne aşı sırası geldi mi sorusunun yanıtı ve 50 yaş üstü aşı tarihi haberimizde.

Ülkemizde aşılama faaliyetlerinin hız kazanmasıyla birlikte 100 milyon Sinovac, 120 milyon BioNTech ve 50 milyon doz da Sputnik V aşısı için anlaşması yapıldı. Bu aşılarla birlikte ülkemizde kısa süre içinde aşılama faaliyetlerinde ciddi bir gelişme kaydedileceği bildirildi. Bu kapsamda, 50 yaş üstü vatandaşlar aşı için hazırlıklara koyuldu. Milyonlarca vatandaş 50 yaş üstü aşı randevusu alabilir mi, 50-54 yaş ne zaman aşı olacak gibi sorulara yanıt aradı. 50 yaş üstüne aşı sırası geldi mi, işte 50 yaş üstü aşı tarihi!

50 YAŞ ÜSTÜ NE ZAMAN AŞI OLACAK?

Ülkemize giren aşı miktarının artması sebebiyle aşı faaliyetleri hız kazandı. Aşılama takviminde 55 yaş üstü aşılama işlemleri tamamlandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 50 yaş üstü vatandaşların 1 Haziran itibariyle aşılanacağını duyurmuştu. Bu sebeple bugün 50 yaş üstü vatandaşlar aşı randevusu alıp alamayacaklarını araştırmaya koyuldu.

50 YAŞ ÜSTÜ AŞI RANDEVUSU NEREDEN ALINIR?

50 yaş üstü vatandaşlar bugünden itibaren aşılanacak. Aşı sırası sorgulama işlemi ise e-Nabız’dan ve MHRS’den gerçekleştirilecek. Aşı olma hakkı bulunan vatandaşlar, Merkezi Hastane Randevu Sistemi üzerinden veya 182’den aşı randevusu oluşturabilecek. Aşı sırasının gelip gelmediği ayrıca 2023’e gönderilecek kısa mesajla da öğrenilir. Mesajda “AŞI”, “T.C kimlik numarası” ve T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi yazılmalıdır.

 

50 YAŞ ÜSTÜ AŞI RANDEVUSU NASIL ALINIR?

50 yaş üzeri vatandaşların aşı randevusu için, T.C. kimlik numaralarıyla MHRS’ye giriş yaptıktan sonra “Aşı Randevusu Al” butonuna tıklamaları gerekir. Burada mevcut aşılar arasında tercih hakkı ve aşıyı hangi sağlık kuruluşunda yaptıracağı kişinin tercihine bağlıdır. Bu seçimleri yaptıktan sonra randevu oluşturulur. Randevu bilgisi SMS yoluyla kişinin sisteme kayıtlı telefon numarasına gönderilir.

Etiketler: / /

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ